Posiadanie psiego przyjaciela to nie tylko beztroskie głaskanie. Jeśli wiemy jak samemu wyszkolić psa wiemy również ile cierpliwości to wymaga. Aby relacja pomiędzy nami a czworonogiem była prawidłowa musimy wiedzieć jak dobrze wyszkolić psa. Niezbędne jest by był on posłuszny, reagował na wydawane komendy i polecenia i potrafił w odpowiedni sposób zachowywać się np. na spacerze.
Dlaczego warto szkolić psa?
To od nas zależy jak samemu wyszkolimy psa. W obecnych czasach psi przyjaciele są tak popularni, że nie sposób wyjść na spacer w parku z czworonogiem nie stosujących się do podstawowych zasad. Dlatego właśnie powinniśmy nauczyć naszego pupila chodzenia przy nodze czy szybkiej i prawidłowej reakcji na nasze komendy. Jak chcemy szkolić psa samemu musimy wiedzieć, że dzięki temu zapewnimy mu bezpieczeństwo w otaczającym go świecie. Większość psich ras została stworzona aby towarzyszyć człowiekowi. Z tego powodu możemy być pewni, że jak będziemy dobrze szkolić psa, czas w ten sposób spędzony okaże się dla niego świetną zabawą. Sztuczki zabawowe typu “turlaj” czy “zdechł pies” nie należą może do tych najistotniejszych ale z pewnością dostarczą domownikom dużo radości. Znacznie bardziej przydatne są komendy:
- zostań;
- siad;
- waruj;
- przywołanie “wróć”.
Praktyczne jest również chodzenie przy nodze czy na luźnej smyczy. Pamiętajmy, że nauka nowych umiejętności stawia przed psem kolejne wyzwania. Działa to bardzo pobudzająco na umysł naszego czworonoga. Jak dobrze wyszkolimy psa mamy szansę wpłynąć zarówno na jego kondycję fizyczną jak i na sprawność mózgową.
Szkolić samodzielnie czy w szkółce dla psów?
Gdy czujemy się na siłach i wiemy jak wyszkolić psa samemu naukę możemy zacząć już od pierwszych dni jego pobytu z nami. Początkowo nasz nowy przyjaciel musi zapoznać się z nowym otoczeniem. Jeśli wiemy jak dobrze wyszkolić psa już po kilku dniach możemy przystąpić do nauki. Części z nas brakuje jednak umiejętności, cierpliwości a przede wszystkim konsekwencji. W takich przypadkach jak szkolić psa podpowiedzieć nam powinni profesjonalni trenerzy. Zajęcia w takich miejscach odbywają się regularnie i pod fachowym okiem. Jeśli nie wiemy jak szkolić psa w domu najbardziej rozsądne będzie zapisanie go właśnie na takie zajęcia. Oprócz korzyści w związku z odpowiednim ułożeniem naszego pupila możemy być pewni, że psiak będzie miał okazję do socjalizacji z innymi osobnikami. Może być to niezbędne jeśli szkolenie psa ma dotyczyć np. problemu z agresja do innych osobników.
Czytaj również: Smycz behawioralna – jak z niej korzystać?
Jak wyszkolić młodego psa?
Naukę warto rozpocząć jak najwcześniej. Jak szkolimy psa samemu możemy zacząć już z siedmiotygodniowym szczeniakiem. Młodym psiakom nauka nowych sztuczek zajmuje dużo mniej czasu. Malucha możemy zapisać do tzw. psiego przedszkola gdzie razem z innymi będzie zdobywał nowe doświadczenia i umiejętności. Odpowiednie relacje z innymi czworonogami są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Jak szkolimy psa w domu powinniśmy jasno pokazać mu zasady i oczywiście ich przestrzegać. Zacznijmy od nauki prostych komend. Ich przyswojenie zajmie młodzianowi kilka chwil.
Jak szkolić psa samemu?
Biorąc do domu psa musimy liczyć się z tym, że będzie skakał, biegał, szczekał, gryzł i tarzał się. Czyli będzie robić to, co naturalne robią wszystkie psiaki. To od nas zależy jak dobrze wyszkolimy psa. Możemy go nauczyć, żeby zamiast mebli gryzł swoje zabawki. Szczeniaki od pierwszych chwil w nowym otoczeniu uczą się panujących tam zasad:
- czy można wchodzić do wszystkich pomieszczeń?
- czy można spać na łóżku opiekuna?
- czy można podgryzać dłoń właściciela podczas zabawy?
Dobrze jest zachować zdrową równowagę pomiędzy nauką a zabawą i odpoczynkiem malucha. Pamiętajmy aby budować z młodym psiakiem dobre więzi. Jest to niezbędne jak chcemy psa wyszkolić a zarazem nawiązać z nim przyjacielskie stosunki.
Czy da się wyszkolić dorosłego psa “po przejściach”?
Jeśli decydujemy się na adoptowanie dorosłego osobnika np. ze schroniska musimy zdawać sobie sprawę, że często są to zwierzęta z różnymi przykrymi doświadczeniami. Niektóre doświadczyły wiele krzywd ze strony człowieka. Może się okazać, że dojście do tego jak wyszkolić takiego psa zajmie nam sporo czasu. Pamiętajmy, że nie zmienimy ani genów ani w większości przypadków temperamentu naszego pupila. Psy mieszkające w schroniskach mają inne przyzwyczajenia i np. w związku z tym, że cały czas przebywają w zamkniętych kojcach mogą załatwiać się w domu. Może się okazać że będzie to pierwsza sprawa do nauki jak będziemy szkolić psa.
Zanim zdecydujemy się na dorosłego już psiaka powinniśmy prześledzić nasz tryb życia, nasze przyzwyczajenia, żeby wiedzieć w jaki sposób psa wybrać. Wiele z tych czworonogów po przewiezieniu do nowego domu wcale nie musi być szczęśliwa. Trauma, która je spotkała ze strony np. poprzednich właścicieli może wymagać konsultacji i spotkań z psim behawiorystą. Pamiętajmy również, że jak chcemy dobrze takiego psa wyszkolić to wymaga to dużo więcej pracy i przede wszystkim konsekwencji.
Jak NIE szkolić psa?
Do tego trzeba mieć przede wszystkim cierpliwość. Jeśli nie wiemy jak szkolić psa zostawmy to doświadczonym trenerom. Jest kilka zasad, których przestrzeganie bardzo ułatwi nam współpracę. Po pierwsze pamiętajmy, że krzyczenie na psa nie pomoże go wychować. Co gorsze, takie zachowania wpływają bardzo negatywnie na jego psychikę i odbijają się na jego nastawieniu. Nie powinniśmy również izolować go od innych psów. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest dokarmianie przy stole. Nie tylko uczy to malucha żebrania i domagania się przysmaków z ludzkiego talerza ale co najgorsze może prowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego. Jak szkolimy psa niekorzystnie wpływa również popędzanie go podczas nauki. Niektóre osobniki, łapią wszystko w lot. Inne za to potrzebują dużo więcej czasu na przyswojenie podstawowych komend. Wątpliwe wydaje się również używanie podczas nauki kolczatek, elektrycznych obroży czy dławików. Jeśli już nie widzimy innej możliwości to dowiedzmy się jak stosować je w profesjonalny sposób, aby przede wszystkim nie zrobić psiakowi krzywdy.
Jak widać nauka prosta nie jest. Za to na pewno jest niezbędna. Pies wychowywany z zasadami funkcjonuje dużo lepiej. A nam jako właścicielom gwarantuje to jeszcze większą przyjemność z czasu razem spędzonego.
Czytaj także: Rally-O – trening dla każdego?