Drapak dla kota to element, który z pewnością przyda się nie tylko samemu zwierzakowi, ale też jemu opiekunowi. Decydując się na powiększenie rodziny o kota, warto pamiętać, że drapanie jest ich naturą. Ne da się tego oduczyć kota. Chcąc uniknąć szkód w domu w postaci podrapanych drzwi i innych elementów wyposażenia, warto zainwestować w dobry drapak dla kota. Pozwoli on odwrócić uwagę zwierzęcia, a jednocześnie zaspokoi jego potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Podpowiadamy poniżej.

Jaki drapak dla kota będzie najlepszym wyborem?

Wybór drapaka dla kota wydaje się prostą decyzją, jednak tak nie jest. Odpowiedni drapak dla kota jest tak samo ważny, jak kuweta, miska czy nawet karma. Jego konstrukcja musi być dopasowana do samego zwierzęcia – należy wybrać inny drapak dla małego kota i inny drapak dla dużego kota. Jest to ważne, gdyż akcesorium to nie tylko służy zaspokojeniu potrzeby drapania, ale też często jest wykorzystywane przez koty do zabawy czy odpoczynku.

Drapaki dla kotów są dostępne w wielu wariantach. Jeśli właściciel może sobie na to pozwolić, a i sam kot lubi wysokości, to dobrym rozwiązaniem będzie duży drapak dla kota. Pozwoli on mu nie tylko drapać, ale też biegać i bawić się na wiele sposobów. Część osób jednak nie może pozwolić sobie na inwestycję w duży drapak dla kota. W takim przypadku należy postawić na podstawową wersję, która umożliwi nie tylko drapanie, ale też zabawę – wystarczy, że będzie wzbogacony o sznurki, a kot już będzie się świetnie bawić. Drapaki dla kotów są dostępne również w postaci słupków z przymocowaną na sznurku piłeczką. Zajmują mało miejsca, a dostarczają tak samo dużo zabawy.

Poza tradycyjnymi drapakami dla kotów w sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdują się także kartonowe maty. Są to maty o falistym kształcie, które umożliwiają wykonywanie różnych akrobacji. Wybierając jednak tego rodzaju sprzęt, należy wybrać odpowiedni model – nie powinien on być płaski, tak by zwierzę nie myliło go z dywanem.

Czytaj także: Świąteczne ubranko na kota

Drapak dla kota kaktus z piłką alvaro miniaturka
Drapak dla kota w kształcie kaktusa jest dobrym wyborem dla kotów, które potrzebują często drapać. Drapak posiada interesujący kształt, oraz jest wykonany z naturalnego sizalu.

Czym kierować się przy wyborze drapaka dla kota?

Wybierając drapak dla kota, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale też szereg cech, które czynią go funkcjonalnym i trwałym. Dobrze wybrany model nie tylko sprawi ogrom radości zwierzęciu, ale przede wszystkim przetrwa przez dłuższy czas. Wybierając drapak dla kota, należy zwrócić uwagę na:

 • wielkość konstrukcji – to jedna z ważniejszych cech każdego drapaka. Oczywiście im większy, tym więcej zabawy dostarczy kotu, jednak należy wziąć pod uwagę również możliwości wnętrza. Zarówno drapak dla małego kota, jak i drapak dla dużego kota mogą być różnych rozmiarów – za duży nigdy nie będzie, może jedynie okazać się zbyt mały,
 • wielkość powierzchni do drapania – w zależności od modelu drapaka dla kota, powierzchnia do drapania może obejmować całą konstrukcję, bądź tylko jej część. Nie musi ona zajmować całego elementu, aczkolwiek powinna być dopasowana do wielkości zwierzęcia. W przypadku pionowych drapaków dla kota dobrze, jeśli jest minimum długości kociego ciała i grubości odrobinę większej niż grubość ciała zwierzęcia. Takich rozmiarów drapak pozwoli na komfortowe układanie łap podczas zabawy,
 • dodatki do drapaka – kupując drapak dla kota, warto zwrócić uwagę na wielkość dołączonych dodatków. Mogą to być budki, półki czy nawet hamak – powinny one być na tyle duże, by kot mógł się wygodnie w nich ułożyć,
 • jakość wykonania – kluczową cechą każdego drapaka dla kota powinna być wysoka jakość wykonania. Konstrukcja obowiązkowo musi być stabilna, tak by była w pełni bezpieczna dla zwierzęcia. Nie może też być zbyt lekka, gdyż podczas intensywnych zabaw mogłaby ulec przewróceniu. Chwiejąca się konstrukcja może nie tylko zniechęcić pupila do korzystania z drapaka dla kota, ale też stworzyć dla niego zagrożenie.

Jakie rodzaje drapaków dla kotów można wyróżnić?

W sklepach z akcesoriami dla zwierząt można wyróżnić wiele rodzajów drapaków dla kota. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i poznać wady i zalety poszczególnych. Głównym czynnikiem rozróżniającym drapaki dla kotów jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Różne surowce mogą być wykorzystane do wykonania konstrukcji drapaka, ale też powierzchni przeznaczonej do drapania.

Powierzchnia w drapaku dla kota przeznaczona do ostrzenia pazurów może być wykonana z materiałów takich jak:

 • sizal,
 • juta,
 • karton,
 • naturalne drewno.
drapak dla kota jednorożec alex kot siedzi w drapaku
Drapak dla kota w kształcie jednorożca z miejscem na odpoczynek. Drapak i leżanka w jednym! Bajeczny kształt pasować będzie do pokoju dziewczynek.

Sizalowe drapaki dla kotów

Sizal to twardy i wyjątkowo wytrzymały materiał. W drapakach dla kotów jest on najczęściej używany w formie plecionki bądź sznurów. Surowiec ten jest wykorzystywany do wykonywania najprostszych modeli mat, aczkolwiek cieszy się również popularnością w bardziej skomplikowanych konstrukcjach.

Jutowe drapaki dla kotów

Juta jest równie wytrzymałym materiałem co sizal, aczkolwiek jest bardziej miękka. Jest ona wykorzystywana do wykonania sznurów bądź plecionek, które są równie dobrym drapakiem dla kotów.

Tekturowe drapaki dla kotów

Dużym zainteresowaniem cieszą się tekturowe drapaki dla kotów. Do ich produkcji wykorzystuje się odpowiednio wytrzymałą tekturę. W zależności od modelu mogą one być wykonane jedynie z tektury bądź też ich podstawę może stanowić sklejka. Wbrew obawom wielu opiekunów kotów, są one trwałe i co ważne – ekologiczne.

Drewniane drapaki dla kotów

Dużą popularnością cieszą się także drewniane drapaki dla kotów. Wyróżniają się wysoką jakością, ale też designem – powierzchnia do drapania jest bowiem wykonana z prawdziwych konarów drzew. W takiej formie stanowią nie tylko element funkcjonalny, zaspokajający potrzeby kotów, ale też estetyczny i dekoracyjny.

Drapak dla kota Felihouse GRAMOFON
Drapak dla kota w kształcie gramofonu wykonany z tektury. Zabawka na sprężynie zajmie kota na długie minuty. Drapak o oryginalnym designie zadba o poprawną pielęgnację pazurów u kota.

Co zrobić, gdy kot nie chce bawić się na drapaku?

Koty chętnie korzystają z drapaków dla kotów, jednak zdarzają się sytuacje, że pupil niechętnie je wykorzystuje. W takiej sytuacji warto zachęcić ich do zabawy z wykorzystaniem drapaka dla kota.Po co drapak dla kota? To świetne akcesorium, które pozwala zaspokoić potrzebę drapania, bez niszczenia elementów wyposażenia domu. Opiekunowie zwierząt powinni jednak pamiętać, że niechęć do korzystania z drapaków dla kota nie powinna być w żaden sposób karana – może to bowiem jeszcze bardziej ją zwiększyć.

Chcąc ułatwić kotu przyzwyczajenie się do nowego miejsca, warto:

 • ustawić drapak w strategicznym miejscu, najlepiej w pomieszczeniu, w którym przebywa cała rodzina,
 • spryskać przyjemnym zapachem – np. kocimiętki,
 • wzbogacić drapak o ciekawe zabawki,
 • w przypadku zauważenia, że kot drapie po drzwiach czy meblach, warto zanosić go na drapak.

Istnieje również możliwość przymocowania drapaków dla kota w postaci mat w miejscach, w których najbardziej lubi on drapać. Pozwoli to małymi krokami zachęcić zwierzę do korzystania z większych konstrukcji, a jednocześnie ochronić meble.

Kot to trudne i wymagające zwierzę, stąd też znalezienie idealnego drapaka dla kota jest wyzwaniem. Mając trudności z dopasowaniem odpowiedniej konstrukcji, warto skorzystać z pomocy specjalistów – osób, które na co dzień pracują z kotami i dobrze znają ich naturę. Gwarantujemy jednak, że przestrzegając kilku wspomnianych zasad, można znaleźć idealne rozwiązanie w postaci drapaka dla kota, które prędzej czy później zostanie przez niego zaakceptowane.

Czytaj także: Ile kosztuje wizyta u weterynarza

Dodaj komentarz