Każdy z nas chce, żeby jego czworonożny przyjaciel był szczęśliwy. Czy jest piękniejszy widok niż pies machający ogonem na nasz widok? No właśnie! Co więc możemy zrobić, żeby zapewnić naszym zwierzakom dobre samopoczucie? Przeczytaj nasz artykuł, znajdziesz w nim kilka wskazówek.
Jak sprawdzić czy pies jest szczęśliwy?
Specjaliści twierdzą, że najlepszym na to sposobem jest zbadanie i przeanalizowanie Waszej relacji – Twojej i pupila. W związku z tym, że psy to zwierzęta stadne, żeby były szczęśliwe muszą mieć towarzystwo. Mądrzy ludzie twierdzą, że jeśli pies zachęca Cię do zabawy, śpi przy Tobie, macha ogonem na Twój widok, pałaszuje smakołyki, które mu podajesz i zwyczajnie – lubi spędzać z Tobą czas to tak, jest szczęśliwy.
Fundamenty szczęścia
Psy to naprawdę wyjątkowe stworzenia. Jeśli zaspokoisz ich podstawowe potrzeby, odwdzięczą Ci się ogromną, bezgraniczną miłością. Czego potrzebują nasze czworonogi? Miski z jedzeniem, spacerów, aktywności, kontaktu, bliskości, towarzystwa… Tylko tyle i aż tyle. O co zadbać na co dzień, żeby Twój przyjaciel był naprawdę dopieszczony? O dobrą zabawę. Wiemy, że każdy ma czasem gorsze dni, dużo pracy albo boli go głowa. Postaraj się jednak każdego dnia, znaleźć chociaż kilkanaście minut na wspólne aktywności. Nie zawsze musi to być rzucanie ulubionej piłki. Na spacerze możecie poćwiczyć posłuszeństwo, albo wybrać się do psiego parku. Wspólne wycieczki to idealny sposób na wzmocnienie Waszej więzi. Jeśli brakuje Ci pomysłów na wspólną zabawę możesz np. zapisać się na kursy Rally-o. Super zabawa, trening i pielęgnowanie przyjaźni w jednym! A w domu? Możliwości jest cała masa. Jakie zabawki Twój psiak lubi najbardziej? Postaraj się wybierać takie, dopasowane do jego preferencji oraz charakteru. Niektóre zwierzaki kochają szarpaki, inne skaczące piłeczki, a znamy nawet fanów maskotek. Ogranicza Was tylko wyobraźnia ? Psy uwielbiają „bawić się” zmysłami. Pochowaj po kątach smakołyki, zrób psu matę węchową, zainwestuj w gry-łamigłówki, napchaj kong smakołykami – zobaczysz, że machania ogonem i czułości nie będzie końca!
Teraz sprawa największej wagi – przysmaki i smakołyki. Czym byłaby egzystencja Azorka bez ulubionych króliczych uszu i śmierdzących wołowych żwaczy? No właśnie, nie odbieraj mu tej przyjemności, nawet jeśli nie przepadasz za zapachem tych przysmaków. Staraj się proponować psu różne smakołyki. Poroża świetnie sprawdzą się w walce z kamieniem nazębnym, miękkie, suszone mięso zaspokoi potrzebę żucia. Przysmaki możesz podawać podczas zabawy, wykorzystywać w treningu posłuszeństwa czy po prostu nagradzać nimi Azorka podczas nauki. Wybierając przysmaki staraj się stawiać na te najbardziej naturalne. Nie zawsze to, co widzimy w ładnych, kolorowych reklamach jest najlepsze dla naszych psich przyjaciół. Jeśli będziesz chciał się poradzić odnośnie tego, co podać zwierzaków zwróć się o pomoc do swojego weterynarza lub zapytaj zoologa.
Czytaj także: Karma dla psa oraz jak ją wybrać
Oznaki radości i spokoju
Pies umie wyrażać miłość i zadowolenie. Najbardziej znanym miernikiem psiego szczęścia jest … jego ogon! Im mocniej i częściej nim macha, tym lepiej! Wracasz z pracy, a pies już w drzwiach skacze, szczeka, trzęsie tułowiem? Musiał się za Tobą bardzo stęsknić – czyli jest przy Tobie szczęśliwy!
Usiadłeś wygodnie na kanapie, chcesz odpalić Netflixa i zanim jeszcze zdążysz wcisnąć przycisk na pilocie, Azorek ląduje na Twoich kolanach? Przytula się, nadstawia do głaskania, opiera się o Ciebie? Wspaniale, Twój pies zdecydowanie jest szczęśliwy!
Po psiaku naprawdę łatwo zobaczyć, czy jest radosny. To bardzo emocjonalne zwierzęta. Jeśli coś będzie nie tak, na pewno się zorientujesz.
Jak poprawić nastrój psa?
No właśnie, co w sytuacji, gdy nasz pupil jest ewidentnie osowiały, markotny, stracił chęć na zabawę i jedzenie? Jeśli nie pomagają ulubione zabawy i przytulasy, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zwierzaka może coś trapić, boleć, a może ma depresję? Pamiętaj, żeby nigdy nie bagatelizować odstępstw od normy. Jeśli uznasz jakieś zachowanie za nienaturalne lub niepokojące, odwiedź gabinet weterynarza.
Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne
Na sam koniec małe przypomnienie – Twój podopieczny potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, to naprawdę ważne! Ważne, żeby czuł się komfortowo zarówno w Twoim otoczeniu, jak i ogólnie – w środowisku domowym. Poza Twoją opieką potrzebuje do tego swojego kąta, miejsca, w którym będzie mógł się wyciszyć, odpocząć. Niektórym zwierzakom wystarczy do tego ich ulubione, wygodne legowisko, inne będą potrzebowały klatki kennelowej. Każdy pies jest inny, ale każdy potrzebuje przede wszystkim miłości.
Czytaj także: Klatka kennelowa – plusy i minusy