Dbanie o naszego pupila to nie tylko ograniczenie się do karmienia, głaskania i wyprowadzania na spacer. Opieka nad czworonogiem to również szczepienia ochronne, suplementy diety czy kontrola stanu skóry i sierści. Większość artykułów specjalistycznego użytku można zakupić u weterynarza czy w sklepie zoologicznym. Jednym z nich jest są obroże na kleszcze. 

Regulowana obroża chustka dla psa rock czarna przód
Gdy nie ma potrzeby korzystać z obroży na kleszcze, warto zastanowić się nad inną obrożą. Rockowa chusto obroża to uniwersalny produkt na każdą okazję.

Dlaczego trzeba uważać na kleszcze?

Kleszcze to małe pajęczaki niezwykle popularne w naszej szerokości geograficznej. Są to pasożyty, które odżywiają się krwią. Dlatego właśnie ich żywicielami są ludzie, zwierzęta żyjące w domostwach jak również te wolno biegające. Kąsanie żywiciela jest niezbędne do rozwoju wszystkich stadiów tego krwiopijcy. Największym niebezpieczeństwem jest to, że kleszcze przenoszą w swojej ślinie przeróżne drobnoustroje, które docelowo zarażają organizm naszego pupila. Możemy bronić naszego pupila stosując:

  • krople na skórę;
  • obroże na kleszcze;
  • tabletki do gryzienia;
  • spraye.

Każda metoda ma zarówno wady jak i zalety. Wszelkie wątpliwości warto omówić z lekarzem weterynarii, który przedstawi nam swoją opinię o obroży na kleszcze dla psa. Doradzi nam jaką opaskę wybrać, czy jak dawkować krople i tabletki.

Gdy pajęczak ugryzie naszego zwierzaka to zakaża ranę niestrawionymi przez siebie resztkami wcześniej pobranej krwi, która może zawierać szkodliwe patogeny. Pobieranie krwi przed dorosłego osobnika trwa zwykle kilka dni. Jak się okazuje najlepsze obroże przeciw kleszczom radzą sobie nawet z przyczepionymi do zwierzęcia osobnikami. Samce potrzebują pokarmu jedynie na swoje potrzeby żywieniowe. Samice są już bardziej wymagające. Ich czas żywienia może trwać w jednym miejscu nawet kilka tygodni, gdyż większa ilość pokarmu jest niezbędna do produkcji jaj. Niebezpieczeństwo zakażenia psa patogenami odkleszczowymi jest już po ok trzech godzinach. Tyle czasu potrzebuje pasożyt, żeby wypluć niestrawione resztki. Dlatego z każdą kolejną godziną, którą kleszcz ssie ryzyko zakażenia wzrasta.

Czytaj także: Jak pozbyć się owadów obsiadających psa?

obroże na kleszcze
Obroże na kleszcze są bardzo przydatne. Równie skuteczne są jednak spraye, dzięki którym można korzystać z takich świetnych obroży led.

Choroby odkleszczowe a ewentualne powikłania

Kleszcze nie wiedzą jaka jest pora roku. Reagują na zmianę temperatury i wilgotności powietrza. Co ciekawe, wystarczy kilka dni z temperaturą powyżej 5 stopni Celsjusza by stały się aktywne. Błędne jest myślenie, że kleszcze atakują późną wiosną i latem. W Polsce mamy dwa piki ich aktywności: przełom marca i kwietnia i drugi na przełomie września i października. Oprócz niedokrwistości, która może być wynikiem dużej iloci pasożytów na ciele chorobami którymi łatwo zarazi się pies bez obroży przeciw pchłom i kleszczom są między innymi:

  • anaplazmoza
  • borelioza;
  • europejskie kleszczowe zapalenie mózgu;
  • babeszjoza.

Nawet najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom nie daje 100% ochrony. Jak się okazuje najczęściej diagnozowana choroba odkleszczową u psów jest babeszjoza. Powodowana jest przez pierwotniaka Babesia Canis, który dostaje się do organizmu czworonoga wraz ze śliną kleszcza. Pierwsze symptomy choroby są mało specyficzne. Najważniejsze abyśmy pamiętali aby profilaktycznie zakładać na psa obrożę na kleszcze. Zmniejszy to znacznie ryzyko nadkażenia. Na co zatem zwrócić uwagę by nie przeoczyć pierwszych objawów i w porę trafić do weterynarza? Na początku możemy zaobserwować brak apetytu i zmęczenie u pupila. Do tego często dołącza się gorączka powyżej 40 stopni Celsjusza co powoduje u psa apatię i przygnębienie. Przy cięższym przebiegu mogą pojawić się wymioty i duszność. Choroba rozwija się średnio po 6-9 dni od ugryzienia przez zakażonego pajęczaka. Bywa też tak, że bardziej specyficzne objawy ukazują się po kilku tygodniach co oczywiście znacznie utrudnia powiązanie ich z ugryzieniem. Niezwykle istotne jest szybka diagnostyka schorzenia, która umożliwia ograniczenie skutków ubocznych takich jak niewydolność nerek, wątroby i niedokrwistość.

Obroże na kleszcze dla psów – hit czy kit?

Jak się okazuje nie tylko sezon na pchły trwa w Polsce przez cały rok. Stosunkowo ciepłe zimy sprzyjają również rozwojowi kleszcze, które nie atakują jedynie latem ale już nawet w lutym! Chcąc wdrożyć profilaktykę mamy do dyspozycji wiele preparatów różniących się składem i sposobem podania. U weterynarza możemy zakupić specjalne krople naskórne, tabletki i obroże na kleszcze. Musimy zdawać sobie sprawę, że zawierają one substancje które w nadmiarze mogą być tragiczne w skutkach dla naszego pupila. Jeśli jesteśmy mieszkańcami części Polski (Mazowsze), gdzie pierwotniak Babesia występuje w dużych ilościach, powinniśmy naszego czworonoga zabezpieczać opaską na kleszcze dla psów przez cały rok. Działanie takiej obroży polega na uwalnianiu z macierzy polimerowej substancji czynnych w sposób ciągły przez czas podany przez producenta. Substancje te przedostają się do sierści psa oraz przenoszone są po całym ciele czworonoga, dzięki czemu chroniona jest cała powierzchnia skóry a nie tylko szyja. Obroże przeciwkleszczowe działają w dwojaki sposób:

  • profilaktycznie;
  • leczniczo (biobójczo).

Pierwsze działanie polega na tym, że substancje uwalniane działają na kleszcze i pchły odstraszającą przez co te nie przyczepiają się i nie żerują na zwierzęciu. Działanie lecznicze sprawdzi się gdy na psie żerują już jakieś pajęczaki. Substancje wydzielane z opaski działają zabójczo na pasożyty i powodują ich śmierć w ciągu 24-48h od założenia. Zaleca się zakładać psu obrożę przeciw pchłom i kleszczom już na początku sezonu. Okres linienia może zmniejszyć jej działanie, dlatego po tym okresie powinniśmy założyć pupilowi nową. Pamiętajmy, że sezon kleszczowy trwa przez cały rok i dlatego musimy psiaka odpowiednio zabezpieczyć przed tymi ektopasożytom.

Obroże na kleszcze
Jeżeli sami często sprawdzamy skórę swojego czworonoga, to można odpuścić sobie zakup obroży przeciwkleszczowych. Zamiast nich, można zakupić obrożę z muchą, dzięki której pies będzie wyglądać bajecznie.

Najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom

Szukając opinii o obrożach przeciw kleszczom z łatwością trafimy na fora i blogi dla psiarzy. Najbardziej wiarygodne informacje możemy jednak zdobyć w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli decydujemy się na zakup obroży na kleszcze można od razu wybrać model o szerokim spektrum działania. Część z opasek zawiera substancje działające zarówno odstraszająco na kleszcze jak również na pchły. Dobierając produkty istotna jest waga naszego pupila bowiem na wszystkich jest napisany zakres wagowy docelowego posiadacza. Te dla mniejszych zwierzaków mają proporcjonalnie mniej substancji działających. Dlatego właśnie mogłyby mieć ograniczoną skuteczność dla większego czworonoga. Ponadto znajdziemy artykuły z substancjami odstraszającymi lub zarówno odstraszającymi i biobójczymi. Dużym ułatwieniem jest obroża wodoodporna. Dzięki tej funkcji nie musimy się martwić, że nasz pupil nie będzie odpowiednio chroniony np. po przypadkowej kąpieli w jeziorze. Obroże przeciwkleszczowe różnią się również oczywiście długością, szerokością i materiałem z jakiego są wykonane. Bardzo istotne jest właściwe dobranie obroży aby nie uciska.

Obroże na kleszcze a wiek psa

W przypadku obroży na kleszcze dla psa całkowicie sprawdza się zależność, że im wyższa jej cena tym opaska jest lepsza. Nowoczesne produkty wysycone są efektywniej działającymi substancjami, które są bezpieczniejsze dla czworonoga niezależnie czy zmoknie podczas deszczu czy wykąpie się w jeziorze. Pamiętajmy aby dokładnie prześledzić ulotkę od producenta lub poradzić się weterynarza aby dobrać odpowiedni produkt. Większość z nich nie jest przeznaczona dla szczeniaków poniżej 7 tygodnia życia. Jest to uzasadnione nie tylko ze względu na małą wagę maluszków ale również tym, że są one bardzo żywiołowe. Psiaki te bawią się bardzo energicznie co może spowodować, że obroża spadnie a rozentuzjowany pies ją przegryzie i się zatruje.

Chrońmy nasze zwierzaki przed ektopasożytami przez cały rok. To da nam poczucie większego bezpieczeństwa.

Czytaj także: Choroby psów i ich objawy

Dodaj komentarz