Pojawienie się w naszym domu nowego czworonoga to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Inny rytm dnia, inne obowiązki i wiele produktów, w które powinniśmy się zaopatrzyć.Począwszy od legowiska przez miski i zabawki na transporterze kończąc. Psich akcesoriów jest ogrom. Natomiast na spacer co lepsze szelki czy obroża?. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Mocne szelki dla psa Tucker
Mocne szelki dla dużych psów to wygoda i bezpieczeństwo. Dzięki nim łatwo zapanować nad swoim pupilem.

Szelki czy obroża dla psa? Różnice.

Zarówno źle użyta obroża jak i nieodpowiednio dobrane szelki mogą sprawić zwierzęciu ból i generować urazy. Co w takim razie jest lepsze dla psa obroża czy szelki? Jak każdy zapewne wie obroża to pasek zapinany na szyi. Wykonane są one ze skóry, plecionki lub innych materiałów. Mogą być zapinane na klamerkę lub na sprzączkę jak w pasku do spodni. Czy dobre szelki dla psa są tylko jedne? Absolutnie nie. Szelek wyróżniamy kilka modeli w zależności od ich docelowego zastosowania:

  • spacerowe;
  • treningowe;
  • sportowe;
  • dla małych psów i szczeniaków;
  • samochodowe.

Obroża niewątpliwie daje nam lepszą kontrolę nad pupilem. Szeki natomiast wydają się być dla zwierzęcia wygodniejsze .Czy szelki czy obroża do samochodu? W te ostatnie musimy zaopatrzyć się obowiązkowo jeśli chcemy z psiakiem podróżować. Dla małych psów często wystarczy odpowiedni transporter. Dla dużych już niestety nie. A chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Dlatego decydując się czy obroża czy smycz czy szelki rozważmy przede wszystkim ich zastosowanie.

Regulowana obroża chustka dla psa rock
Obroża rockowa z chustą to rozwiązanie dla osób, które uważają zwykłe obroże za przedmioty zbyt nudne. Chusta nada naszemu psu niezrównanego wyglądu!

Co lepsze dla psa, obroża czy szelki?

Jeśli stoimy przed wyborem kupna tych akcesoriów może powinniśmy zdecydować się na oba produkty. Każdy z nich bowiem sprawdza się lepiej w innych sytuacjach. Czy obroża czy szelki dla psa będą lepsze nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Obroża ze względu na miejsce składania w dużo łatwiejszy sposób może doprowadzić do urazu krtani, tchawicy czy kręgosłupa u naszego czworonoga. Szelki są dla psa wygodniejsze. A co lepsze szelki czy obroża dla małego psa? Raczej te pierwsze, pod warunkiem, że dobierzemy ich odpowiedni:

  • model;
  • rozmiar;
  • materiał z którego są wykonane.

Czy dobre szelki dla psa są trudne do wybrania? Najlepiej jeśli sprzęty te wykonane są z materiałów przede wszystkim bezpiecznych, trwałych, łatwych do czyszczenia i najlepiej wodoodpornych. Powinniśmy pamiętać, by przed zakupem zmierzyć naszego przyjaciela w odpowiedni sposób. Zbyt ciasne szelki mogą między innymi krępować ruchy i powodować otarcia delikatnej psiej skóry. Czy dla szczeniaka są lepsze szelki czy obroża? Na pewno w szelkach powinny chodzić psy tzw. małych ras takie jak shih tzu, jamniki, boston teriery czy mopsy. Dużym psom zalecane są szczególnie wtedy, gdy mają one problemy z kręgosłupem czy tchawicą.

Czytaj także: Obroże handmade – czy warto?

Co lepsze dla szczeniaka, obroża czy szelki?

Ci, którzy mieli do czynienia ze szczeniakami dobrze wiedzą jakie ogromne moce drzemią w tych małych ciałkach. W komplecie z brakiem umiejętności spokojnego chodzenia przy nodze, uraz spowodowany obrożą przy energicznie zrywającym się psiaku gotowy. Dla tych co jeszcze nie są zdecydowani obroża czy szelki dla szczeniaka, podpowiadamy. Zaleca się, by młodziaki chodziły w szelkach. Jedyną przewagą obroży dla maluchów jest fakt, że z reguły zakłada się ją dużo szybciej. Zakładanie i zdejmowanie szelek jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga większej współpracy między opiekunem a zwierzęciem, chociażby aby przez chwilę stało spokojnie. Kiedy chcemy zaczynać naukę chodzenia na smyczy, czy szelki dla szczeniaka będą bardziej odpowiednie? Wielką przewagą szelek nad obrożą jest to, że obciążenie powstałe przy pociąganiu za smycz, rozkłada się dużo bardziej równomiernie, bo na większej powierzchni psiego ciała. Paski obejmujące tułów w kilku miejscach uniemożliwiają psu wyswobodzenie się, co zwiększa bezpieczeństwo podczas spaceru. Uprzęże dla maluchów mogą być dodatkowo wyposażone w filcową wyściółkę. Sprawia to, że są one delikatniejsze i jeszcze bardziej komfortowe.

Szelki dla psa bezuciskowe PET8
Szelki dla psa PET8 to szelki wykonane z miękkiej siateczki. Szelki można łatwo założyć oraz zdjąć. Niebieskie szelki PET8 to nasz bestseller. Polecamy serdecznie!

Szelki czy obroża dla psa, który ciągnie?

Zanim nasz czworonóg nauczy się spokojnie spacerować przy nodze może minąć wiele czasu. W niektórych przypadkach właściciele zawsze będą się borykać z psem ciągnącym na smyczy? Co wtedy, obroża czy jednak szelki? Pierwsza daje nam dużo lepszą kontrolę nad psem, natomiast w takich przypadkach łatwiej może doprowadzić do urazów. Niektórzy uciekają się do stosowania obroży zaciskowych lub kolczatek. Znacznie bardziej humanitarnym rozwiązaniem jest tzw. obroża uzdowa. Jeden z jej pasków otacza psi pyszczek a przypięcie smyczy znajduje się tuż pod szczęką przez co psiak nie ma możliwości swobodnego wyrywania się. W szelkach może być nam dużo trudniej okiełznać zbyt żywiołowego pupila. W takich przypadkach producenci również wyszli nam naprzeciw i skonstruowali model szelek z innym zapięciem. Miejsce przypięcia smyczy nie znajduje się na karku, lecz tak jak przy obroży uzdowej blisko pyska. Gdy pies ciągnie w jedną stronę, takie przypięcie wymusza obrót głowy w drugą.

Czytaj także: Jakie szelki dla psa

Czy szelki dla psa są dobre?

Oczywiście, że są. Wśród właścicieli czworonogów nie brakuje jednak zwolenników obroży, którzy bez problemu będą recytować ich zalety. Natomiast zwolennicy szelek w mgnieniu oka wyliczą wszystkie informacje na ich niekorzyść. Sami musimy podjąć decyzję szelki czy obroża. Posiadanie jednego nie przekreśla użytkowania również drugiego. Szczególnie gdy decydujemy się na szelki spacerowe dla szczeniaka powinniśmy pamiętać aby często kontrolować ich ułożenie. Źle dopasowane bowiem mogą zahamować prawidłowy rozwój szkieletu i kośćca naszego psiaka a w szczególności obręczy barkowej. Szelki niezbędne są również do bezpiecznego przewożenia pupila w samochodzie.

Dodaj komentarz