Na szczęście również w naszym kraju znaleźć możemy plaże, na które wstęp mają także nasze czworonogi. Wycieczka będzie dla milusińskiego na pewno super przeżyciem. Nie znamy chyba psa, który na widok piasku i taaaakiej wielkiej kałuży nie byłby szczęśliwy! Musimy jednak pamiętać, że pies na plaży to spory obowiązek i na taką wyprawę trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy na co zwracać uwagę i co mieć pod ręką. Zapraszamy do lektury. 

Pies na plaży – to możliwe!

Mimo, iż w Polsce nie istnieje ogólny zakaz wejścia z psem na plażę, to każda z gmin ma prawo do uchwalania własnych przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku. Dlatego nie zawsze spacer z naszym pupilem po nadmorskim piasku będzie legalny. Za każdym razem należy dokładnie zapoznać się z regulaminem plaży, ponieważ może on nakazywać trzymanie psa na smyczy, albo w kagańcu, albo w ogóle zabraniać na zabranie psiaka ze sobą. Nie ma jednak się co zrażać, wystarczy dobrze poszukać i okazuje się, że kąpielisk otwartych na naszych czworonożnych przyjaciół wcale nie jest tak mało. 

Wodna zabawka
Taka zabawka doskonale sprawdzi się jako frisbee na plaży. Zabawka jest wytrzymała, a jej średnica wynosi 24 cm.

Planowanie wycieczki 

Okej, znaleźliśmy już piękną plażę z najprzyjemniejszym piaskiem w okolicy, pies też jest mile widziany – bajka! Tylko co dalej? My lubimy bezkarnie wylegiwać się na słońcu, leżeć bez ruchu i czekać aż nasza skóra nabierze wakacyjnego, brązowego koloru. Ale co wtedy będzie robił nasz pies? Opalanie nie jest dobrym pomysłem… Ale jest masa innych rzeczy, które możecie robić razem i świetnie się bawić! Zabierz ze sobą ulubioną piłkę psiaka. Wiesz ile frajdy zajmuje zakopywanie i odkopywanie jej z ciepłego, żółtego piasku? A frisbee? Nie ma lepszego kompana do gry we frisbee niż pies! Nie zapomnij spakować go do plecaka. Nie zapomnij też o spakowaniu miski na wodę! Pies nie powinien pić słonej, morskiej wody więc dodatkowo zaopatrz się w kilka butelek. No i woreczki na odchody plus łopatka – pomoże Ci w sprzątaniu ?

Czytaj także: Urlop z psem

Przygotowywanie psa

Przed tą ekscytującą wycieczką psiaka trzeba odpowiednio przygotować. Zacznij od łapek. W południe piasek może z przyjemnie ciepłego, zmienić się w bardzo gorący, dlatego zabezpiecz wszystkie cztery łapki Azorka np. alantanem lub zakładając dedykowane ochraniacze, które kupisz w sklepie zoologicznym. A po powrocie z nadmorskich wojaży nie zapomnij o dokładnym opłukaniu łapek, żeby pozbyć się z poduszek piasku i soli morskiej.  

Jeśli Twój pies słabo pływa, albo jeszcze nie wiesz czy pływa dobrze, zaopatrz się w specjalną kamizelkę ratunkową dla czworonogów. Pamiętaj też, żeby pod żadnym pozorem nie zmuszać psa do morskich kąpieli. Jeśli będzie miał ochotę na zabawy w wodzie, to na pewno Ci to zasygnalizuje.

No właśnie – morskie kąpiele = słona woda = kołtuny. Jeśli posiadasz psa o długiej sierści to warto przed wycieczką na plażę, odwiedzić psiego fryzjera i delikatnie przyciąć sierść. 

Pamiętaj też o odpowiednim zabezpieczeniu przed kleszczami. Oczywiście na samej plaży ich nie spotkacie, ale jakakolwiek wycieczka do pobliskiego parku może zakończyć się niemiła przygodą, jeśli nie zastosujecie odpowiedniego zabezpieczenia. W tym wypadku lepiej sprawdzą się kropelki. Obroża może bowiem pod wpływem wody stracić swoje właściwości. 

Kubek czyszczący łapki
Po wizycie na plaży, warto wyczyścić psu łapki ze zbędnego piasku i soli. Nie oczyszczone łapki mogą psa boleć i powodować podrażnienia.

Wybór odpowiedniej plaży

Pamiętaj, że sam fakt, że regulamin plaży pozwala na zabranie na nią czworonoga, to nie wszystko. Plaża musi też być dla niego bezpieczna. Przede wszystkim, dobrze, żeby była dość spora. Tak, żebyś mógł znaleźć miejsce stosunkowo odosobnione i spokojne. Warto, żeby w pobliżu nie znajdowały się też inne czworonogi. Zwłaszcza, jeśli macie w planach wspólną zabawę albo trening posłuszeństwa – inne zwierzęta mogą nie tylko rozpraszać, ale i stresować Twojego pupila. No i najważniejsze, jeśli na plaży nie ma drzew lub innych, zacienionych miejsc to nie zapomnij o spakowaniu parasola. Długie przebywanie na słońcu nie jest dobre dla Twojego zwierzaka i może doprowadzić nawet do przegrzania! 

Przegrzanie jest bardzo groźne

Psy mogą mieć o wiele większe predyspozycje do przegrzewania. Mają one bowiem zdecydowanie wyższą średnią temperaturę ciała oraz o wiele mniejsze zdolności do ochłodzenia się. Niestety, przegrzanie może być naprawdę groźne w skutkach. W dość krótkim czasie może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w organizmie np. uszkodzenia mózgu, serca, wątroby lub układu nerwowego.

Dlatego zadbaj o dużo cienia, odpowiednie nawodnienie, a zabawę z frisbee zostawcie na wieczór lub poszukajcie dobrze zacienionego miejsca.

Na co należy uważać podczas kąpieli

Tak jak wspominaliśmy, pod żadnym pozorem nie zmuszajcie psa do kąpieli. Jeśli pupil zdecyduje się na zabawy w wodzie, możesz założyć mu kamizelkę. Pamiętaj też, że kąpiel w morzu to także, czasami silne i gwałtowne, fale! Dlatego nie zostawiaj psa w wodzie bez opieki i staraj się być zawsze w pobliżu!

Czytaj także: Szczeniaki latem – jak dbać o pupila

Dodaj komentarz