Zabawa z psem to nie tylko sposób na zapewnienie mu atrakcyjnego sposobu spędzania czasu. Zabawy z psem pozwalają spełnić podstawowe potrzeby fizjologiczne czworonogów, ale też budować więź z opiekunek i członkami rodziny. Każdy typ zabawy uczy go czegoś innego – odpowiednio dopasowane zabawy pozwalają ćwiczyć zdolności poznawcze, kondycję czy wiele innych. Jakie korzyści z zabawy z psem otrzymuje zwierzę? Jak bawić się z psem? Podpowiadamy poniżej.

O czym pamiętać podczas zabawy z psem?

Decydując się na zabawę z psem w domu czy też na podwórku właściciel musi pamiętać, że powinna być ona dopasowana do jego możliwości i potrzeb. Każdy czworonóg potrzebuje zabawy. Skąd właściciel powinien wiedzieć, że jest to dobry moment na zabawę z psem? Jeśli przyjmuje on pozycję leżącą na podłodze, z wysuniętymi łapami, lekko uniesionym zadem i dodatkowo merda ogonem, to znak, że ma odpowiednią ilość energii i chce się bawić. Aby jednak uzyskać korzyści z zabawy z psem, należy ustalić odpowiednie zasady ich prowadzenia i obowiązkowo je przestrzegać.

Opiekunowie muszą wiedzieć, że zabawa z psem musi być przyjemna i bezpieczna. Zdecydowanie należy unikać agresywnych zachowań czy wymuszania uwagi – wszelkie nieprawidłowe zachowania czworonoga należy eliminować – ignorować je bądź też reagować komendą „stop”. Co ważne – błędy mogą wykonywać nie tylko zwierzaki, ale też ich opiekunowie. Ci drudzy często wykorzystują do zabawy niewłaściwe przedmioty, ograniczają przestrzeń zwierząt czy też planują zabawę w czasie, gdy pupile nie mają na to ochoty. Jak bawić się z psem? Jakich zasad przestrzegać podczas zabawy z psem?

 • nie zmuszaj czworonoga do zabawy, ale jednocześnie sam decyduj, kiedy jest czas na zabawę,
 • wybieraj zabawy z psem, które będą sprawiały mu przyjemność i będą dopasowane do jego możliwości,
 • po aktywnej zabawie zadbaj o zapewnienie czworonogowi czasu na odpoczynek,
 • nie planuj zabawy z psem zaraz po posiłku,
 • prawidłowo wykonane zadania i komendy nagradzaj smakołykiem bądź też pochwałą,
 • wybieraj bezpieczne zabawki dla psa, dopasowane do jego potrzeb i wielkości zwierzęcia.
Interaktywna wytrzymała zabawka dla psa Wobble Wag
Interaktywna piłka Wobble Wag to absolutny hit, jeżeli chodzi o zabawki dla psów. Poruszanie piłką powoduje wydawanie dźwięków, które zachęcają psa do dalszej zabawy. Pies może się nią bawić sam lub z nami.

Popularne zabawy z psem na podwórku

Planując zabawę z psem, można wykorzystać spacer. To czas, kiedy pupil nie tylko może dotlenić się, jednak i zaspokoić swoją potrzebę zabawy. Aby jednak zabawa z psem przebiegała w dobrych warunkach, warto wybrać odpowiednie miejsce – powinno być bezpieczne. Jak bawić się z psem na podwórku?

Czytaj także: Psia miłość i jak ją odczytać

Zabawa z psem w chowanego

Czy to możliwe? Owszem – zabawa z psem w chowanego to świetne zajęcie dla obydwu stron. Wystarczy, że jedna osoba zajmie czymś czworonoga, a druga schowa się. Wołając psa, osoba schowana zachęca go do szukania. Jeśli uda mu się znaleźć opiekuna – ten obowiązkowo powinien odpowiednio go nagradzać – pochwałą lub ulubionym smakołykiem.

Zabawa z psem w ganianego

Dorośli zabawę w ganianego często kojarzą z własnym dzieciństwem. Jest to jednak również super pomysł na zabawę z psem na podwórku. Wystarczy oddalić się od czworonoga na otwartej przestrzeni i zachęcać go, by biegł za opiekunek. Oczywiście tempo biegu powinno być dopasowane do możliwości psa – może to być szybki bieg, ale wystarczy też szybszy marsz.

Przeciąganie liny

Ciekawym pomysłem na zabawę z psem może być również przeciąganie liny. Musi to być jednak wytrzymała sztuka – najlepiej żeglarska bądź ze sklepu budowlanego. Wystarczy zawiązać na niej kilka supełków, za które piec będzie mógł ją chwycić. Po chwyceniu każda ze stron będzie ciągnęła linę w swoją stronę. Jest to świetna zabawa z psem ćwicząca jego siłę – stąd też pupil nie powinien za każdym razem wygrywać. Takie działanie zachęci go też do walki i sprawi, że będzie bardziej się starał.

Aportowanie

Najbardziej znaną zabawą z psem na podwórku jest oczywiście aportowanie. Jest to doskonała zabawa dla psa, który potrzebuje dużej aktywności fizycznej. Wystarczy rzucić zabawkę psa na kilka/kilkanaście metrów, by ten mógł po nią pobiec i przynieść do opiekuna. Czworonóg z pewnością wróci szczęśliwy i zadowolony – takie ćwiczenie warto powtórzyć kilkukrotnie.

Zabawka dla psa Ramen
Zabawka węchowa dla psa imitująca azjatycki Ramen. Zabawka ta ma za zadanie zmusić psa do wytężenia swojego najważniejszego zmysłu – węchu. Zabawka do działania wymaga smakołyków, które pies ma odszukać i się do nich dostać. Gwarancja zadowolenia u psa!

Pomysły na zabawy z psem w domu

Zabawy z psem w domu są bardziej ograniczone z uwagi na zamkniętą przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że opiekun i jego przyjaciel nie mogą spędzić ciekawie wspólnego czasu. Jeśli nie ma możliwości wyjścia na podwórku, warto dostarczyć odpowiednich atrakcji, szczególnie młodym psiakom. Jak bawić się z psem w domu?

Zabawa z psem w przeciąganie

Przeciąganie to forma zabawy z psem, którą można wykonywać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Wystarczy wspomniana już wcześniej lina, która pozwala doskonale kontrolować miejsce, w którym bawi się czworonóg – jeśli niebezpiecznie zbliży się do miejsca, w którym nie powinien się znajdować, wystarczy odpowiednio nim pokierować, by bez większych szkód móc bawić się w domu.

Zabawa z psem w domu w szukanie

Dobrym pomysłem na spędzenie aktywnego czasu w domu z psem jest zabawa w szukanie. W tym celu jeden z domowników może zająć psa, by drugi się schował. Zachęcony do zabawy pies będzie próbował go znaleźć. Można również schować ulubioną zabawkę psa – z pewnością z ogromną radością będzie jej poszukiwał. Każdorazowo należy pamiętać, by po prawidłowym wykonaniu zadania, nagrodzić psiaka.

zabawy z psem
Miś Bobby to zabawka węchowa dla psów. Serduszka na sznurku posiadają drobne kieszonki, w które można włożyć smakołyki. Idealna zabawka dla początkujących niuchaczy!

Jakie zabawki dla psa wybrać?

Chcąc uprzyjemnić zabawy z psem w domu, warto zainwestować w odpowiednie zabawki. Część z nich można wykonać samodzielnie, część można kupić w sklepie z akcesoriami dla psów. Wybierając odpowiednie zabawki dla psa, warto pamiętać, że wszystkie elementy, z których są wykonane, muszą być bezpieczne i odporne na rozgryzanie. Stosowanie odpowiednich akcesoriów pozwala przynieść dodatkowe korzyści z zabawy z psem. Wśród popularnych modeli znajdują się:

 • inteligentne zabawki dla psa – psy potrzebują stymulowania swojego intelektu, stąd też warto inwestować w zabawki edukacyjne, które zachęcą ich do myślenia. Popularne są różnego rodzaju łamigłówki, które dodatkowo zawierając przysmaki, zachęcają do zabawy,
 • gryzaki – podstawową potrzebą fizjologiczną psa jest gryzienie i żucie. Aby móc ją zaspokoić, powinny mieć dostęp do różnego rodzaju gryzaków czy szarpaków. Tego rodzaju zabawki dla psa pozwalają nie tylko zająć czworonoga, ale też ochronić wyposażenie domu przed ich uszkodzeniem. Co ważne – tymi zabawkami pupil może bawić się zarówno sam, jak i z opiekunem,
 • miękkie misie/pluszaki – to również doskonałe zabawki dla psa, sprawdzające się podczas zabawy z psem w domu. Nie zawierają one bowiem małych i twardych elementów, które mogłyby być niebezpieczne dla pupila, a pozwalają również zaspokoić potrzebę gryzienia i nie tylko,
 • piłki – psy uwielbiają również piłki, jednak tego rodzaju zabawki dla psa, sprawdzają się głównie podczas zabawy z psem na podwórku. Można je wykorzystać m.in. do aportowania,
 • zabawki dla psów umożliwiające ukrycie smakołyków – powinny być one wykonane z bezpiecznych, wysokiej jakości materiałów. Ich budowa pozwala ukryć we wnętrzu smakołyki, do których dotarcie nie jest takie proste. W zależności od wybranego modelu można wybrać wersję, którą trzeba będzie nagryźć, żeby wyleciało z niej jedzenie, bądź też dostanie się do nich, będzie możliwe wyłącznie za pomocą języka.

Zabawy z psem powinny być dla opiekuna nie tylko obowiązkiem, ale też możliwością wspólnego spędzenia czasu. Wśród korzyści z zabawy z psem można wyróżnić możliwość zadbania o jego kondycję, prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie. Chociażby dla tych kilku powodów warto każdego dnia wygospodarować chwilę na wspólną zabawę.

Czytaj także: Akcesoria dla psa

Dodaj komentarz