Zdrowe ucho psa jest koloru bladoróżowego, zawiera niewielką ilość woszczyny, jest suche, niebolesne przy dotykaniu i ma mało intensywny zapach. To delikatna, silnie ukrwiona i unerwiona tkanka, która wymaga należytej pielęgnacji i opieki, zwłaszcza, gdy narażona jest na uszkodzenia. Ich dobre ukrwienie powoduje, że jakiekolwiek uszkodzenie może łatwo wpłynąć na cały organizm psa – wszelkie drobnoustroje mogą szybko i skutecznie wniknąć do organizmu.
Obgryzanie przez owady zmorą właścicieli
Zapewne wielu z was spotkało się z problemem obgryzania uszu przez muszki i inne robaczki. Wiąże się to z łatwym dostępem do krwi w tym miejscu – uszy są doskonale ukrwione, a przy tym posiadają cienką skórę. Dostęp do życiodajnego płynu jest tutaj doskonały, co prowokuje grupy owadów. Problem pogłębia się w miarę ataków, gdyż owady zostawiają po sobie rany. Te z kolei nie chcą się goić, gdy są po raz kolejny naruszane. To błędne koło, którego najlepiej unikać. Ale jak?
Czemu to tak niebezpieczne?
Muchy gryzą psy po uszach, powodując spuchnięcia, strupki, z czasem nawet powolne wyłysienie końcówek uszu. Powoduje to ból, swędzenie, a poza tym wygląda wyjątkowo nieestetycznie i może prowadzić do zakażeń, ropnia i martwic. Otwarte rany nawiedzane przez owady to siedlisko chorób i problemów zdrowotnych. W tym wypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.
Jak walczyć z owadami?
Muchy nie cierpią mięty, niektórzy smarują uszy pastą miętową do zębów, najnowszy patent to smarowanie szamponem. Jest gorzki i muchy już tak nie lgną, przyspiesza to także odrost futra w tym miejscu. Warstwę ochronną codziennie wieczorem należy zmywać i nakładać nową na następny dzień. Pozwoli to unikać nadmiernego działania płynu na skórę, ułatwi oddychanie i ewentualne gojenie powstałych ranek.
Bardzo skuteczny okazać się może wrotycz. Ta dziko rosnąca roślina ma bardzo specyficzny zapach, który świetnie odstrasza owady. Wystarczy rozdrobnić świeżą roślinę, rozetrzeć ją w rękach i natrzeć skórę zwierzęcia. W sklepach dostępny jest olejek z tej rośliny, który po rozcieńczeniu w oleju na przykład słonecznikowym, można nakładać na skórę i powinien skutecznie odstraszać owady. Należy mieć jednak na uwadze, że zwierzę może być uczulone na ziołowe specyfiki i powinno się wykonać próbę alergiczną z niewielką ilość środka na niewielkim fragmencie skóry. Jeżeli nie pojawią się niepokojące objawy, można spróbować użyć go jako środek przeciwko natrętnym muchom.
Czytaj także: Higiena psa – jak dbać o pupila
Środki podawane doustnie na odrobaczanie czy odstraszanie pcheł i kleszczy w tym wypadku nie poskutkują – działają one na owady, które już napiły się krwi zwierzęcia, a zależy nam na uniknięciu tego typu działania. Pomocna okazuje się również wanilia, której zapach jest wyjątkowo odrzucający dla owadów. Tutaj zjawia się aromat do ciast, skuteczna powinna być również laska wanilii roztarta na skórze. Jest to dość drogie rozwiązanie, ale jakże pięknie pachnące…
Weterynarze zalecają stosowanie tłustych, gęstych maści, na przykład z witaminą A. Tworzą one fizyczną barierę przed dostawianiem się owadów do skóry, ale również wpływają na szybsze gojenie się powstających ranek po ugryzieniach. Zdecydowanie załagodzi to jakiekolwiek stany i ranki, które mogą wpływać na dodatkowe drapanie się i niepokój naszego pupila.
Proces dbania o uszy
Bardzo ważne jest, aby przed nałożeniem jakiegokolwiek specyfiku na skórę, porządnie umyć ją wodą z mydłem. Dzięki temu pozbędziemy się brudu, który mógłby powodować podrażnienia i odparzenia na przykład po kremem. Spowoduje to również lepszy dostęp do powietrza i w konsekwencji szybsze gojenie się ran. Tym sposobem zmyjemy także wcześniej używane maści i płyny, które przykryte kolejną warstwą mogłyby tylko zaszkodzić skórze.
Walka z owadami męczącymi nasze zwierzęta w trakcie ciepłej pory roku jest trudna, ale nie niemożliwa. Odpowiednia pielęgnacja, regularne zabezpieczanie i nie pozwolenie na powstanie ranek spowoduje, że nasz psiak będzie mógł cieszyć się spokojem podczas harcowania po podwórku.
Czytaj także: Dlaczego pies się drapie?