Ze względu na swoje anatomiczne uwarunkowania, yorki powinny być prowadzone tylko i wyłącznie w szelkach. Jest to rasa wyhodowana na podstawie psów takich jak maltańczyk oraz inne tego typu dlatego też ma pochodzenie dosyć myśliwskie. W dzisiejszych czasach jest to raczej pies towarzyszący, jednakże jego natury się nie oszuka. Na początku miały być postrachem dla szczurów z czym zresztą dawały sobie świetnie radę, w dzisiejszych czasach podbijają serca swoim ślicznym wyglądem i pięknym włosem. 

Szelki dla yorka i nie tylko
Szelki Pet8 to uniwersalne rozwiązanie, które zapewnia odpowiednie napięcie szelek. Zapewniają odpowiednią kontrolę nad swoim psiakiem.

Szelki dla Yorka to idealny wybór

Właściciele yorków decydują się szelki z tego względu, że tradycyjna obroża mogłaby być niebezpieczna dla nich. Opinają najdelikatniejsze fragmenty ciała yorka, czyli tchawicę oraz szyjny odcinek kręgosłupa, które to elementy nie powinny być narażone na niebezpieczeństwo u żadnych małych ras.

Wszelkie charczenie, krztuszenie i sapanie są złym objawem świadczącym o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Tchawica jest to element układu oddechowego, przez który przedostaje się wdychane i wydychane powietrze. Częstą przypadłością małych ras psów jest zapadanie się tchawicy prowadzące do jej zawężenia i problemów z oddychaniem, jest to często wada wrodzona, bądź choroba starcza, jednakże może być powodowana również mechanicznym naciskiem, dlatego też szelki dla yorka są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Prawidłowy rozmiar najważniejszy

Bardzo ważnym jest dobranie odpowiedniego rozmiaru szelek. Na rynku znajdziemy te specjalnie dedykowane tej rasie. W sklepach znajdziemy rozmiarówkę zbliżoną do rozmiarów ubrań – dla szczeniaka yorka należy wyposażyć się w rozmiar XS, dla dorosłego rozmiar s. Dobrze jest szelki przymierzyć na psie, aby nie były ani za małe, aby nie uciskały, i za duże, aby nasz zwierzak się z nich nie wyślizgnął. W Internecie możemy znaleźć dokładną rozmiarówkę szelek i dobrać ją po odpowiednim zmierzeniu naszego pupila, a w przypadku niejasności zadzwonić do obsługi sklepu i upewnić się co do wyboru.

Czytaj także: Jak dobrać rozmiar szelek dla psa

szelki dla yorka z plecakiem franco piesek przy kanapie
Szelki dla yorka i nie tylko! Szelki połączone są z plecakiem, który posiada kieszonkę na woreczki foliowe na odchody naszego psiaka. W plecak ze spokojem zmieszczą się łakocie dla naszego pupilka.

Wygląd i właściwe zastosowanie

Możemy zakupić szelki, które będą wyglądać jak prawdziwa uprząż lub też takie, które będą zakrywać większość ciała zwierzęcia. Niezależnie od tego jaki to będzie model, muszą być solidne, trwałe, miękkie i elastyczne, aby nie powodować zbędnych ucisków. Często spotykane są te wykonane ze skóry, wyściełane miękkim materiałem, wyposażone w wiele zapięć. Mogą ułatwiać zakładanie, jednakże klamry mogą negatywnie odbijać się na wygodzie noszenia. Warto zwrócić uwagę czy szelki są regulowane, zawsze będą one mogły być rozszerzone lub zmniejszone w miarę potrzeb. Na rynku znajdują się również szelki z możliwością indywidualnego dopasowania do wymiarów pupila.

Rodzaje szelek

Szelki pełne, czyli tak zwane bez uciskowe świetnie sprawdzają się dla małych psów i szczeniąt. Zakrywają one większość klatki piersiowej, równomiernie rozkładając obciążenia związane z szarpaniem się na smyczy. Dobrze dobrany produkt nie uciska naszego psa i może on spacerować w sposób komfortowy. Mają one również podział modeli na letni oraz zimowy – te pierwsze wykonane są z oddychającego materiału, który nie pozwala na przegrzanie natomiast zimowe szelki są wykonane z grubego materiału – mają warstwę ocieplenia, co dodatkowo może chronić przed silnym mrozem. Pełne szelki mają jeden konkretny minus, czyli mają niewielką możliwość regulacji. W przypadku kupna tego typu szelek dla szczenięcia może się okazać, że w niedługim czasie będziemy musieli je wymienić.

Na rynku znajdują się również szelki typu norweskiego, w których paski materiału przypominają ułożenie liter y. W ich przypadku możemy przytrzymać lub nawet podnieść pieska w razie zagrożenia. Dobrze dobrane nie obcierają i nie uciskają klatki piersiowej oraz posiadają duże możliwości regulacyjne.

Wobec rosnących wymagań konsumentów wybór szelek dla yorków również jest bardzo szeroki i cały czas się rozwija. Pojawia się również moda na konkretne wzory i kolory oraz elementy wykończenia, dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać strój naszego psa nawet do własnych kreacji. Małe psy stały się częstymi towarzyszami osób na spacerach oraz w codziennym życiu – ze względu na swoje wymiary takiego psa można zabrać ze sobą wszędzie.

Czytaj również: Rasy psa – Maltańczyk

Dodaj komentarz