Pies to niewątpliwie przyjaciel człowieka. Od wielu wieków zwierzęta te towarzyszyły ludziom. Decyzja o przyjęciu pod dach nowego członka rodziny powinna być bardzo przemyślana. Wcześniej musimy się zastanowić co my możemy psiakowi zaoferować. Inny powinien być nasz wybór jeśli mamy do dyspozycji ogród a inny gdy mieszamy w małym mieszkaniu a dookoła nas nie ma zbytnio terenów zielonych. Musimy także wiedzieć, jak skutecznie tresować psa.

zabawka edukacyjna dla psa miska łamigłówka różowa
Edukacyjna zabawka łamigłówka to doskonały sposób na zajęcie psa, gdy nie mamy czasu się nim zająć. Poszukiwanie ukrytych smakołyków pobudza zwierzaka do działania.

Dlaczego warto tresować psa?

Decydując się na psa w domu musimy zdawać sobie sprawę, że będzie on biegał, szczekał, skakał czy gryzł. Wychowywanie psa w domu czy w specjalnie przeznaczonych do tego przedszkolach czy innych miejscach jest jednak niezbędne. Możemy dzięki temu wprowadzić pewien porządek w zachowania naszego pupila. Nie da się jednak oduczyć psa gryzienia. W zamian za to można nauczyć go, żeby zamiast mebli gryzł swoje zabawki. Takie tresowanie psa w domu sprawi, że zarówno czworonogowi jak i nam będzie się żyło lepiej. Czego możemy nauczyć naszego pupila? Podstawowe komendy to:

  • siad;
  • leżeć;
  • do mnie;
  • zostań;
  • do nogi.

Nauka współpracy ułatwi nam życie zarówno w domu jak i na spacerach czy podczas spotkań z innymi psami. Wyjście na spacer będzie miłe i przyjemne, gdy nasz psiak nie będzie wyrywał się na smyczy lub spuszczony z niej gnał dziko przed siebie. Gdy nie wiemy od czego zacząć tresowanie psa, porady możemy zasięgnąć w tzw. przedszkolach dla psów gdzie nasz pupil nauczy się dobrych manier pod okiem wykwalifikowanej kadry.

Czytaj także: Specyfika karmienia zwierząt domowych

Jak tresować psa? Dobrymi przekąskami!
Przysmaki tego typu znakomicie sprawdzają się jako treserki. Nagradzanie psa za wykonywanie naszych poleceń za pomocą smacznych kąsków to jedna z najszybszych metod tresury.

Jak wychować psa w domu?

To właśnie na nas, właścicielach spoczywa ogromna odpowiedzialność bycia przewodnikiem dla naszego czworonożnego przyjaciela. Musimy zacząć od takiego szkolenia szczeniaka w domu aby nasza późniejsza więź opierała się na zaufaniu i posłuszeństwie. Naszą naukę powinniśmy zacząć od wprowadzenia zasad czystości w domu. Na początku w widocznym i konkretnym miejscu zostawiamy matę, na którą przenosimy psiaka za każdym razem gdy zaczyna się w “ podejrzany” sposób zachowywać. Po kilku dniach nowy domownik powinien pojąć o co w tym chodzi i samemu przemieszczać się w wyznaczone miejsce w celu załatwienia potrzeby. Porad o tresowaniu psa w domu możemy śmiało szukać w Internecie, w magazynach specjalistycznych czy radzić się innych właścicieli czworonogów na forach. Pamiętajmy, że każdy zwierzak jest inny. Pomimo, że otoczenie ma niesamowity wpływ na wychowanie to genów jednak nie oszukamy. Decydując się na psa z ras zaliczanych do myśliwskich musimy się liczyć z jego zamiłowaniem do pogoni za ptakami czy do kopania dziur. Inne psy będą znosić nam kamienie, a jeszcze inne będą leniwie odwracać się od nas zamiast poddawać się naszej psiej tresurze. Może zdarzyć się również tak, że trafimy na trudnego zawodnika. Wtedy ratunkiem może okazać się odpowiednio dobrane szkolenie w profesjonalnej firmie. Jest wiele metod szkoleniowych. Jedni uważają, że najlepsze jest wychowanie przez nagradzanie psa za dobre zachowania, przy jednoczesnym niezauważaniu zachowań złych. Wszystko oczywiście zależy od kalibru nieposłuszeństwa. W szkoleniu psa w domu możemy posłużyć się również pomocami. Jedną z nich jest elektroniczna obroża służąca do wzmacniania naszej reakcji na negatywne zachowanie psa. Pamiętajmy, że jest to tylko sprzęt uzupełniający, który nie może zastąpić prawidłowej komunikacji opiekuna ze zwierzęciem.

Profesjonalne szkolenie a szkolenie psa w domu?

Gdy nie mamy wiedzy niezbędnej do tresowania psa w domu powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera. Może być również tak, że nie potrafimy nawiązać z naszym pupilem odpowiedniej więzi. Zwierzę wymaga od nas dużej determinacji i konsekwencji a nie zawsze możemy temu sprostać. Tresowanie psa w specjalnych “szkołach” daje możliwość również na naukę zachowań wręcz specjalistycznych. Są bowiem ośrodki, które nauczą pracy psa w obronie. Jest to już zaawansowany poziom szkolenia i da naszemu pupilowi możliwość kontrolowanego rozładowania energii. Ciekawym zagadnieniem jest również tzw. praca węchowa polegająca na wykorzystaniu psiego umysłu do zadań w myślistwie, ratownictwie czy policji. Zajęcia w psim przedszkolu pomogą w doskonaleniu posłuszeństwa którego naukę rozpoczęliśmy podczas wychowywania psa w domu. Właśnie posłuszeństwo jest odpowiednią komunikacją między człowiekiem a psem. Polega przede wszystkim na zbudowaniu odpowiednich więzi, zaufania i motywacji do pracy. Bywa też tak, że staniemy pod ścianą gdy nasz wymarzony towarzysz zamiast współpracować będzie atakował dzieci na spacerze, uciekał czy przekupywał nam ogród. Jak widać są momenty, gdzie wiedza profesjonalisty będzie bezcenna.

zabawka węchowa dla psa petit z bekonem i jajkiem pomeranian je
Maty i zabawki węchowe są niezastąpionymi zabawkami. Zmuszają psa do wysiłku intelektualnego oraz rozwijają jego zmysł węchu.

Szkolenie szczeniaka w domu – od czego zacząć?

Psiaki lubią się szkolić. Lubią jasne zasady i granice panujące w domu. Dzięki temu szczeniaki mogą się właściwie rozwijać by w przyszłości wyrosnąć na wspaniałych towarzyszy. Szkolenie psa w domu wymaga od nas konsekwencji w działaniu i oczywiście odpowiedniego podejścia. Zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy uczą się na zasadzie natychmiastowej i bezpośredniej reakcji na swoje zachowanie. Naukę, która rozpoczęła się już w hodowli bardzo płynnie możemy kontynuować w domu. Hodowca z pewnością udzieli nam porad w temacie tresowania psa. Pamiętajmy, że malec gdy trafia do naszego domu jest na początku zagubiony. Nie powinniśmy “zamęczać” go wpajaniem nowych komend. Dużo lepsze efekty osiągniemy przeplatając zabawę z nauką. Szkolenie szczeniaka w domu trwa już od pierwszego dnia przyjazdu. Młody zwierzak uczy się czy do każdego pokoju można wchodzić, czy da się spać w łóżku z opiekunem i czy mile widziane jest gryzienie butów i wycieraczki gdy nikogo nie ma w domu. Wychowywanie szczeniaka polega na świadomym wyznaczaniu zasad i konsekwentnym ich egzekwowaniu. Najlepiej jest zacząć naukę od podstawowych komend posłuszeństwa i w miarę możliwości od chodzenia na smyczy przy nodze. Da nam to pewność, że wspólne przyszłe spacery będą czystą przyjemnością. Lepiej aby tresowanie młodego psa odbywało się kilka razy dziennie po 2-3 minuty niż przez 15 minut bez przerwy.

Czy da się wyszkolić dorosłego psa?

Oczywiście, że najłatwiej jest tresować psa od szczeniaka. Naukę taką może zacząć już hodowca gdy psiak ma ok 5 tygodni. A co jeśli zdecydowaliśmy się na przyjęcie do rodziny dorosłego już osobnika? Wyszkolony pies to nie tylko przyjaciel rodziny ale przede wszystkim zwierzę, które współgra z właścicielem, otoczeniem, spotykanymi ludźmi czy psami. Jak się okazuje dorosły pies nie tylko może nauczyć się wielu zabaw i sztuczek. Dzięki konsekwentnej pracy można zmienić również jego złe przyzwyczajenia. Dla starszego psa szkolenie jest rewelacyjnym sposobem na utrzymanie odpowiedniej sprawności ruchowej i intelektualnej. Takiego psa wręcz trzeba szkolić aby spowolnić jego procesy starzeniowe, które zachodzą w jego mózgu. Odnośnie tresowania psa porady możemy zasięgnąć zarówno w Internecie, na forach i blogach specjalistycznych oraz oczywiście u profesjonalnych psich trenerów. Obalić należy również mit, że pieski ze schroniska są bardziej oporne na nowe triki. Nic bardziej mylnego. Pomimo, że większość z nich ma trudne wspomnienia ze współpracy z człowiekiem to tresowanie takiego psa w domu może dać właścicielowi wiele satysfakcji.

Czytaj także: Suplementacja witaminowa naszych pupili

Dodaj komentarz