Zabawa z psem i spacery na świeżym powietrzu to stały element każdego dnia w jego życiu. Poznawanie na spacerze nowych miejsc i zakątków, nowych zapachów oraz nowych ludzi i zwierząt to coś, co pozytywnie wpływa na rozwój psa i zaspakajanie jego potrzeb. Ale nie zawsze spacer zarówno dla nas jak i czworonoga okazuje się czymś przyjemnym. Zdarza się, że pies podczas spaceru na smyczy widząc innego psa wpada w szał, wyrywa się, szczeka albo zamiera w bezruchu lub kuli się. Mamy wtedy do czynienia z “agresją smyczową”, nazywaną także “smyczową reaktywnością”. Skąd się zatem bierze i jakie są jej przyczyny?

 

Czym jest reaktywność smyczowa

 

Reaktywność smyczowa, inaczej agresja smyczowa to zespół pewnych negatywnych zachowań, jakie pojawiają się u psa, gdy ten jest na smyczy. Mijając inne psy, staje się agresywny, przybiera ofensywną postawę, szczeka albo całkiem odwrotnie-wycofuje się, kuli, czasem zastyga w bezruch, drętwieje lub mdleje. Tego typu agresja u psa jest nabytą formą zachowania, niemniej jednak niektóre z ras o pewnych predyspozycjach mogą być bardziej na nią podatne.

 

Smycz dla psa

Smycz dla psa Luigi to dobry wybór. Pies będzie dobrze odczuwał nasze sugestie za pomocą smyczy.

Przyczyny reaktywności smyczowej

 

Agresja u psa nie bierze się raczej znikąd. Negatywne zachowania u psa zazwyczaj mają swoje podłoże. W przypadku reaktywności smyczowej powodów może być kilka, które kumulując się wywołują agresywne zachowanie u psa. Przede wszystkim problemem jest smycz, a raczej jej niewłaściwe napięcie. Pojawiający się nacisk na szyję sprawia, że pies się poddusza, co z kolei wywołuje u niego stres. W takiej sytuacji zwierzę przybrać może dwie formy- formę ataku lub ucieczki. Może zatem stać się agresywny w stosunku do innego psa lub się najzwyczajniej w świecie skulić i zastygnąć w bezruchu.

 

Warto także zaznaczyć, co jest bardzo istotne, że nie każdy pies jest towarzyski i nie wyraża chęci kontaktu z innymi czworonogami. Jako opiekunowie pupila, powinniśmy bacznie obserwować jego zachowanie i potrafić odczytać, czy ma ochotę na przywitanie się z nowym kolegą podczas spaceru na smyczy. Pod żadnym pozorem nie możemy go do tego zmuszać. Robienie takich rzeczy na siłę może przynieść bardzo negatywne skutki, jak właśnie agresywne zachowanie u psa.

Czytaj także: Treser czy psi behawiorysta

 

Jak sobie radzić z psem reaktywnym

Smakołyki dla psa

Smakołyki dla psa to dobre rozwiązanie do nagradzania psa podczas spaceru. Są także dobrym uzupełnieniem diety.

 

W walce z agresją smyczową u psa złotym środkiem okazać się mogą jedynie ćwiczenia, cierpliwość oraz głęboka więź między czworonogiem a jego opiekunem, który ma być dla niego wsparciem. Podstawą jednak jest odpowiednie napięcie smyczy. Jeżeli nacisk na szyję poprzez np. obrożę, kolczatkę lub inne akcesoria dla psów jest zbyt duży wywołuje u niego stres a co za tym idzie przejaw reaktywności smyczowej. Oczywiście nie możemy pozwolić psu na spacer bez smyczy, ale istnieje kilka rozwiązań jak sobie poradzić z tym problemem. Przede wszystkim należy zadbać o to, by sam spacer kojarzył się psu z czymś przyjemnym. Pamiętajmy o wspólnych zabawach, nagrodach za dobre zachowanie w postaci smakołyków. Na sam początek może wybierajmy mniej przepełnione miejsca, gdzie innych spacerowiczów nie bywa dużo. Za złe zachowanie nie karcimy psa, ale korygujemy. Nie pozwalamy mu na ciągnięcie smyczy. Poprzez różne ćwiczenia i sztuczki uczymy go samokontroli i rezygnacji. Jeżeli widzimy , że pies czuje się niepewnie w danej sytuacji, wycofujemy się, oddalamy się od bodźca. Po chwili można spróbować ponownie a za dobre zachowanie i postępy nagradzamy psa. Dzięki temu zacznie on kojarzyć daną sytuację z czymś przyjemnym. Ale w tym wszystkim musimy pamiętać o swoim nastawieniu. Musimy być cierpliwi, opanowani i rozluźnieni i w ten sposób okazywać pupilowi oparcie.

 

Psi behawiorysta na wagę złota

 

Choć sposobów na agresję u psa możemy znaleźć wiele, nie zawsze one w stu procentach pomogą. Czasem dobrze jest zasięgnąć rady specjalisty. W tym wypadku kołem ratunkowym będzie z pewnością kontakt z behawiorystą. Ponieważ każdy pies jest inny, pomoże on nam znaleźć indywidualne rozwiązanie. Polega ono przede wszystkim na dobrym poznaniu psa, znalezieniu przyczyny i wyeliminowaniu jej. Czasem już kilka spotkań z dobrym behawiorystą daje efekty. Jeżeli widzimy, że sami sobie nie radzimy, nie bójmy się po prostu zasięgnąć rady specjalisty. Chodzi przecież o dobro naszego ukochanego czworonoga.

 

O czym pamiętać podczas pracy z psem reaktywnym

 

Reaktywność smyczowa u psa to zespół pewnych zachowań, wywołanych głównie stresem. Aby wyeliminować agresję u psa należy poznać przede wszystkim jej przyczynę. W takim wypadku należy dobrze zaobserwować zachowania psa i dobrze je odczytywać. Pamiętajmy, że nie można do niczego psa zmuszać. Jako opiekunowie starajmy się dać mu poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Jeżeli widzimy, że pies w danej sytuacji dość negatywnie reaguje, wycofajmy się i odczekajmy chwilę. Następnie możemy spróbować stopniowo z akceptacją bodźca poprzez ćwiczenia i nagrodę, np. w postaci smakołyka lub wspólnej zabawy. Dzięki temu dotychczasowa stresująca sytuacja może stać się dla czworonoga czymś przyjemnym.

Czytaj także: Tłumacz pies-człowiek. Podstawy psiego języka

Dodaj komentarz