Kto z nas nie rozczulił się oglądając małego kociaka w kolorowej czapeczce czy walentynkowym sweterku. Do tego jeszcze narzutka z kapturem i rogami renifera i zdjęcie na bożonarodzeniową widokówkę gotowe. Część kubraczków pełni funkcję ochronną np. izolując ranę po zabiegu. Ale nie o tym będziemy dzisiaj dyskutować. Na tapetę bierzemy świąteczne ubranko na kota.
Po co ubranko na kota?
W tym temacie psy na pewno są bardziej wymagające. Zdecydowana większość kociaków takich akcesoriów z technicznego punktu widzenia nie potrzebuje. Obok standardowych sweterków chroniących przed zimnem mamy ogromny wybór świątecznych strojów dla kota. Sweterki i kurteczki zimowe powstają głównie z myślą o zwierzakach, które w chłodniejsze dni potrzebują dodatkowego ogrzewania. Wśród kotów mamy chociażby Sfinksa. Tego nagiego zwierzaka bez wątpienia powinniśmy ubierać na zimę i nie chodzi tu jedynie o przebranie go w świąteczne ubranko dla kota. Jest to rasa pozbawiona całkowicie sierści, która w chłodniejsze dni nawet w domu może zmarznąć. Podobnie sprawa się ma, jeśli nasz pupil jest chowany raczej w domu i na spacery wychodzi na smyczy sporadycznie. Jemu również powinniśmy zapewnić ciepły kubraczek na okres jesienno-zimowy. Większość kotów jednak nie przepada za przebieraniem. Kocie stroje często krępują bardziej ruchy, co może prowadzić do zdenerwowania i zniecierpliwienia u naszego sierściucha.
Czytaj także: Ile kosztuje wizyta u weterynarza?
Ubrania dla kotów na specjalne okazje
Jeśli jednak trafił nam się egzemplarz lubiący modę i przebieranki to możemy zaopatrzyć się w szafę na świąteczne ubrania dla kotów. Jeśli lubimy Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc czy Walentynki i chcemy aby kot, jako członek rodziny celebrował z nami ten czas, możliwości mamy wiele. Począwszy od kokardek, muszek i okazjonalnych czapeczek a kończąc na strojach Świętego Mikołaja czy kaczuszki, wszystkie te świąteczne ubranka dla kota sprawią zapewne wiele radości. Pamiętajmy jednak, że kociaki chodzą swoimi drogami, są bardziej niezależne i humorzaste. Najrozsądniej jest po zakończonej sesji fotograficznej rozebrać zwierzaka aby przypadkowo nie zrobił sobie krzywdy podczas zabawy. Niezależnie czy jest to świąteczne ubranko dla kota, czy tylko muszka lub czapeczka, strój powinien być przede wszystkim bezpieczny. Większość kociaków nie jest fanami okrywania ich ciała i jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy ten fakt uszanować. Ponadto zbyt ciasne gumki mogą dodatkowo urażać delikatne ciałko.
Świąteczne ubranko dla kota
W Internecie bez problemu trafimy na sklepy oferujące świąteczne stroje dla kotów i psów.
Zazwyczaj podzielone są na kategorie:
- muszki i kokardki;
- sweterki;
- kurteczki i kamizelki;
- buciki;
- peleryny;
Jeśli nasz pupil nie jest zwolennikiem przebieranek, a my jednak nie wyobrażamy sobie naszego kiciusia bez stylizacji, może wystarczy zakupić muszkę. Część doczepiana jest bezpośrednio do obroży. Niektóre zakładamy jako samodzielne bezpośrednio na szyję gumką lub zawiązujemy. Wzorów jest ogromna ilość: z reniferami, w krateczkę, w walentynkowe serduszka czy wiosenne kwiatki. Z pewnością pośród świątecznych ubranek dla kota znajdziemy peleryny z popularnych filmów takich jak Batman czy Superman. Do wyboru mamy też kubraczki lub stroje przypominające sweterki z zabawnymi napisami czy motywami z bajek. Dla tych mniej cierpliwych kociaków i nieskorych do współpracy można zakupić jedynie ozdobne obróżki: kolorowe, błyszczące lub z cyrkoniami.
Świąteczny strój dla kota DIY
Przy odrobinie wyobraźni i zdolności sami jesteśmy w stanie zrobić świąteczne ubranka dla kota. Najważniejsze, że modela czy modelkę mamy cały czas w zasięgu ręki. Jak już zdecydujemy jaki strój nas interesuje wystarczy maszyna, odpowiedni materiał, nici, nożyczki i szablon. Niektóre ubranka można w prosty sposób wykonać przerabiając nasze stare bluzki, przeszywając nieużyteczne już ściereczki lub dostosowując w odpowiedni sposób zbyt duże skarpety z włóczki. Najwięcej wzorów i modeli znajdziemy z dedykacją dla sfinksa. Oczywiście zmieniając odpowiednio wymiary nowe wdzianko będzie idealne dla naszego pupila. Pamiętajmy jednak aby strój nie krępował ruchów zwierzęcia i nie uciskał go pod paszkami. No i co najważniejsze, by był zakładany pupilowi tylko za jego zgodą, bo dla wielu z nich może się to okazać zbyt stresujące działanie.
Czytaj także: Kokardki dla psów