Każdy pies lubi mieć swoje miejsce w domu, aby zapewnić mu ten komfort należy wybrać ustronne, nie przewiewne i najlepiej zalegające w półmroku, dzięki temu nasz pies będzie czuł się bezpieczniej będzie mógł w tym miejscu odpoczywać i spać. Dobrze, jeżeli posłanie wykonane jest z materiału, który łatwo można wyczyścić i zakonserwować a przy tym jest wygodny i miły dla psa. 

Wybór materiału na legowisko

Legowisko dla psa Truskawka
Legowisko dla psa przypominające łóżko w uroczej stylistyce. Legowisko jest miękkie i wygodne, a atrapa zagłówka sprawi, że legowisko będzie świetnie wyglądać przy ścianie.

Psie legowisko wykonane powinno być z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, który nie będzie podrażniał delikatnej sierści psa, a nadto powinien być łatwy do utrzymania w czystości oraz wodoodporny. Materiał nie powinien ulegać zniszczeniu przy zahaczeniu pazurem, najbardziej popularne materiały to kodura suedine albo alcántara – są to materiały mocne, wodoodporne, idealne do potrzeb psów. Wypełnienie legowiska powinno być odporne na odkształcenia i wytrzymałe, najczęściej jest to kulka silikonowa, która jest również antyalergiczna. Jedynym jej minusem jest ewentualne zaleganie wszędzie, gdy legowisko zostanie zniszczone.

Optymalne wymiary legowiska

Legowisko dla psa powinno być takiej wielkości, że po wyciągnięciu będzie on znajdował się nadal wewnątrz posłania – w zależności od nastroju nasze psy albo zwijają się w kłębek albo rozciągają na całości, więc muszą mieć do tego miejsce. Warto jest przygotować kilka posłań do spania w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy. Posłanie powinno być prane przynajmniej raz w miesiącu, aby zachować higienę, zlikwidować ewentualne pasożyty oraz drobnoustroje. Gdy już wiemy jakie wymiary powinno mieć legowisko naszego psa możemy się zastanowić nad uszyciem go.

Legowisko hot dog
Legowisko Hot Dog to bardzo wygodne posłanie, wyposażone w 3 miękkie poduszki. Legowisko to przyjemnie otula psiaka, dzięki czemu czuje się on bezpiecznie.

Dodatki, krój, szycie posłania

W pierwszej kolejności musimy przygotować materiał na posłanie, wypełnienie i dodatkowe elementy ozdobne: nici i inne. Pamiętajmy jednak, aby ozdobny nie znajdowały się w obrębie miejsca odpoczywania, gdyż mogą przeszkadzać, odgniatać i niszczyć sierść. Istnieje wiele różnych inspiracji, jedne są bardzo proste do wykonania dla każdego, kto nawet nie ma zbyt wielkich umiejętności, po takie które wymagają już całkiem sporych umiejętności, jeśli chodzi o szycie. Będą się one prezentować elegancko, jeżeli będą wykonane z dbałością o szczegóły. Ważne jest, aby nasz pies czuł się przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie. W Internecie znajdziemy wykroje dopasowane do posłania, które odpowiednio możemy zwiększać lub zmniejszać, aby dopasować je do naszego psa. Wymaga to zdolności manualnych, nieco wyobraźni przestrzennej, chociaż nie jest to bardzo trudne. Elementy są raczej proste, a szwy łatwe w wykonaniu na maszynie do szycia. Kierując się wskazówkami jesteśmy w stanie wykonać posłanie, jeśli bardzo będziemy chcieć.

Wypełnienie legowiska dla psa

Poza wypełnieniem kulką silikonową, można znaleźć również gąbkę, zdecydowanie świetnie się pierze i szybko suszy. W poszukiwaniu inspiracji można wykorzystać również stare elementy garderoby, na przykład śpiwory, czy stare kurtki. Jest to ekologiczna opcja, która pozwala na niemarnowanie starych rzeczy i nie wyrzucanie ich. W zależności od preferencji, znajdziemy różne rodzaje posłań, dzięki temu dopasujemy je do własnych umiejętności oraz potrzeb psa. W przypadku dawania drugiego życia starym rzeczom zadanie jest ułatwione – z reguły praca wymaga wypełnienia starego elementu kulką lub gąbką, a potem zszyciu. I gotowe!

Mata Chłodząca Dla Psa Aloha legowisko
Gdy latem temperatury dają nam się we znaki, dużo lepszym rozwiązaniem od standardowego legowiska będzie taka mata chłodząca. Pies, leżąc na niej odczuwać będzie przyjemny chłodek, dzięki czemu lepiej zniesie upały.

Inne propozycje

Pomysłowość ludzi pozwala na znalezienie koncepcji takich, jak legowisko bez używania nici. Wystarczy poduszka i koce, które regularnie nacinamy na krawędziach. Dzięki temu możemy związać krawędzie koców, a pomiędzy nimi zostawić poduszkę, która będzie służyła za posłanie. Jest to wygodny i szybki sposób na uzyskanie bardzo efektownego posłania dla psa. Zwróćmy jednak uwagę, aby materiał koca nie był niebezpieczne dla naszego pupila – zahaczenie pazurem, mechacenie się i połykanie przez psa drobinek, może być szkodliwe.

Poza typowo szytymi legowiskami, możemy znaleźć pomysły również na legowiska wykonane na przykład z palet. Jest to idealne legowisko na zewnątrz bądź do dużych przestrzeni. Na pewno izoluje od zimnej podłogi, dzięki czemu poduszka, na której leży pies, nie styka się z nią. Bardzo fajnie prezentują się w industrialnych pomieszczeniach, dużych i o konkretnym stylu. Dobór jest już kwestią gustu.

W Internecie krąży również wiele instrukcji jak wykorzystać na przykład starą bluzę bądź sweter jednakże musimy zwrócić uwagę, aby materiał nie czepiał się pazurów i nie był niebezpieczne dla naszego psa. Zwrócenie uwagi na takie rzeczy może pozwolić uniknąć na przykład wyrywania pazura. Zawsze sprawdzajmy czy nie wystają jakieś elementy które pies mógłby zjeść.

Dodaj komentarz