Relanium ma wiele zastosowań zarówno u psów, jak i kotów i jest powszechnie stosowanym lekiem. Diazepam (relanium) jest skuteczny jako lek przeciwlękowy, zwiotczający mięśnie, pobudzający apetyt i lek kontrolujący napady padaczkowe. Ze względu na wiele różnych efektów, jakie może dać Relanium, może być stosowane w leczeniu różnych schorzeń. Relanium dla kota jest bezpieczne zarówno dla kotów jak i psów.

Napady padaczkowe i epilepsji u kotów, a Relanium

Termin „padaczka” wywołuje traumatyczne obrazy:

  • pienienie w ustach,
  • konwulsyjne drganie nóg,
  • utrata przytomności.

Choroba dotyka nie tylko ludzi. Niektóre koty również mogą mieć od czasu do czasu napady padaczkowe.

W epilepsji występują dwa rodzaje napadów. Dużemu napadowi zawsze towarzyszy utrata przytomności. W przypadku niewielkiego napadu kot jest w pełni przytomny. Pomiędzy tymi dwiema formami jest wiele stopni. Kot może stać unieruchomiony i patrzeć w nicość. Skurcze mogą być niewielkie lub żadne. Napady występują w trzech cyklach:

PIeluchy dla suczki puppers różowe z nadrukiem na białym tle
Koty chore na padaczkę można regularnie ubierać w pieluchy. W ten sposób podczas ataku choroby, kot nie pobrudzi podłogi w domu.

Aura – faza przed napadem padaczkowym

W fazie przed napadem zachowanie kota już się zmienia. Zwierzę wycofuje się lub szuka bliskości ludzi. Odmawia jedzenia i picia wody.

Uderzenie – napad padaczkowy u kota

Podczas napadu padaczkowego kot się przewraca. Występują skurcze mięśni. Nogi są sztywne i wykonują różne ruchy. Kot traci przytomność. Ślina wypływa z ust, język zwisa. Na tym etapie mogą wystąpić wymioty. Kał i mocz są wydalane w sposób niekontrolowany. Oczy poruszają się bardzo szybko (oczopląs), czasami widać tylko białą część gałki ocznej.

Faza ponapadowa

Kot odzyskuje przytomność. Zaczyna się regenerować. Dopiero po kilku minutach odzyskanie pełnej orientacji będzie możliwe. Po tej fazie następuje dłuższa faza regeneracji i snu.

Używanie Relanium w leczeniu napadów padaczkowych u kotów

Czasami Relanium jest używane do kontrolowania napadów padaczkowych i epilepsji, zwłaszcza u kotów. Jest również używane do kontrolowania stanu padaczkowego (niekończący się napad) lub napadów klasterowych (dwa lub więcej napadów, które występują w krótkim czasie i nie pozwalają zwierzęciu na powrót do zdrowia między napadami). W takich przypadkach relanium może być podany dożylnie kotu w klinice weterynaryjnej lub doodbytniczo przez właściciela zwierzęcia w domu przed transportem do pogotowia ratunkowego.

Na jakie schorzenia i w jakich przypadkach stosuje się jeszcze Relanium (Diazepam) u kota?

Diazepam można stosować w leczeniu stanów skurczowych mięśni, takich jak skurcz Scotty’ego. Zespół jelita drażliwego jest czasami również leczony Relanium w celu złagodzenia bólu i dyskomfortu. Dodatkowo można nim leczyć ból ze źródeł takich jak choroba krążka międzykręgowego („dysk” z tyłu). Koty z blokadą cewki moczowej mogą również odnosić korzyści z działania diazepamu (Relanium) łagodzącego ból i rozluźniającego mięśnie.

miska dla kota
Odpowiednia miska dla kota ma pozytywny wpływ na apetyt u zwierzaka. Miska jest ergonomiczna, przez co łatwiej jest kotu z niej jeść czy pić.

Relanium dla kota na apetyt – pobudzanie apetytu u kotów

Diazepam jest również stosowany jako środek pobudzający apetyt. Jego stosowanie jest szczególnie powszechne u kotów. Jednak uspokajające działanie Relanium często neguje stymulację apetytu i w takim przypadku powinno używać się innych leków odpowiednich do stymulowania apetytu.

Czytaj także: Rana po sterylizacji kotki

Relanium na stres u kotów i psów

Relanium stosuje się również w leczeniu lęków i ataków paniki u kotów. Przykładami mogą tu być koty oddające mocz poza kuwetą z powodu stresu środowiskowego oraz psy / koty przestraszone burzami, fajerwerkami lub innymi sytuacjami.

Pewne działania toksyczne, które powodują drgawki lub inne nieprawidłowe skurcze mięśni, mogą również odnieść korzyści z leczenia diazepamem.

Diazepam jest również często stosowany jako część protokołu znieczulenia w klinikach weterynaryjnych.

Ile relanium dla kota? Jakie dawki relanium dla kota?

U kotów niższe dawki Relanium stosuje się w celu uspokojenia lub pobudzenia apetytu, a wyższe w leczeniu napadów padaczkowych

Odpowiednią dawkę Relanium dla kota może określić tylko weterynarz.

Uwagi dotyczące stosowania diazepamu u psów i kotów

Relanium może wchodzić w interakcje z wieloma różnymi lekami, w tym środkami zobojętniającymi kwas, takimi jak:

  • cymetydyna,
  • lekami nasercowymi, takimi jak propranolol i digoksyna,
  • antybiotykami, takimi jak erytromycyna,
  • lekami przeciwgrzybiczymi, takimi jak ketokonazol i innymi lekami.

Jeśli diazepam musi być stosowany z tymi lekami, może być konieczna zmiana dawki. Zawsze informuj lekarza weterynarii o wszelkich innych lekach, które otrzymuje Twój zwierzak.

Relanium nie należy stosować u kotek i suk w ciąży i karmiących. Lek może niekorzystnie wpływać na nienarodzone płody lub na szczenięta czy kocięta karmione mlekiem mamy biorącej Diazepam.

Kartonowy drapak domek dla kota 2w1 RADIOCAT
Kartonowy domek dla kota jest niezbędny dla zwierząt, które wymagają ciszy i spokoju. Domek wyposażony jest w skrytkę na kocimiętkę, która potrafi koty uspokajać.

Niewydolność wątroby a stosowanie Relanium u kotów

Niewydolność wątroby może wystąpić u kotów w wyniku stosowania diazepamu. Badania krwi w celu oceny enzymów wątrobowych kota należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia Relanium i kilka dni po rozpoczęciu leczenia. W przypadku zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych należy odstawić diazepam.

Czy można nagle odstawić Relanium u kota?

Jeśli zwierzę otrzymało diazepam, nagłe odstawienie leku nie jest dobrym pomysłem. Może to prowadzić do objawów odstawienia.

Relanium dla kota dawkowanie

Diazepam należy stosować ostrożnie u agresywnych zwierząt, ponieważ czasami może wystąpić niespójna reakcja, gdy zwierzę jest w rzeczywistości bardziej pobudliwe i trudniejsze w obsłudze.

Doraźne stosowanie Relanium u kotów – na uspokojenie

Lek może działać uspokajająco i przeciw lękowo, a w zależności od dawki może również działać nasennie. W rzadkich pojedynczych przypadkach istnieje ryzyko reakcji paradoksalnej, co oznacza, że zwierzę reaguje dokładnie odwrotnie i staje się jeszcze bardziej podekscytowane i niespokojne. Zawsze przed podaniem kotu Relanium skonsultuj to z weterynarzem.

Czytaj także: Ubranko dla kota po sterylizacji

Uwaga: ten artykuł został napisany wyłącznie w celach informacyjnych. Jeśli Twój zwierzak wykazuje oznaki choroby, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.

Dodaj komentarz