Każdy z nas jest inny, dlatego wybór rasy psa, który ma być członkiem rodziny może okazać się trudny. Dla jednych idealny będzie kanapowy buldożek, który z miłą chęcią zrelaksuje się wtulony w opiekuna. Inni natomiast nie wyobrażają sobie codziennych aktywności sportowych bez towarzystwa pupila. Gdy już mamy kompletny mętlik w głowie, pomocny może okazać się test jaki pies do mnie pasuje. W dobie Internetu każda pomoc w wyborze jest możliwa.

Pikowana granatowa kurtka dla dużego psa BRUNO na psie przodem
Granatowa kurtka Bruno to doskonały wybór dla każdego większego psa. Kurtka nadaje psu eleganckiego wyglądu oraz jest bardzo wygodna.

Wybór rasy psa – na co zwrócić uwagę?

Tak jak ludzie mają różne potrzeby, tak samo rasy psów charakteryzują się innymi cechami. Zakup czy adopcja psa to decyzja zmieniająca życie diametralnie. Jeśli chcemy czerpać z obecności psiaka dużo przyjemności powinniśmy na początku przemyśleć swoje oczekiwania i wybrać rasę, której potrzeby będziemy w stanie spełnić. Podczas gdy jedne cierpią gdy nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki codziennej aktywności, innym wystarczy krótki spacer i zabawa w towarzystwie właściciela. Dlatego właśnie zanim zdecydujesz jaka rasa psa do Ciebie pasuje dokładnie przeanalizuj własne możliwości i potrzeby. Przede wszystkim nie powinniśmy kierować się jedynie upodobaniami wizualnymi a całym szeregiem istotniejszych czynników takich jak:

  • wielkość naszego mieszkania lub domu;
  • obecność w domu nas, dzieci, innych zwierząt;
  • aktywność;
  • pielęgnacja.

Musimy wiedzieć, że pomimo tego, że naszym marzeniem było posiadanie doga niemieckiego zaniechajmy tego mając niewielkie lokum. Wybór takiej rasy psa byłby kompletnie nierozsądny gdyż duże czworonogi potrzebują więcej przestrzeni. Jeśli spędzamy większą część dnia poza domem zdecydujmy się na psiaki, które dobrze tolerują samotność np. akita czy owczarek kaukaski. Niektóre rasy gorzej niż inne znoszą towarzystwo pobratymców. Częstsze zgrzyty mogą pojawiać się przy buldogach francuskich, jamnikach szorstkowłosych czy bulterierach. Bardziej przyjazne wobec innych są np. beagle, cocker-spaniele czy labradory. Nie bez znaczenia jest również nasza codzienna aktywność. Jaką rasę psa wybrać jeśli uwielbiamy długie spacery czy jogging? Zdecydujmy się na te, którym potrzeba więcej ruchu lub które aktywność fizyczną lubią. Trudno oczekiwać od mopsa czy maltańczyka, że będzie biegał przy rowerze. Należy pamiętać, że każdy pies niezależnie od rasy wymaga codziennych spacerów, które dostarczą odpowiednia ilość aktywności fizycznej oraz rozwijających wrażeń węchowych. Wśród quizów jaki pies do mnie pasuje, pojawią się pytania związane również z pielęgnacją. Łatwiejsze w utrzymaniu są psy krótkowłose. Inne, takie jak buldogi czy mopsy będą potrzebowały większej ilości zabiegów związanych z czyszczeniem oczu, uszu czy skóry między fałdami. Shih-tzu i charty afgańskie muszą być za to często kąpane i czesane.

Czytaj także: Klucz do psiego szczęścia

Pasy dla psa do samochodu miniaturka
Wybór psa wiąże się także z koniecznością zakupu odpowiednich akcesoriów. Pasy dla psa do samochodu to doskonała metoda na zabezpieczenie go w transporcie.

Jaka rasa psa do Ciebie pasuje?

Na to trudne pytanie musi poznać odpowiedź sam właściciel. W dobie Internetu możemy bez problemu wykonać test jakiego psa wybrać. W zależności od naszych odpowiedzi komputer podpowie nam jaką rasę psa wybrać. Pośród pytań będą te o preferowaną wielkość. Zostaniemy zapytani o nasze warunki mieszkalne. Będziemy mogli wybierać między przysłowiowym kanapowcem, lubiącym spacery a wymagającym konkretnego wybiegania osobnikiem. Pojawić się mogą pytania o ilość godzin jaką spędzamy poza domem, czy o obecność dzieci. Jak wybrać psa jeśli posiadamy inne zwierzęta. Istotne jest również jakie doświadczenie mamy w opiece nad psami. Jest to istotne szczególnie w przypadku ras wymagających konkretnego podejścia, szkolenia, czy tych których pielęgnacja jest bardziej skomplikowana i czasochłonna. Możemy również decydować o charakterze nowego mieszkańca domu lub o tym, czy gubiona przez niego w większej ilości sierść będzie nam przeszkadzać. Mogą pojawić się również pytania o wiek bo pies to wieloletnie zobowiązanie. Wybierać możemy między umiejętnościami obrony opiekuna, niezwykła zaciętością i wytrzymałością, zamiłowaniem do zabaw i pogodą ducha. Istotne jest też, czy często w naszym domu pojawiają się goście. Nie wszystkie psiaki odnajdują się w sytuacjach gdy nowe osoby często pojawiają się na “ich terytorium”.

Jaką rasę psa wybrać?

Przede wszystkim powinna to być decyzja przemyślana i akceptowana przez wszystkich domowników. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. Decyzje musimy oprzeć na porównaniu własnych możliwości czy oczekiwać z wymaganiami przyszłego czworonoga. Jeśli nie wiesz, zrób quiz jaka rasa psa pasuje do ciebie. Na początku najlepiej zacząć od przeanalizowania informacji o wyglądzie i charakterze poszczególnych odmian. Weźmy pod uwagę wymagania każdej z ras np. zapotrzebowanie na ruch czy zakres pielęgnacji i zadecydujmy czy jesteśmy w stanie temu sprostać. Przeanalizujmy jakiego rodzaju pies będzie czuł się najlepiej w naszym domu, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i tryb życia. Jeśli mamy dzieci starajmy się wybierać spośród zwierzaków cierpliwych i lubiących dziecięce towarzystwo. Ważne jest również to ile czasu i pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić na nowego pupila. Szukając konkretnej odmiany możemy prześledzić tzw. wzorce ras gdzie zebrane są wszystkie informacje na temat wyglądu, charakteru i upodobań poszczególnych psiaków. Oczywiście na charakter czworonoga niewątpliwy wpływ będzie miało środowisko w jakim będzie się wychowywał. Dlatego przed zakupem musimy się upewnić jaka rasa psa będzie dla nas najlepsza. Raczej z dystansem podejdźmy do tzw. ras obronnych. Rottweilery, owczarki niemiecki, dobermany czy bullmastiffy świetnie się w takiej roli spełnią. Jednakże ogromny problem pojawia się, gdy trafimy na osobnika nadgorliwego. Jego instynkt do pilnowania terenu i obrony właściciela może być trudny do okiełznania nawet w stosunku do pozostałych domowników, nie mówiąc już o gościach.

Akcesoria dla psa
Posiadając psa powinniśmy poświęcać mu czas a także dbać o niego. Ta gumowa zabawka dentystyczna jest idealnym wyborem, ponieważ łączy zabawę z codzienną higieną.

Jak wybrać psa dla rodziny z dziećmi?

Sprawdzając jaką rasę psa wybrać istotne jest również czy mamy w domu dzieci. Każdy rodzic powinien przygotować się na czas, kiedy jego pociecha zacznie prosić o psa. Są to przecież niezwykli przyjaciele i kompani. Dobrze wiemy, że każdy maluch chce mieć kogoś do zabawy i do opiekowania się. Wiadomo, że pupil nie może być traktowany jak zabawka. Zważywszy, że pies to obowiązek na długie lata na pewno wniesie do rozwoju naszego malucha wiele wartościowych rzeczy. Dzięki swojemu pupilowi dziecko będzie miało szansę rozwinąć opiekuńczość i wrażliwość. No więc jaka rasa psa się sprawdzi najlepiej? Najlepszymi przyjaciółmi będą psiaki o łagodnym i przyjacielskim usposobieniu. Takie, które w zabawie będą wykazywać się ogromną cierpliwością. Psy te powinny być również żywiołowe i chętne do zabaw aby dorównać maluchowi kroku. Cechą najistotniejszą jaką powinien charakteryzować się pies wybierany do domu z dziećmi to niski potencjał do przejawiania agresji. Cechą niechcianą jest również chęć do obrony i stróżowania. Zbyt nadgorliwy osobnik może generować liczne kłopoty, za mocno angażując się w obronę malca przed innymi dziećmi, a co gorsza przed innymi domownikami. Na towarzysza dla dziecka w wieku przedszkolnym nie wybierajmy piesków małych ras. Istnieje duże ryzyko powstania niechcianych urazów podczas zabaw. Do topowych ras dla rodzin zalicza się buldogi francuskie, beagle, sheltie, nowofunlandy, pudle, golden retriviery, labradory i samojedy. Te ostatnie szczególnie ze względu na anielska cierpliwość.

Rasa psa do małego mieszkania

Wiele osób nie decyduje się na psa ze względu na mieszkanie np. w bloku. Jak wybrać psa do kawalerki? Jest wiele ras, którym wystarcza ciepło opiekuna i przytulne legowisko. Wszystkie inne potrzeby socjalizacji, aktywności i szkolenia i tak są zaspokajane podczas spacerów. Decydując się na czworonoga np. w małym mieszkaniu pamiętajmy aby miał ona zabezpieczony swój kąt do spania, najlepiej umiejscowiony tak aby mógł obserwować domowników. Niezbędne jest też miejsce na miski z jedzeniem i wodą. Najlepiej sprawdzą się zapewne rasy psów małych i miniaturowych, wykluczając te wymagające dużej aktywności fizycznej. Zdecydowanie się na pieska o małych gabarytach da nam pewność, że w razie konieczności (choroba czy problemy ze stawami u psiaka), będzie w stanie wnieść go po schodach przy braku windy. Z większych psów dobrze w mieszkaniu czują się golden retriviery i labradory.

Wybór odpowiedniego psa to często trudna i odpowiedzialna decyzja. Gdy już dokonamy właściwego wyboru czeka nas w związku z tym wiele radości.

Czytaj także: Czy pies może zmienić właściciela

Dodaj komentarz