Choroby stawów to bardzo ciężka dolegliwość, która wpływa na jego mobilność i możliwości poruszania się, co może mieć poważny wpływ na jakość życia. Przychodzi to z wiekiem, ale także dziedzicznie może się pojawić o wiele szybciej. W przypadku dużych ras spory problem sprawiają dysplazje u psów. Wadliwe ukształtowanie kości oraz tkanek miękkich, prowadzi także z czasem do rozwinięcia się zmian zwyrodnieniowych. 

Wszystkie choroby można rozpoznać dzięki zdjęciom RTG, więc nie należy czekać do ostatniej chwili, kiedy widzimy, że coś się dzieje nawet u szczeniąt! Koniecznie należy się wybrać do najbliższej kliniki weterynaryjnej. 

 

Jak rozpoznać chorobę stawów u psa?

 

Trudno tego nie zauważyć – tutaj pierwsze co się rzuci nam w oczy, to “sztywny chód”, a także bolesność przy wstawaniu, tracą również zapał do zabawy. Kiedy widzimy objawy zapalenia stawów u naszego czworonoga, warto wybrać się do lekarza, ponieważ możemy znacznie poprawić kondycję psa, jeśli tylko zareagujemy w czas. Terapia nie będzie krótka i na pewno będzie wymagała czasu i poświęceń, ale co może się równać ze zdrowiem pupila?

Czytaj także: Profilaktyczna kontrola zdrowia psa – czy o niej pamiętasz?

 

Czy ludzkie leki na stawy będą odpowiednie dla psa?

 

Trzeba pamiętać o bardzo ważnej kwestii – organizm psa nie działa tak samo jak ludzki i jeśli mamy w głowie dobro psa, nie dawajcie leków na własną rękę. Każdy lek niesie ze sobą działania niepożądane, a ludzkie leki na stawy dla psa mogą zaszkodzić, kiedy podamy nieodpowiednią dawkę, a zatrucie lekami prowadzi do szeregu wielu komplikacji. Weterynarz według ustawy ma w obowiązku w pierwszej kolejności leczyć psa lekami weterynaryjnymi, a użycie ludzkich jest ostatecznością. Weterynarz robi to na własną odpowiedzialność i wybór popiera swoją wiedzą, która pozwala dobrać mu odpowiedni środek, oraz ustalić odpowiednie dawkowanie. 

 

Co wywołuje problemy ze stawami u psa?

 

Ta przypadłość może spotkać każdego psa, w każdym wieku. Przyczyn jest wiele, ale podzielone zostały na zapalenia infekcyjne i nieinfekcyjne. Choroby stawów przez zapalenia infekcyjne u psa mogą wywołać drobnoustroje, które dostały się do organizmu przez rany, urazy, wraz z ciałem obcym, przez krew. Tak samo choroby odkleszczowe powodują zapalenia. Najczęściej choroby infekcyjne atakują duże stawy kończyn, np. staw kolanowy, łokciowy, biodrowy, ramienny. 

Mówiąc o zapaleniach nieinfekcyjnych to najczęściej są to problemy immunologiczne, które towarzyszą innym chorobom. Tak samo reumatoidalne zapalenie stawów. To nie jest choroba wyłącznie starszych psów, młode zwierzęta mniejszych ras często na nie zapadają. Stawy atakowane są symetrycznie i z czasem ulegają trwałym uszkodzeniom. 

Nadwaga, wypadki czy urazy również mogą powodować sztywność stawów w późniejszym okresie życia.

rekawica do czesania psa gumowa z wypustkami 3

Warto wyczesywać psa po spacerze. Zmniejsza to ryzyko złapania kleszcza.

Czytaj także: Jak skutecznie chronić psa przed kleszczami?

 

Jak radzić sobie z psimi chorobami stawów?

 

Ze względu na przyczynę, różnie leczy się wtedy pupila. Zostaje nam tylko po pełnej diagnostyce dostosować się do wytycznych lekarza weterynarii. Terapia jest długa, a w niektórych przypadkach musi być prowadzona do końca życia naszego przyjaciela. Wspomagamy przeciwbólowo i wspomagająco różnymi suplementami. Na stawy dla psa weterynarz z pewnością wypisze nam gamę leków, którą należy kupić, a także powie, jakie suplementy i w jakich dawkach powinien przyjmować je nasz czworonóg. 

 

Zbilansowana dieta dla psa

Warto o nią zadbać od samego początku – należy karmę podawać w odpowiedniej ilości, patrząc na zapotrzebowanie energetyczne psa. Otyłe psiaki bezwzględnie należy odchudzić. Ogólnie co do wyboru karmy najlepiej poradzić się weterynarza, ponieważ istnieją karmy, które posiadają dodatki do diety psa, które podawali byśmy osobno. Karmy z chondoprotektorami są szeroko dostępne i z pewnością pomogą w walce o lepszą aktywność naszego czworonoga. 

Przysmak dla psa maced miekki wezel kaczka 500g

Taki miękki węzeł to nie tylko dobry dodatek do psiej diety ale także profilaktyka dentystyczna.

Odpowiednia porcja ruchu

Regularny ruch, ale bez większego forsowania jest jak najbardziej wskazany. Spokojny spacer na smyczy, a najlepsze na wszelkie choroby stawów to pływanie. Można swojego weterynarza zapytać o fizjoterapię psa – może niedaleko Was znajduje się klinika, która zajmuje się tego typu zabiegami i wspomoże terapię. Żadnego biegania za piłką, podskoków, także jeśli to możliwe – ograniczcie chodzenia psiaka po schodach.

 

Jaki lek na stawy dla psa?

Jak wspomniałam wyżej, nie zaleca się podawanie leków na własną rękę. Leki na stawy dla psa są głównie z grup przeciwbólowych i wspomagających. Lekarz może czasami zalecić antybiotyki, które może przepisać na kilka tygodni, by osiągnąć dany cel w leczeniu. Nie obejdzie się w niektórych przypadkach bez zabiegu chirurgicznego – oczyszczają staw, usuwają ciało obce, czy wykonują inne zabiegi mające przynieść poprawę pracy stawu i zmniejszenia dyskomfortu u psiaka. 

Kiedy problem leży w układzie odpornościowym weterynarz może przepisać nawet sterydy lub inne leki immunosupresyjne. Tutaj bardzo istotna jest współpraca z lekarzem, który cyklicznie będzie wykonywać rutynowe badania, kontrolując leczenie. 

Pomocne są również suplementy diety z chondroprotektorami – poprawiają kondycję chrząstek stawowych i zwiększają lepkość mazi stawowej. Można w nich znaleźć dodatkowe składniki, których celem jest zmniejszenie bolesności i usprawnienie pracy stawów. Kolagen dla psa jest jak najbardziej wskazany, warto tylko zapytać lekarza weterynarii, który poleca z własnego doświadczenia.

 

Nie bagatelizujcie problemu, jeśli widzicie początki choroby stawów. Szkoda, by później pies miał cierpieć, a we wczesnym stadium można dokonać cudów prowadząc odpowiednią terapię.

Dodaj komentarz