Świąteczny klimat bardzo pozytywnie wpływa na wszystkich. Oprócz zaaferowania związanego z organizacją prezentów, ogólny nastrój ulega poprawie. Czujemy się spokojniejsi i większą uwagę zwracamy na wartości duchowe. W tym wszystkim pomagają nam dekoracje świąteczne, lampki, świeczki, choinka, stroiki czy nawet ciepła herbata z przyprawami korzennymi lub grzane wino. Im więcej elementów się zbierze, tym lepszy efekt uzyskujemy, ponieważ wzmacniają one siebie nawzajem. W tym wszystkim warto pamiętać o naszych czworonożnych przyjaciołach, bo choć nie wiedzą dlaczego nagle w pomieszczeniu umieszczamy drzewo, to doskonale czują emocje z tym związane. I jak zawsze chcą w pełni uczestniczyć w naszym życiu. Jak więc sprawić, by podopieczni zgrali się z nami i naszym odświętnie udekorowanym domem? 

Skąd psy wiedzą co się dzieje?

Psy są zwierzętami stadnymi, mają więc dobrze rozwiniętą zdolność empatii. I choć wydaje się, że ich czoło jest dość płaskie, to płat czołowy ich mózgu, odpowiadający między innymi za relację z innymi członkami grupy, ma się bardzo dobrze. Ze względu na swoją długą historię życia z człowiekiem, psy nauczyły się odróżniać nie tylko słowne, ale również niewerbalne sygnały wysyłane przez człowieka. Jest to dość rzadkie w świecie zwierząt, ale w końcu to pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Psy są w stanie rozróżniać nasze miny, a po specyfice ruchu potrafią poznać, czy jesteśmy podekscytowani, a jeśli tak, to czy jest to pozytywne uczucie, czy negatywne. W okresie świątecznym bywamy na zmianę pozytywnie podekscytowani i spokojni. Psom odpowiadają oba te stany. W przypadku podekscytowania dzielą je z nami, a w przypadku spokoju zasypiają martwym bykiem przytulone do nas. 

Pies częścią atmosfery świątecznej

Najprostszym i najbardziej efektownym sposobem na włączenie czworonoga w świąteczną atmosferę są ubranka świąteczna dla psów. Łączą one przyjemne z pożytecznym, ponieważ okresowi świąt towarzyszą bardzo często przymrozki, na które psy domowe, a szczególnie rasy krótkowłose, nie są zbyt odporne. Kupując sweterek świąteczny dla psa sprawiasz, że nie tylko czuje się wyjątkowy, ale również jest mu cieplej fizycznie. Dzięki temu chętniej będzie wychodził na spacery i uniknie przeziębienia, które jest wyjątkowo problematyczne dla las z płaską twarzoczaszką, takich jak mopsy czy buldogi francuskie. 

Elastyczny sweter świąteczny dla psa, wzór mikołaj, mops bok

Najlepszymi motywami na świąteczne ubranka dla psów są gwiazdki, mikołaje i renifer. Dobrze komponują się z otoczeniem również gładkie swetry utrzymane w czerwonej, białej lub złotej tonacji. Można również postawić na rozwiązania ekstrawaganckie i kupić psu kolorowe szelki w lodowe wzorki. Niezależnie od postaci ubranka, pies poczuje się szczególnie. Jego wygląd jest ważniejszy dla właściciela i innych członków rodziny, którzy zdecydowanie będą zachwycać się pieskiem w stroju renifera. Dzięki temu pies poczuje się wyróżniony będąc w centrum uwagi. Ciekawym rozwiązaniem są świąteczne sweterki dla psów w paski, we wspomnianych wcześniej kolorach.

Prezent dla psa na święta

W swoim otoczeniu mam zarówno osoby, które uważają, że kupowanie prezentów psom to przepych, jak i takie, które co roku szykują swoim czworonogom coś specjalnego. Dla mnie pies jest jak członek rodziny i dlatego sam zawsze decydowałem się im coś prezentować. Chociażby dlatego, żeby nie czuły się wyobcowane, gdy cała reszta stada otwiera swoje paczki. Za młodzieńczych lat były to różne rzeczy, czasem puszka pasztetu, czasem specjalne przekąski dla psów, a raz jednemu psu, który uwielbiał chleb dałem owinięty wstążką bochenek. Czułem, że psy doceniają prezenty, nie wiem na ile to uczucie pochodziło ode mnie, a na ile od psa, ale w każdym razie wzbogacało to atmosferę w jeszcze lepszy nastrój. 

Współcześnie istnieje wiele różnych opcji prezentów dla psa. Najbardziej oczywistym wydają się psie akcesoria, takie jak smycze, obroże czy ubranka. Rynek ubranek obfituje w odzież na każdą okazję, więc oprócz ubranek świątecznych możemy zdecydować się na inne gadżety. Jeśli jesteśmy wygodni lub cenimy bezpośrednie poczucie humoru, możemy naszemu psu sprezentować szelki z plecakiem. Możemy też pomyśleć o bardziej praktycznych rozwiązaniach, czyli na przykład jeśli planujemy wakacje z psem to wybierzmy bezuciskowe szelki na sezon wakacyjny ze wzorem kojarzącym się z latem. W końcu sobie nawzajem też dajemy prezenty niekoniecznie związane z zimowym sezonem.

Elastyczny sweter świąteczny dla psa wzór renifer w paski model przód

To co jest najważniejsze w świętach z psem

Pamiętaj o tym, że pies wymaga uwagi i akceptacji w każdym momencie. Nawet jeśli masz głowę zajętą świątecznymi zakupami, pamiętaj o tym by zapewniać swojemu psu wszystko to, co zapewniasz na co dzień. Jeśli na święta idziesz w gości to postaraj się wziąć ze sobą psa, w ten szczególny czas nikt nie chce spędzać czasu samotnie. Jeśli goście przychodzą do Ciebie, to pamiętaj, że muszą oni zaakceptować psa. Nie zamykaj go w innym pokoju lub nie wyganiaj jak tylko zauważysz krzywe spojrzenia gości, którzy niekoniecznie lubią psy. Jesteś psiarzem i powinni Cię akceptować razem z Twoim psem. 

W okresie świątecznym zaczynają się również problemy z odgłosami petard. Bądź wyrozumiały dla swojego psa. W swojej długiej historii właściciela psa spotykałem różne przypadki, nawet takie, w których psu ze strachu popuszczał pęcherz. Jest to normalne i nie świadczy o chorobie psa, ale warto mu w tym czasie zapewnić poczucie bezpieczeństwo, poprzez bezpośredni kontakt lub zaciszne miejsce, w którym może się schować. 

Dodaj komentarz