Kochamy swojego pupila nad życie i … chcielibyśmy wiedzieć czy on czuje to samo! Tylko jak to sprawdzić? Co możemy zrobić, żeby w końcu mieć pewność czy nasza psina jest przy nas szczęśliwa? Przecież to na tym najbardziej nam zależy. Czy na pewno lubi drapanie za uchem? I buziaki w nos? Nie martwcie się, pędzimy na ratunek. Pokażemy Wam jak odczytywać sygnały psiej miłości! 

Każda rasa jest inna

Miłość okazywana poprzez dbanie
Okazywanie psu miłości poprzez dbanie o jego higienę to tylko jeden ze sposobów. Zmiana koszmarnej kąpieli w zabawę wyjdzie każdemu na dobre!

Jeśli wydaje Ci się, że Twój psiak Cię nie kocha bo nie chce się do Ciebie przytulać to … wcale nie masz racji! Pamiętaj, że każda rasa jest inna, ma inne predyspozycje i usposobienie więc przytulanie wcale nie musi należeć do jej ulubionych form spędzania wolnego czasu. Są psy, które nie szczególnie przepadają za zbędnym dotykiem i musisz to zaakceptować. Choć zdecydowanie więcej na świecie pupili, które wręcz proszą o pieszczoty!

Co lubią, a czego nie lubią psy?

Jak się pewnie domyślacie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Każda rasa, ba! Każdy pies jest inny i trzeba to uszanować. Dlatego wszystko, co przeczytacie tyczy się „większość” i odnosi do „zazwyczaj” – pamiętaj, wyjątek potwierdza regułę ?

Psiaki z reguły lubią przytulanie, głaskanie i pieszczoty. Każdy oczywiście ma swoje ulubione miejsca – po grzbiecie, za uchem, po brzuszku. Głaszcz psa tam, gdzie lubi żeby sprawić mu przyjemność.

Odwrotnie jednak sytuacja ma się z przytulaniem – choć dla nas jest to oznaka miłości, dla naszych psich przyjaciół niekoniecznie. Zwierzę odczuwa wtedy dyskomfort. Czego jeszcze nie robić? Nie powinno się całować psiaka po pyszczku, ani nawet zbliżać swojej twarzy do jego pyska – psy naprawdę za tym nie przepadają! Nie lubią też głębokiego wpatrywania się w ich oczy, ograniczania przestrzeni czy mocnego klepania po karku. Staraj się unikać takich zachowań, nawet jeśli Twoim zdaniem jest to oznaka sympatii

Pamiętaj też, że to nasza ogólna postawa wpływa na to, czy pies jest szczęśliwy i czuje się zaopiekowany. Poświęcaj mu swój czas, drap za uchem jeśli lubi, zabieraj na spacery i do psiego parku!

Jak kocha pies? 

Miłością szczerą i prawdziwą! I mamy na to naukowe dowody! A za wszystko odpowiedzialna jest oksytocyna – hormon miłości! Zarówno u ludzi, jak i u naszych czworonożnych kumpli poziom oksytocyny na widok bliskiego przyjaciela wzrasta o około 50 %. Nie musimy chyba tłumaczyć co to znaczy? ?

Legowisko
Legowisko dla psa jest jego własnym łóżkiem. Jeżeli znajdujemy w nim swoje kapcie, nie gańmy psa. To jego metoda na radzenie sobie z tęsknotą.

Oznaki psiej miłości

Tutaj moglibyśmy napisać co najmniej elaborat, ale skupimy się na konkretach. Pierwszy symbol psiej miłości i bezgranicznego szczęścia to oczywiście rozpędzony niczym śmigło helikoptera psi ogon. Jeśli pies na Twój widok radośnie potrząsa kuperkiem, to możesz być spokojny –  kocha Cię na zabój! Wspominaliśmy, że psy nie przepadają za głębokim wpatrywaniem się w oczy. I to prawda. Jest jednak jeden mały wyjątek – jeśli Twój pies ufa Ci w 100% to nie raz, nie dwa obdaruje Cię takim spojrzeniem. Nie unikaj go wtedy – to takie rozczulające! Jest jeszcze jeden gest, który całkowicie rozkłada nas na łopatki! Wiesz, jak Twój psiak dziękuje Ci za to, że jesteś i poświęcasz mu swój czas? „Całowaniem” po twarzy i rękach! I choć nie każdy właściciel za tym przepada, to każdy musi wiedzieć, że to baaaardzo ważny i doniosły gest. Psy okazują miłość również poprzez psie „przytulanki” – czyli oparcie głowy o Twoje kolana. Albo rękę. Albo nogę. Po prostu – bycie blisko Ciebie! I jeszcze jedno – nie denerwuj się na swojego pupila, jeśli zabiera Twoje koszulki, skarpety i ulubione kapcie do swojego legowiska. Robi tak zazwyczaj, kiedy nie ma Cię w domu, dlatego, że Twój zapach pozwala mu lepiej poradzić sobie z tęsknotą. I jak tu nie kochać tych słodkich istot?! 

Hormony miłości

Jak już wspominaliśmy – to oksytocyna, hormon miłości i przytulania, skłania Twojego czworonoga do czułych kontaktów zarówno z Tobą, jak i innymi psimi kumplami. Nie szczędź więc psu ulubionych pieszczot i zabaw. Poświęcaj mu swój czas, a on odwdzięczy Ci się tym, co najcenniejsze – prawdziwą, bezgraniczną psią miłością! 

Dodaj komentarz