Przeziębienie to jedna z najpowszechniejszych chorób górnych dróg oddechowych jakie występują u ludzi. Niestety zdarza się także, że i nasze czworonożne pociechy łapią katar lub kaszel, które są właśnie najczęstszymi objawami przeziębienia. Jak wiemy, istnieje wiele różnych ras psów. Jedne z nich są odporne na chłód, inne natomiast nie przepadają za zimnem i dość intensywnie odczuwają niskie temperatury Dlatego też tak bardzo ważna jest odpowiednia ich ochrona podczas chłodniejszych i mroźnych dni.

 

Przeziębienie u psa – objawy

 

Okres jesienno-zimowy to dla wielu z nas okres przeziębień, które także mogą dotknąć naszego pupila. Czy lekki kaszel, katar i stan podgorączkowy może być także objawem przeziębienia u psa? Jeżeli chodzi o zwykłe przeziębienie, zwierzę może przechodzić je bezobjawowo. Niestety ale jeśli pojawi się uporczywy kaszel przypominający krztuszenie się, chrząkanie lub odruchy wymiotne oraz wydzielina z nosa może to świadczyć o poważniejszej psiej choroby. Towarzyszyć temu może także stan podgorączkowy, który zaczyna się przy 39 stopniach Celsjusza (naturalna temperatura ciała psa jest nieco inna u człowieka-waha się między 37,6 do 38,90 stopni Celsjusza). Podczas infekcji górnych dróg oddechowych u psa występuje także suchość nosa a także zaczerwienione oczy. Przeziębienie u psa charakteryzuje się także brakiem apetytu oraz spadkiem aktywności fizycznej u zwierzęcia.

 

Przeziębiony pęcherz u psa

 

Zdarza się, że nasz pupil najzwyczajniej w świecie zmoknie, zmarznie podczas spaceru lub złapie bakterie np. podczas kąpieli w jeziorze, co może skutkować rozwojem infekcji, w tym przeziębienia pęcherza, czyli wzmożonej obecność drobnoustrojów w drogach moczowych, która prowadzi do stanu zapalnego Jak zatem go rozpoznać? Przeziębienie pęcherza u psa zarówno tego ostrego jak i przewlekłego (nawracającego się)  ma dość charakterystyczne objawy, podobne do tych, które występują u ludzi. Przede wszystkim będzie to zwiększone parcie na mocz, które jest mizerne w skutkach. Pies bardzo często wychodzi za swoją potrzebą, niemniej jednak udaje mu się wydalić jedynie parę kropli. Oddawanie moczu trwa dłużej niż zwykle i bardzo często towarzyszy mu ból i skomlenie zwierzęcia. Dochodzi także do moczenia się w domu, co jest mało przyjemne i uciążliwe zarówno dla pupila jak i jego opiekuna. Również kolor moczu może przybrać mętny czerwonawy kolor i czasem się pienić. Przeziębiony pęcherz u psa wiąże się także z osłabieniem zwierzęcia, jego zmęczeniem i niejednokrotnie gorączką, która niestety świadczyć może o dość ostrej infekcji dróg moczowych.

 

Czy ubranka dla psa pomagają na przeziębienie?

 

Choć ubranka dla psa jeszcze czasem niektórych dziwią, to okazują się w wielu przypadkach niezbędne. Polacy pokochali rasy małych psów. Niestety nie każda z nich przepada za naszym klimatem, który cechuje się zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej nieprzyjemną aurą. Chłód i deszcz za oknem może niejednokrotnie zniechęcić naszego pupila do wyjścia na spacer i zabaw na świeżym powietrzu. Podczas mrozu nasze małe psiaki (lub te stare i schorowane) najzwyczajniej w świecie mogą zmarznąć, co może przyczynić się do pojawiania się infekcji dróg oddechowych lub pęcherza. Dlatego tak bardzo ważna jest ochrona psa w postaci odpowiedniej dla niego garderoby. W przypadku ras małych psów i tych krótkowłosych idealnie sprawdzą się okrycia wierzchnie w postaci sweterków i bluz dla psów. W deszczową pogodę polecamy różnego rodzaju płaszczyki i kurtki przeciwdeszczowe, które ochronią pupila przed wilgocią a także wiatrem. Na mroźne dni warto przygotować coś cieplejszego, co powinno znaleźć się w każdej psiej szafie. Będą to oczywiście wszelkiego rodzaju kurtki i kombinezony zimowe. Przy kompletnej garderobie żadna pogoda nam nie straszna! Odpowiednio ubrane zwierzę będzie mogło cieszyć się spacerami i zabawą nawet w śniegu, a my z całą pewnością będziemy mogli je w dużej mierze ochronić przed przeziębieniem i męczącymi  jego objawami.

Bluza dla dużego psa golden retriever superman niebieska grzbiet
Wygodna dresowa bluza dla dużego psa SUPERMAN. Niezastąpiona na spacerach jesienną porą.

Czy pies może się przeziębić latem?

 

Zazwyczaj z przeziębieniem zarówno u ludzi jak i u psa mamy do czynienia w okresie zmiennej pogody, czyli w okresie jesiennym oraz na przełomie zimy i wiosny. Nie zmienia to jednak faktu, że do infekcji dróg oddechowych może także dochodzić latem. Niestety ale w okresie na pozór najcieplejszych miesięcy w roku bywają dość chłodne wieczory i poranki. Jeżeli wychodzimy wtedy z naszym pupilem na spacer, należy także pamiętać o jakimś wdzianku dla niego. Podstawa każdej psiej garderoby będą przede wszystkim koszulki, swetry i bluzy dla psa. Tego typu ubranka dla psa z pewnością sprawdzą się w ciągu całego roku, okażą się bowiem praktycznie i niejednokrotnie niezbędne w prawidłowej ochronie psa przed nieprzyjemnymi warunkami klimatycznymi i ich skutkami. Warto także dodać, że lato to również czas na zabawę i kąpiel, np. w zimnym jeziorze. W tym wypadku należy także zwrócić uwagę na naszego czworonoga i dość ostrożnie podchodzić do tego tematu. Może to niestety skutkować ochłodzeniem organizmu, co prowadzi do przeziębia u psa lub zapalenia pęcherza.

 

Czy psu po kąpieli jest zimno?

 

Kąpiel psa dla niektórych bywa udręką dla innych zaś niezłą zabawą. Nieważne, czy nasz pupil przepada za kąpielami czy wręcz przeciwnie, należy ona do czynności związanych z dbaniem o prawidłową higienę zwierzęcia. Niemniej jednak powinniśmy je ograniczać w okresie jesienno-zimowym. Wiąże się to z tym, że pies po kąpieli traci część powłoki, która go chroni przed zimnem. Dlatego też, jeżeli planujemy kąpiel psa, musimy pamiętać później o dokładnym osuszeniu go, a jeżeli za oknem panuje niższa temperatura, najlepiej pozostać z nim w domu do całkowitego wyschnięcia. Wilgotne ciało czworonoga podczas spaceru może przyczynić się do jego przemarznięcia i rozwoju przeziębienia u psa. Jeżeli posiadamy pod swoim dachem psiaka mniejszej rasy bądź o krótkiej sierści, warto pamiętać o tym, że po kąpieli może być mu także zimno nawet w domowych warunkach. Dobrym rozwiązaniem z pewnością będzie założenie mu wtedy np. sweterka dla psa, który uchroni przed utratą ciepła.

Wężyk z masażerem jest rozwiązaniem które psy uwielbiają. Połączenie przyjemnego masażu z kąpielą powoduje że pieski chcą jeszcze i jeszcze!

Pies, jak każda istota żywa, może także łapać różnego typu infekcje. Od zwykłych przeziębień po różne stany zapalne jak na przykład zapalenie płuc czy pęcherza. Dlatego tak bardzo ważna jest prawidłowa higiena zwierzęcia a także ochrona przed nieprzyjemnymi warunkami klimatycznymi takimi jak deszcz, wiatr czy mróz, które przyczyniają się do powstawania chorób. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na psy ras ciepłolubnych, które dość negatywnie mogą reagować na niskie temperatury. Warto w takim wypadku zadbać o odpowiednią dla nich ochronę w postaci ubranek dla psa, które powinny znaleźć się w każdej psiej garderobie.

Dodaj komentarz