Kastracja i sterylizacja – różnice
Kastracja i sterylizacja to dwie skuteczne metody pozbawiania zwierząt płodności, cieszące się dużą popularnością. Wielu kocich opiekunów ma jednak spore obawy przed tymi zabiegami i niepokoi się, że ich pupil ulegnie po zabiegu negatywnym zmianom. Przykładowo często mówi się o nadmiernym łaknieniu kotów po kastracji i konieczności późniejszej walki z nadwagą. Ile w tym prawdy i czy warto zdecydować się na kastrację kota lub sterylizację kotki?
Nim odpowiemy sobie na te pytania, omówmy wpierw różnice między zabiegami. Wiele osób mylnie zakłada, że zabiegi te polegają na tym samym, z tą różnicą, że sterylizujemy kotki, a kastrujemy kocury. Ktoś przypadkowo spotkany na ulicy prawdopodobnie odpowiedziałby, że sterylizacja polega na usunięciu jajników, a kastracja na usunięciu jąder. Nic bardziej mylnego!
Kastracja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu gonad, tj. jajników i macicy u kotek lub jąder i najądrzy u samców. W wyniku kastracji koty stają się bezpłodne. Zahamowana zostaje również produkcja hormonów płciowych.
Sterylizacja to natomiast zabieg polegający na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów lub nasieniowodów u zwierząt. W czasie sterylizacji gonady nie zostają usunięte, przez co organizm wciąż wytwarza hormony.
Kastracja kota i sterylizacja kotki – nie tylko brak możliwości rozmnażania
Choć kastracja i sterylizacja to zabiegi mające na celu pozbawienie zwierząt możliwości rozmnażania się, niekiedy przeprowadza się je w celu zmiany usposobienia zwierzaka. Jak już wspomniano powyżej, kastracja skutkuje zahamowaniem produkcji hormonów płciowych zwierząt – estrogenu u kotek i testosteronu u kotów. Tak wymuszone zmiany hormonalne mają wpływ na behawioryzm zwierząt.
Na kastrację decydują się opiekunowie kotów, gdy zwierzę wykazuje agresywne lub terytorialne zachowania. W niektórych przypadkach, te zachowania mogą być zmniejszone lub wyeliminowane przez zmianę gospodarki hormonalnej zwierzęcia poprzez operację. Kastracja oferuje również inne korzyści dla zwierząt i ich właścicieli, takie jak zmniejszenie częstości występowania niektórych rodzajów raka, zmniejszenie ryzyka niechcianych ciąż i przeludnienia zwierząt oraz zapobieganie włóczeniu się w poszukiwaniu partnera. Dodatkowo, wykastrowane zwierzęta domowe mogą żyć dłużej niż te, które nie zostały poddane zabiegowi. Ostatecznie, kastracja może pomóc utrzymać zwierzęta szczęśliwe i zdrowe, zapewniając jednocześnie spokój ducha dla ich właścicieli.
Zachowanie kota po kastracji lub sterylizacji
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy charakter kota po kastracji rzeczywiście się zmienia. Otóż tak, możemy być tego pewni. Niestety nie zawsze zmiana ma taki charakter, jak byśmy tego oczekiwali. Faktem jest, że zarówno koty i jak kotki zaprzestają zachowań związanych z rozmnażaniem. Nie szukają partnera – kotki nie ostrzykują moczem okolicy w celu zwabienia kocura, a kocury przestają reagować na sygnały kotek. Zachowania te można jednak obserwować przez pewien czas po kastracji kotów w dojrzałym wieku. Wynikają one wówczas z wciąż wysokiego poziomu hormonów we krwi.
Zmianą, jaką można zaobserwować w charakterze kotek po kastracji jest również zwiększona tendencja do zachowań ryzykownych. O ile bowiem przed zabiegiem hormony kierowały kotki ku zachowaniom opiekuńczym, po operacji nie odczuwają one dłużej ograniczeń i stają się bardziej odważne.
U kocurów zmiana ma charakter odwrotny. Przed kastracją testosteron produkowany przez jądra kocura zachęcał go do rywalizowania z innymi samcami i redukował uczucie lęku. Po zabiegu koty stają się zatem bardziej spokojne i ugodowe. Nie odczuwają one również potrzeby znaczenia obszernego terytorium. Wcześniej włóczenie się po dużym rewirze sprzyjało zwiększeniu szans na pozostawienie po sobie potomstwa. Po zabiegu kocur nie odczuwa już tak silnie potrzeby włóczęgi.
Od wyżej opisanej reguły zdarzają się jednak wyjątki. Bywa, że po kastracji koty stają się bardziej agresywne i waleczne. Kocury stają się napastliwe wobec kotek, mimo że do tej pory wykazywały postawę uległą. Niekiedy bywa także, że kotki po kastracji stają się lękliwe, bojaźliwe i wycofane. Reasumując, kiedy życiem kota lub kotki przestaje rządzić popęd płciowy, ich zachowanie zmienia się. Kierunek zmian z reguły można przewidzieć, częściowo zależy on jednak od usposobienia danego zwierzęcia.
Kastracja kota, sterylizacja kotki – zalety
Wielu właścicieli kotów zadaje sobie pytanie czy kastracja jest potrzebna. Generalnie rzecz ujmując – tak. Jest bardzo potrzebna. To najskuteczniejszy sposób na zapobieganie niechcianym ciążom u kotów i ograniczenie liczby bezdomnych zwierząt na ulicach. Nie każdy jest w stanie podołać obowiązkom związanym z pojawieniem się kociąt na świecie, przez co nierzadko bywa, że zamiast przynależeć do kochającej rodziny, młode kotki mogą liczyć tylko na siebie. Mimo że kastracja ogranicza możliwość rozmnażania się zwierząt, w praktyce ma korzystny wpływ na kocią populację.
Argumentem przemawiającym za kastracją jest również ograniczenie strzykania moczem przez samice w czasie rui. Wiele samic po kastraci zaprzestaje tego procederu, a mocz tych, które wciąż mają to w nawyku nie jest aż tak intensywny w zapachu jak przed zabiegiem.
Kastracja ma również pozytywny wpływ na zdrowie kotek. Kotki w czasie rui mało śpią i jedzą, co jest dużym obciążeniem dla ich organizmów. Ponadto, niezaspokojony popęd płciowy jest źródłem frustracji dla kotów, co pozostawia ślad na ich psychice. Kastracja wyklucza również ryzyko chorób układu rozrodczego kotów i kotek, takich jak np. ropomacicze.
Karma dla kota po kastracji. Jak zabieg wpływa apetyt pupila?
Jak widzisz, zachowanie kotki po sterylizacji lub kastracji ulega zmianie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kocurów. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, warto jednak wiedzieć, że pozytywnym zmianom w zachowaniu towarzyszą również pewne skutki uboczne. Najpowszechniejszym z nich jest zwiększone ryzyko otyłości. U wykastrowanych zwierząt można zaobserwować wzrost łaknienia, mimo że ich zapotrzebowanie kaloryczne spada. Po zabiegu kastracji kota należy zatem kontrolować jego masę i kaloryczność spożywanych przez niego posiłków. Dobrym pomysłem jest karmienie kotów po kastracji specjalnymi karmami dostępnymi w sklepach, których skład został skomponowany z myślą o potrzebach wykastrowanych zwierząt.
Kastracja kota i kotki. Opieka nad kotem po zabiegu chirurgicznym
Opieka nad kotem po zabiegu sterylizacji lub kastracji nie różni się specjalnie od opieki nad zwierzęciem, któremu nie usunięto gonad. Większą uwagę niż dotychczas należy poświęcać diecie swojego pupila. Choć kastracja to nie wyrok skazujący na nadwagę, aby utrzymać zwierzę w zdrowiu i dobrej sprawności fizycznej należy dbać o właściwą ilość spożywanych przez niego posiłków i zapewnić mu aktywność fizyczną. Zachęcając kota do zabawy nie tylko go rozerwiesz, lecz również pomożesz mu rozładować nadmiar energii i wzmocnisz Waszą relację. Po kastracji należy również zadbać o odpowiednią podaż kotu płynów. Najlepiej wprowadzić do jego diety karmę mokrą, dzięki której kot nie tylko naje się do syta, ale i skutecznie nawodni.
Zachowanie kota po sterylizacji lub kastracji. Podsumowanie
Choć zachowanie kota po kastracji lub sterylizacji ulega zmianom, nie należy się tych zmian obawiać. Niezwykle rzadko zmiany te przebiegają w złym kierunku, przez co można uznać, że jest to zabieg w pełni bezpieczny i skuteczny. W wyniku kastracji koty stają się spokojne i łagodne, nie tracąc przy tym swojej wrodzonej ciekawości świata. Nie rządzi nimi popęd seksualny, przez co stają się skore do zabawy i chętniej spędzają czas ze swoimi opiekunami.