Wokół suplementacji naszych zwierzaków narosło bardzo wiele mitów. Przede wszystkim należy wiedzieć, że suplementy podajemy po to, aby zapobiegać wszelkiego rodzaju niedoborom, które w konsekwencji doprowadzić mogą do chorób i przykrych dolegliwości. Jednak podawanie ich w zbyt dużym ilościach nie spowoduje zmniejszenia ryzyka zachorowania do minimum, wprost przeciwnie – może objawić się negatywnymi konsekwencjami. Jak więc dostosować suplementację do potrzeb Twojego zwierzaka? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czy pies potrzebuje dodatkowych witamin?
Karmy, które możemy kupić w sklepach zoologicznych, której skład opracowany jest w porozumieniu z lekarzami weterynarii, zawiera odpowiednią ilość witamin, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju Twojego pupila. Kupując więc jedzenie dla swojego podopiecznego wybieraj to z dobrym składem. Jeśli nie czujesz się specjalistą w temacie, poproś o pomoc weterynarza lub pracownika sklepu. Nie ufaj kolorowym reklamom w TV – nie zawsze to, co w nich widzisz jest najlepsze dla Twojego czworonoga.
Jeśli jednak stosujesz dietę BARF czy samodzielnie przyrządzasz psie posiłki, suplementacja prawdopodobnie będzie niezbędna. Dietę, która obfituje w surowe mięso, najczęściej należy wspomóc olejem z łososia i probiotykami. W przypadku innych posiłków przyrządzanych samodzielnie sprawa delikatnie się komplikuje. Jadłospis psa nie jest najprostszą do opracowania rzeczą. Posiłki muszą zawierać odpowiednią ilość fosforu, wapnia, witaminy A i wielu innych składników mineralnych. W tym wypadku najlepszą i najbezpieczniejsza opcją, będzie skontaktowanie się ze specjalistą. Wykwalifikowany weterynarz lub psi dietetyk na pewno pomogą w odpowiednim ułożeniu planu żywienia oraz dobrania właściwej suplementacji.
Czy da się przedawkować witaminy?
Konsultacja z dietetykiem i weterynarzem jest o tyle ważna, że witaminy i pierwiastki można przedawkować! Nie wszystkie substancje, których organizmowi dostarczamy w nadmiarze są z niego wydalane, niektóre z nich zwyczajnie magazynujemy. Do tej grupy zaliczamy np. żelazo oraz witaminę K i A. Szczególną uwagę trzeba też przywiązać do wapna i fosforu – to jedne z najczęściej zdarzających się przedawkowań. Dlaczego jest tak niebezpieczne? O tym za chwilę!
Czytaj także: Co robić gdy pies nie chce smakołyków?
Na co wpływają witaminy?
Witaminy i minerały wpływają na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. Tak samo jak w przypadku ludzi, zarówno ich niedobory, jak i znacznie przekroczone normy mogą stanowić o poważnych konsekwencjach. Jeśli zaobserwowałeś u swojego czworonoga wzmożoną apatię, znaczny spadek odporności lub dolegliwości związane z biegunką i wymiotami, to może być to znak, że dieta pupila nie jest odpowiednio zbilansowana. Bardzo często spotkać się możemy z przewapnieniem chrząstki stawowej – wynika to z podawania zbyt dużych ilości wapna. Kiedyś podawało się psom dodatkowe ilości wapna, w ramach suplementacji. Jednak dzisiejsze karmy, nawet te komercyjne, zawierają już jego odpowiednią ilość i w większości przypadków dodatkowego dawki nie są już potrzebne.
Dieta witaminowa
Kiedy więc podawać naszym pupilom suplementy? To proste – wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Pies, który jest na odpowiedniej diecie, ma zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności i czułości zazwyczaj nie będzie potrzebował dodatkowej suplementacji. Jeśli jednak coś Cię niepokoi, zaobserwujesz niepokojące objawy to po prostu zgłoś się do weterynarza. Nie decyduj nigdy o rozpoczęciu dodatkowej, witaminowej diety samodzielnie. Jak widzisz, suplementy mają ogromny wpływ na zdrowie Twojego przyjaciela więc w tak ważnych kwestiach zaufaj specjalistom.
Jak dobrać suplementy?
Tak jak wspominaliśmy – każdą decyzję o suplementacji należy omówić z Waszym lekarzem weterynarii. Mamy też kilka ważnych, ogólnych sugestii dotyczących wyboru witamin i suplementów. Po pierwsze, zawsze uważnie czytaj etykiety i skład produktu. Często sama nazwa może być myląca. Dlatego poświęć chwilę i skup się podczas wybierania suplementów. Po drugie, staraj się stawiać na firmy, które swoje produkty przebadały klinicznie. Po trzecie, nie bądź weterynarzem – wspominaliśmy już o tym wielokrotnie. Nie podawaj psu tego, co służy Tobie. Nawet naturalnie występujące „suplementy” mogą być szkodliwe dla Twoje przyjaciela – np. cebula i czosnek, wiedziałeś, że psy nie powinni ich spożywać?
O czym pamiętać i jak uniknąć przedawkowań?
Należy trzymać się zasad i proporcji ustalonych przez weterynarza czy dietetyka. Dawka musi być ściśle dopasowana nie tylko do wieku, wagi czy rasy psa, ale również do jego indywidualnych potrzeb, które na podstawie wielu czynników ustali specjalista. Wiemy, że chcesz dla swojego pupila, jak najlepiej, ale zamiast kolejnej „zdrowej witaminki” daj mu masę zabawy i radości na spacerze. Obu Wam wyjdzie to na zdrowie!
Czytaj także: Karma dla psa oraz jak ją wybrać