Zagłębiając się w tą rasę u różnych źródeł internetowych, w książkach, gdzieś trafnie ktoś określił, że Shih tzu o łagodnym charakterze, ma swoje drogi niczym kot. W pełni nie podporządkowuje się woli człowieka, ale nie można powiedzieć, bo to jeden z wiernych towarzyszy, który chętnie daje się głaskać, przytulać, ale na psiaka warunkach, czyli kiedy chce.

Wspólne spędzanie czasu – spacery

Shih tzu posiada piękną, długą szatę, ale wymaga ona stałej pielęgnacji i właściciel musi zdawać sobie z tego sprawę. Gdy wybieramy się na spacer należy wziąć pod uwagę fakt, że pies ma temperament, co nie daje nam gwarancji, że będzie się nas w pełni słuchać, jak puścimy czworonoga ze smyczy. Na co dzień mamy do czynienia z krótkowłosymi i długowłosymi przedstawicielami tej rasy i oba przypadki potrzebują różnej ochrony w trakcie opadów, czy w trakcie chłodniejszej bądź mroźnej pogody.

Z długim włosiem w trakcie opadów atmosferycznych psy powinny mieć zakładane kombinezony przeciwdeszczowe z rękawami i nogawkami, aby nie dopuścić do skołtunienia sierści. Wtedy rozczesywanie byłoby bardzo uciążliwe i na pewno sprawiłoby nie lada wyzwanie. Krótko strzyżone Shih tzu potrzebują pełniejszej ochrony – na deszcz nawet ocieplanego kombinezonu, by mógł uchronić pupila dodatkowo przed chłodem. 

Patrząc bliżej również w okresie wiosny czy jesieni, psy z krótką sierścią powinny mieć coś, co zapewni utrzymanie ciepła, a zarazem nie będzie krępować ruchów. Bluza dla psa z postaciami czy innymi wzorami nadadzą się do tego idealnie. Pomogą przede wszystkim w sytuacjach, gdzie widzimy, że zimno daje czworonogowi we znaki i potrzebuje wsparcia z naszej strony. Czasami zimą może i bluza nie wystarczyć. Większość właścicieli dokupuje najprostsze kurtki zimowe – pod kurtkę dopierają polary, swetry, bluzy i wtedy psu jest bardziej komfortowo, cieplej i chętniej wyjdzie z domu.

Pamiętajcie, że jeśli już spotka nas deszcz i niestety pies jest mokry, należy wysuszyć sierść – zapobiegając kołtunom. ubranka dla shih tzu

Home sweet home!

Shih tzu są spokojne, zrównoważone i mało hałaśliwe, ale to nie oznacza, że nie lubią się bawić! Nie nadają się na długie, piesze wędrówki, są bardziej zadowolone z krótkich spacerów i zabawy właśnie w domu, gdzie może wzmocnić więź z właścicielem. Co do szkolenia potrzeba cierpliwości – są one inteligentne oraz uparte, ale odpowiednie pochwały czy smakołyki skutecznie zachęcają do nauki. Piłki, lina, gryzaki, jak to pies – inne zabawki przypadają bardziej do gustu, inne nie, warto więc się rozejrzeć jak pupil lubi najbardziej się bawić.

Zdarza się, że widzimy sytuację, gdzie psiakowi zimno nawet w domu, więc najprostszym rozwiązaniem jest sprawienie koszulki dla psa. Wyborów lżejszych ubrań dla Shih tzu jest bardzo dużo, więc na pewno znajdziecie coś unikalnego i komfortowego dla czworonoga, w szczególności dla tych psów, które mają krótszy włos.

Przy długim włosiu rzadko się zdarza żeby była potrzebna taka pomoc, ale są różne sytuację i nieraz dobieraliśmy takową odzież.

W domu i na zewnątrz należy pamiętać o włosach na głowie Shih tzu – związanie ich w kucyk zapobiega alergiom oraz zwężeniu kanalików łzowych, które sprawia, że oczy łzawią i powodują brunatne zacieki. Zestawy spinek wraz z gumkami do włosów wystarczą, by do tego nie dopuścić. 

Sama elegancja

Rasa Shih tzu przy długim włosie na wszelkie większe wyjścia do rodziny, znajomych nie potrzebuje ani garniturów, ani sukienek. Sama szata pięknie zdobi czworonoga i nadaje bardzo dostojnego wyglądu. Jedynie co można zrobić, to podkreślić urodę dodatkami – spinki, muszki, chusty i inne akcesoria świetnie się do tego nadadzą.

Bandana dla psa do złudzenia przypomina krótki płaszczyk – idealnie pasujący i uzupełniający elegancki styl pupila. 

Shih tzu z krótkim włosiem spokojnie może wtedy zaopatrzyć się w odzież wyjściową, której na chwilę obecną jest coraz więcej. Wiele wzorów i motywów pasuje do wyglądu czworonoga i nadaje ekstrawagancji. 

Rozglądając się za tą rasą, nigdy nie sądziłam, że tak mnie zachwyci. Zazwyczaj lubuję się w większych rasach, ale muszę przyznać, że zaczynam rozumieć zachwyt nad Shih tzu i chętnie Państwu pomogę, jeśli będziecie szukać czegoś wyjątkowego dla czworonoga tej rasy.

Dodaj komentarz