Sen nie tylko dla nas jest bardzo ważnym elementem, by zachować zdrowie. Musimy zapewnić nie tylko odpowiednią dawkę ruchu, ale także spokojny sen – co innego bardziej regeneruje siły jak własne ciepły kąt, z odpowiednim posłaniem dla psa?

 

Co powinieneś wiedzieć o psim śnie

 

Często pojawia się pytanie, ile śpi pies? Nie ma to jednej odpowiedzi. To zależy od psa, wieku, aktywności, które podejmuje na co dzień. Większe rasy śpią zdecydowanie więcej niż mniejsze rasy psów. Tak samo szczenięta potrzebują więcej snu niż psy dorosłe. Można na tej podstawie określić ramy czasowe snu, gdzie dorosłe psy śpią 12-14 godzin, szczenięta oraz starsze psy 18-19 godzin. 

Kluczowym czynnikiem, który reguluje prawidłowy sen jest aktywność fizyczna. Psy, które są mało aktywne cierpią często na zaburzenia snu, nawet bezsenność. Sen pozwala redukować poziom kortyzolu i adrenaliny, co będzie odbijać się na zachowaniu czworonoga, a także na zdrowiu. Podczas snu uwalniany jest za melatonina odpowiedzialna za odporność organizmu. 

U śpiącego psa również możemy wyróżnić fazy snu. Faza zasypiania to moment, gdzie pies przysypia, gdzie mózg zaczyna wolniej pracować, ale ciało nadal jest pobudzone. Fazę głęboką snu możemy zaobserwować przez szybkie ruchy gałek ocznych oraz drżenie ciała, ale także może wydawać przeróżne odgłosy. U nas faza REM (głęboka) to 25% czasu snu, u psa to zaledwie 10-12%. 

Czytaj także: Co warto wiedzieć wybierając ubranko dla psa? 

 

 Czy spanie z psem to dobry pomysł?

 

Wiele weterynarzy jest zgodnych z jednym – unikajmy spania z psem w jednym łóżku – to rozwiązanie wygodniejsze i zdrowsze dla nas i psa. Właściciele często skarżą się na nieprzespane noce, co jest potwierdzone badaniami z Mayo Clinic w Minessocie. Budzimy się w środku nocy i jest niewygodnie chociaż tak twierdzi zaledwie 10%, a to z pewnością wynika z… miłości do naszego pupila. Pies rozpychając się na łóżku nie ukazują dominacji – śpią z osobami, przy których czują się bezpiecznie. Po prostu chcą, by było im wygodniej.

Zarazki, a najbardziej groźne pasożyty mogą zostać przeniesione do naszego łóżka, kiedy to czworonóg wskoczy w brudnych łapach czy sierści. Co zrobić? Czeszmy częściej i kąpmy nasze psy. Wiadomo, nie kąpiemy często, a po spacerze wystarczy przetrzeć lub umyć po prostu łapy. Nie zapominajmy także o odrobaczaniu!

Dla nas spanie z psem nie wydaje się złe, ze względu na miłość jaką darzymy psiaki. Sama nie jestem święta, ponieważ lubię jak się wtula w chłodniejsze dni, a także w trakcie ciąży czułam się bezpieczniejsza, jak był obok. Nie bez przyczyny powstała dogoterapia, która może nawet poprawiać stan zdrowia właściciela. Aczkolwiek nieważne jak go kocham, obok mnie ma swoje posłanie, do którego wie, że musi przejść. Wieczorem jak zawsze tuli się do mnie i męża w łóżku, a po 5 minutach idzie do swojego miejsca. Tak jakby, wprowadziliśmy wieczorny rytuał z psem – to moje trzecie dziecko w końcu :).

 

O czym świadczy sposób spania psa?

 

Znajdujesz psiaka śpiącego w różnych pozycjach, tych słodkich, śmiesznych, ale, co to może oznaczać?

  1. Na boku śpiący pies czuje się bezpiecznie i komfortowo. W ten sposób pokazuje, że nam ufa. W tej pozycji pies znajduje się w głębokiej fazie snu, mięśnie są wszystkie rozluźnione i wstaje wypoczęty i szczęśliwy.
  2. Przednie i tylne łapy wyciągnięte, wygląda jakby leciał? Pies drzemie, aczkolwiek jest czujny i w każdym momencie wstanie, jeśli nadarzy się okazja. Najczęściej w tej pozycji śpią szczeniaki, które zachowują czujność, by nic nie umknęło ich uwadze. 
  3. Jeśli widzimy psiaka, który zwija się w kłębek śpiąc czuje się niepewnie w najbliższym otoczeniu. W ten sposób utrzymuje temperaturę ciała, ale także chroni gardło i inne organy. W tej pozycji spotykamy często bezdomne psy i wilki, gdzie ich zmysły są wyostrzone na wszelkie bodźce zewnętrzne. 
  4. Pies, który śpi na plecach to sygnał, że czuje się niezwykle bezpiecznie i jest zrelaksowany. W tej pozycji śpią psiaki pewne siebie i spokojne. Co ciekawe, wilk nie zaśnie nigdy w tej pozycji – pokazuje uległość i jest najbardziej podatny na zranienie, 
  5. Łapy tylne pod psem, a głowa leży na wyciągniętych przednich łapach, niczym sfinks – czworonóg wtedy drzemie i w każdej chwili może stanąć na równe nogi przy najbliższej okazji. 
  6. Na brzuszku śpią psy, które kładą się na krótką drzemkę. Często możemy tak spotkać psa, który jest zmęczony po spacerze, ale nadal rozpiera go energia – pies śpiący w takiej pozycji jest pełen wigoru i gotowy do działania. 

 

Wygodne legowisko

 

Legowisko dla psa warto dobrać rozważnie. Nie może być zbyt małe, by nie czuł się niekomfortowo, ale także nie może być zbyt duże, by czuł się niepewnie w wielkiej przestrzeni. Najlepiej zmierzyć psiaka, który śpi w różnych pozycjach i dobrać ze sprzedawcą odpowiedni rozmiar. Są wykonane z różnych tworzyw i materacy, więc cena naprawdę jest różna. Ja wybierając legowisko swojemu czworonogowi sprawdziłam jak najczęściej śpi, gdzie lubi się kłaść i może to absurdalnie się czyta – ale na których poduszkach najczęściej mi się kładł. Wiedziałam w ten sposób jak duży musiał być materac, z czego zrobiony i gdzie leżeć, więc znałam kształt, który idealnie pasuje w miejsce, gdzie najczęściej spał. Z resztą pomógł mi sprzedawca – warto zapytać o wszystko, by nie musieć szukać kolejnych łóżek.

Zabawne legowisko dla psa Hot Dog jest także bardzo wygodne. Psy o każdej wielkości odnajdą się w nim bez problemu.

Zabawki dla psa – pies też dziecko

 

Czego to się nie kupuje dla czworonoga… Zabawki w moim domu dla psa rosły jakby z nim. Co potrzebowałam, by ulżyć w trakcie ząbkowania i by zabawka masowała dziąsła, czy akurat wyjazd nad jezioro wymagał kupna frisbee, które nie tonie, sporo tego się przewija w jego rzeczach, ale jedna rzecz jest niezmienna – ulubiony pluszak. Pluszaków dla psa kupowałam od groma, aż w końcu trafił się jeden jedyny, który nieustannie towarzyszy mu na każdym kroku. Nawet z dziećmi się nią dzieli czasami ;).

Ogólnie zabawki dobierać powinniśmy patrząc na aktywność czworonoga – mój ma w większości coś do podrzucania i łapania, pies moich rodziców wszelkie frisbee, piłki, by mógł aportować i szukać w gęstych trawach. To zależy od psa, co robi z Wami. Zabawek wszelkiego typu jest strasznie dużo, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie i Waszego pupila.

 

Sen to jedna z najważniejszych elementów naszego prawidłowego funkcjonowania, razem ze zdrowym stylem życia. Dbajmy o to także u czworonoga, a na pewno odwdzięczy się ogromną porcją pozytywnej energii i miłością.

Dodaj komentarz