W obecnych czasach pies to członek rodziny, kupujemy go do towarzystwa, „na kolanka”. Ten uroczy obrazek sprawia, że zapominamy, że w wśród psiej społeczności są zwierzęta, które na przysłowiową miskę karmy, muszą ciężko zapracować. Oczywiście, nie wyklucza to tego, że są szczęśliwe i mają kochających opiekunów! Niemniej, ich umiejętności są nieocenione i każdego dnia odwalają kawał dobrej roboty! O jakich psach mówimy?
Najpopularniejsze psie zawody
Nie da się ukryć, że od zarania dziejów, psy wykorzystywano do stróżowania. Ich zadaniem było pilnowanie zwierząt, dobytku i posiadłości. Psy stróżujące szkoli się na różne sposoby – niektóre z nich po prostu robią dużo hałasu i w ten sposób płoszą intruza, a inne atakują. Jakie psy świetnie sprawdzają się w tej roli? Rottweilery, dobermany od dawien, dawna pracują jako psy stróżujące, a obecnie w tym celu szkoli się także owczarki i teriery.
Równie popularnym, ale obecnie już praktycznie nie występującym, psim zawodem jest pies pasterski. Do ras pasterskich zaliczane są praktycznie wszystkie owczarki, popularne są również border collie i corgi. Obecnie ich rola skupia się raczej na byciu psem do towarzystwa, ale oczywiście zdarzyć się może, że spotkamy jeszcze psa pasterza na etacie.
Czytaj także: Jak wybrać rasę psa?
Rasy psów policyjnych
Bycie psem policyjnym to prestiżowe stanowisko wśród psich zawodów. Te starannie szkolone psy wykorzystywane są do wielu trudnych zadań – od obrony policjantów, przez wykrywanie narkotyków, po pojmanie przestępcy. Najczęściej wśród psów policyjnych spotkać można owczarki niemieckie, ale nadają się do tego również wilczaki czechosłowackie oraz inne rasy obronne. Psy policyjne muszą być nad wyraz posłuszne, inteligentne, a także temperamentne. Muszą być agresywne i groźne, ale jedynie wtedy, gdy jest to konieczne – nie jest to proste zadanie, dlatego tak mało ras ma do tego odpowiednie predyspozycje.
Pies przewodnik dla osób niepełnosprawnych
Do zadań psich asystentów należy np. pomoc przy otwieraniu drzwi, przynoszenie przedmiotów czy przeprowadzanie przez ulicę swojego właściciela – te cudowne pomagają opiekunom w codziennym życiu. Żeby zostać psem przewodnikiem, już od szczeniaka trzeba poddać się odpowiedniemu szkoleniu po to, aby móc w pełni reagować na komunikaty czy znaki właściciela i zapewnić mu odpowiednią opiekę. Doskonałymi przewodnikami są oczywiście labradory i golden retrievery berneńskie psy pasterskie. Wszystkie te rasy charakteryzują się niezwykłą cierpliwością. Są także dość duże i silne, dlatego wsparcie i pomoc w codziennych obowiązkach nie są dla nich żadną przeszkodą.
Pies ratownik
Czym musi charakteryzować się pies ratownik? Niespotykaną inteligencją oraz zwinnością, siłą i energią. Psy ratownicze muszą być w stanie w różnych warunkach, czasem przez długi okres pomagać w poszukiwaniu ofiar oraz udzielaniu poszkodowanym pomocy. Często poszukiwania takie odbywają się w trudnych warunkach więc sam spryt tutaj nie wystarczy. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się labradory, golden retrievery, owczarki niemieckie oraz oczywiście bernardyny.
Pies terapeuta
Pies, który uczestniczy w dogoterapii, musi charakteryzować się ogromnymi pokładami cierpliwości i empatii. Dlaczego? Ponieważ ta forma pomocy skierowana jest głównie do dzieci. Skoro padły słowa cierpliwość i empatia, to dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że wśród psów terapeutów najczęściej spotykamy labradory i golden retrivery. Jednak na tym lista się nie zamyka. Bardzo często w tej roli pracują cavaliery oraz kochane kundelki.
Jak pracują psy ratownicze?
Odpowiedź: „Bardzo ciężko” nie będzie pewnie satysfakcjonująca, ale od tego właśnie słowa należy zacząć ten opis. Psy ratownicze przechodzą niewiarygodnie trudne szkolenia, po to aby w najtrudniejszych warunkach pomagać w poszukiwaniach. Nie ma znaczenia pogoda, pora dnia, czy miejsce katastrofy – te psiaki zawsze są gotowe. Pomagają w lesie, w górach, podczas zapadania się budynków, podczas porwań i zaginięć. Jak opisać ich poświęcenie? Psy ratownicze uczą się całe życie, szkolą zmysły, aby pomóc ofiarom. Ludzie nie doceniają zwierząt, a należy im się ogromny szacunek!
Czytaj także: Jak zwracać się do psa?