Każdy z nas choć raz w życiu usłyszał termin dogoterapia. Ale czy każdy z nas wie dokładnie czym zajmują się psy, które wykorzystuje się do dogoterapii? Terapia z udziałem naszych czworonożnych przyjaciół staje się coraz bardziej popularna. Musimy Wam o tym dokładnie opowiedzieć, bo to kolejny z miliona powodów, żeby każdego dnia kochać nasze psiaki bardziej i rozpieszczać je smaczkami! Zapraszamy do lektury!
Czym jest dogoterapia
Dogoterapia, jak sama nazwa wskazuje, to po prostu rodzaj terapii, w którym rolę pomocnika czy asystenta terapeuty obejmuje pies. Taka terapia przyjmuje różne formy. Wszystko jest uzależnione od małego pacjenta. Małego – ponieważ dogoterapię najczęściej stosuje się wśród dzieci. Ale nie zawsze – na dogoterapię uczęszczają także osoby w podeszłym wieku, osoby uzależnione czy chore na depresję. Dla każdego dogoterapia będzie wyglądać inaczej. Czasem przyjmuje jedynie formę głaskania, czasem ćwiczeń fizycznych. Może pomóc zarówno w rozwoju umiejętności i sprawności fizycznej pacjenta, jak i w osiągnięciu samoakceptacji.
Czy warto postawić na dogoterapię
Decydując się na dogoterapię trzeba mieć na uwadze, że jest to długotrwały proces, który wymaga masy cierpliwości i samozaparcia. Jednak efekty są tego warte! Pacjenci dzięki ciężkiej pracy z czworonogami uczą się socjalizacji, budowania silnych, wartościowych relacji i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Codzienne obcowanie z tymi cudownymi zwierzętami wpływa pozytywnie na każdego człowieka. Psy uczą zaufania, empatii, bezwarunkowej miłości.
Dla kogo będzie odpowiednia terapia z psem
Tak jak wspominaliśmy, zakres dogoterapii jest bardzo szeroki. Poprawia nie tylko sprawność fizyczną, ale wpływa doskonale na kondycję psychiczną. Wynika to przede wszystkim Wynika to między innymi z bezwarunkowej akceptacji ze strony zwierzaka, który niweluje uczucie samotności, niskiej samooceny, odrzucenia. Pacjenci mogą karmić psy treserkami czy innymi przysmakami, dzięki czemu oswajają się z danym czworonogiem. Psy idealnie pomagają osobom uzależnionym i tym cierpiącym na choroby na tle psychicznym, równie doskonale radzą sobie we wspieraniu prawidłowego rozwoju najmniejszych podopiecznych. Dogoterapia oswaja małego człowieka z otaczającym go światem, uczy odpowiedzialności i empatii.
Rodzaje dogoterapii
Dogoterapię dzieli się zazwyczaj na trzy, główne rodzaje:
- Spotkania z psem, których podstawą tworzenie relacji między pacjentem, a zwierzęciem. Dzięki temu pacjent rozwija swoją emocjonalność.
- Edukacja z psem, która ma na celu aktywizację dzieci i zmotywowanie ich do nauki i przyswajania wiedzy. Najczęściej ćwiczenia te organizowane są na terenie przedszkoli oraz szkół.
- Rehabilitacja z psem, która polega na wspieraniu rehabilitacji ruchowej poprzez kontakt z czworonogiem. Rehabilitacja w towarzystwie psa pobudza i aktywizuje do działania w nieco inny sposób niż tradycyjne ćwiczenia.
Oczekiwane efekty
Skuteczność dogoterapii, jak każdego innego rodzaju leczenia, zależy od wielu czynników. Dlatego ciężko jest na samym wstępie określić jej dokładne efekty. Jest to proces czasochłonny, wymaga systematyczności i zaangażowania ze strony pacjenta. Wybór psa do takich zajęć również jest wymaga czasu. Terapeuta po przeprowadzeniu szeregu wywiadów z opiekunami pacjenta dobiera odpowiedniego czworonoga, ale często zdarza się, że dla dobra powodzenia terapii prowadzący decyduje o zmianie czworonoga – ponieważ pies odgrywa równie kluczową rolę w całym sukcesie terapii. Niemniej, jak już wspominaliśmy efekty dobrze poprowadzonej dogoterapii są naprawdę oszałamiające. Psy pomagają nam spojrzeć na świat z innej perspektywy, uczą empatii, cierpliwości, szacunku do drugiej istoty. To wyjątkowe stworzenie, które bezwarunkowo, dzielą się z nami tym, co najlepsze.