Kiedy pojawia się w domu mały słodki piesek dochodzi wiele nowych obowiązków. Opieka nad szczenięciem wymaga od nas głównie odpowiedzialności, ponieważ od nas zależy, jak zwierzę będzie się rozwijać. Dobra karma, wizyty u weterynarza i zabawa to nie wszystko. Ponieważ psy potrzebują dużo ruchu, nieodłączną rzeczą w ich życiu są codzienne spacery. Jak wygląda to w przypadku szczeniaków?

 

Szczeniaki a pierwszy spacer

 

Choć spacer z psem należy do codziennych rutyn, to w przypadku pierwszego wyjścia ze szczeniakiem może okazać się to niełatwym zadaniem, do którego należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim zanim wybierzemy się z naszym małym pupilem na pierwszy spacer, musimy pamiętać o tym, że powinien być on już po wszystkich szczepieniach. Nieszczepiony pies ma słabą odporność i podatny jest na niebezpieczne dla jego zdrowia infekcje. Po ostatnim cyklu szczepień dla pewności odczekujemy 2 tygodnie i można wybrać się z czworonogiem na pierwszy spacer.

 

Jak wyprowadzać szczenię?

 

Kiedy minie kwarantanna poszczepienna możemy wybrać się z naszym psiakiem na jego pierwszy spacer. Jeżeli mamy możliwość to najlepiej na samym początku wyjść z nim trzymając go na rękach, by mógł najpierw zapoznać się z otoczeniem. Dobrze, jeżeli mamy np. ogródek, w którym szczeniak mógłby małymi kroczkami powoli poznawać świat. A zanim wybierzemy się już na przechadzkę, musimy także zadbać o akcesoria spacerowe. Smycz, obroża lub szelki to podstawa każdej psiej wyprawki. Ale uwaga, szczeniak powinien się z nimi najpierw zapoznać i nauczyć się nosić obrożę i chodzić na smyczy. Poćwiczyć możemy najpierw w domu. W pierwszej kolejności pies musi oswoić się z noszeniem obroży. W niektórych wypadkach wykazać się należy cierpliwością i wytrwałością ale smaczne przekąski dla psa w nagrodę będą bardzo pomocne. Następnie przechodzimy do smyczy. Pies nie może się szarpać ani nam wyrywać. Od razu powinniśmy pokazać, że to my decydujemy gdzie i jak daleko może iść. Jeżeli podstawy mamy opanowane, możemy spróbować na zewnątrz, przy czym także należy pamiętać o tym, że szczenię to bardzo ruchliwe i ciekawskie zwierzę, dlatego musimy na niego bardzo uważać.

Najpierw trzeba psa oswoić z noszeniem obroży.

Czego unikać podczas spacerów

 

W przypadku pierwszych spacerów z psem wybierajmy czyste miejsca, gdzie nie spacerują inne zwierzęta i nie zostawiają za sobą “bałaganu”. Powinny być to także miejsca ciche i spokojne. Unikajmy parków i skwerów, gdzie często panuje zgiełk i hałas. W takim otoczeniu szczenię bowiem może się szybko zrazić a spacer będzie kojarzyć się mu z czymś nieprzyjemnym. Musimy także pilnować naszego pupila, żeby nie obwąchiwał od razu psich odchodów, które są pełne zarazków i bakterii dla niego niebezpiecznych. Na to z pewnością jeszcze przyjdzie czas.

Czytaj także: Tłumacz pies-człowiek. Podstawy psiego języka

Wpływ pogody na szczenię

 

Psy, jak każdy z nas, miewają odmienne nastroje. Kiedy za oknem dzień staje się krótszy i chłodniejszy to znak, że wspólne zabawy i spacery na świeżym powietrzu także będą stawać się krótsze. A jak wiemy, psiaki uwielbiają aktywności na zewnątrz. Ponura pogoda nie pozwala nam nie tylko na długie spacery, ale także wpływa na nasze samopoczucie. Tak samo jest i w przypadku psów. W okresie jesienno-zimowym mogą czuć się ospałe, wykazywać mniejszy apetyt i ochotę na zabawy. Latem natomiast psiaki będą pełne energii i chętne do godzinnych zabaw. Basen w ogródku lub kąpiel w jeziorze? Czemu nie! Chwila ochłody dla czworonoga w upalne dni. Niemniej jednak nie zapominajmy o odpowiedniej jego ochronie. Jeżeli nasz pupil narażony jest na działanie promieni słonecznych, pomyślmy o garderobie dla niego oraz specjalnych preparatach przeciwsłonecznych dla psów.

 

Akcesoria spacerowe

 

Kiedy przychodzi czas na pierwszy spacer z psem powinniśmy wcześniej zadbać o odpowiednie dla niego akcesoria, z którymi musi się najpierw oswoić. Dopiero po wszystkich szczepieniach szczenię może wybrać się na przechadzkę, więc mamy sporo czasu, aby przygotować wszystkie potrzebne nam rzeczy. Podstawą na pewno będzie smycz i obroża lub szelki spacerowe. Oczywiście wszystkie odpowiednio dobrane do masy, wielkości i rasy psa. W przypadku smyczy dla szczeniaków najlepsza będzie smycz klasyczna, która świetnie sprawdza się do nauki chodzenia przy nodze. Innymi przydatnymi i wartymi uwagi akcesoriami podczas spaceru będę także obroże przeciw kleszczom, zwłaszcza jeżeli wybieramy się np. do lasu lub na łąkę. Nie zapominamy o regularnym nawadnianiu psa. Bardzo praktyczne będą przenośne poidełka dla psa, które możemy ze sobą zabrać na spacer.

Butelka turystyczna to przydatna rzecz podczas długiego spaceru z psem.

Akcesoria wspomagające rozwój

 

Jak spacer to i zabawa. Jest to rodzaj aktywności ruchowej, którą psiaki uwielbiają. Ale poprzez zabawę nasz pupil może także się rozwijać i uczyć się nowych rzeczy. Jakie zabawki dla szczeniaka będą odpowiednie? Całe szczęście w sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdziemy ogromny wybór zabawek dla psów. Wyrzynanie się zębów to mało przyjemny okres dla szczeniąt. Aby złagodzić ból, jaki temu towarzyszy, warto zaopatrzyć się w różne zabawki do gryzienia. Psiaki zamiast gryźć meble i buty będą zajęte gryzakami. Zabraknąć nie może także zabawek, które wypełnić możemy karmą lub smakołykiem. Wydostanie pyszności ze środka to nie lada wyzwanie dla czworonoga. Zajęcie na dłuższą chwilę, które pobudza umysł psa i wpływa na jego zwinność ruchową. No i oczywiście niezastąpione piłki i sznurki. Idealne do zabawy w domu jak i podczas spaceru. Świetnie sprawdzą się w nauce komend i aportowaniu.

Czytaj także: Co zrobić gdy pojawią się szczeniaki?

Dodaj komentarz