Wybierając pupila spośród małych ras psów, wiele osób początkowo popełnia błąd – szuka sobie psiego towarzysza na podstawie wyglądu lub zachowania. Jednak sporo z psów wraca do hodowców, jest oddawanych lub umieszczane są w schroniskach, a to ze względu na rozczarowanie nimi po kilku tygodniach tylko dlatego, że z biegiem czasu pies nie zachowuje się tak, jak początkowo oczekiwano. Przed zdecydowaniem o wzięciu psa, należy poznać małe rasy psów i wybrać odpowiedniego towarzysza pod względem charakteru, potrzeb związanych z aktywnością, a dopiero na koniec brać pod uwagę wygląd czworonoga.

Bardzo małe i „duże” małe rasy psów

Dla małego psa średnia waga to ok. 10 kg, a ich rozmiar jest określony maksymalnie do 40 cm. Niektóre małe rasy psów są znacznie mniejsze i ważą również znacznie mniej. Inne małe psy są nieco większe i ważą dużo więcej. Niemniej jednak wszystkie są małymi rasami psów (chociaż istnieją różnice w wielkości i wadze).

Przykład najmniejszej rasy psów

Chihuahua zalicza się do najmniejszych psów. Ważą średnio tylko 1-3 kg i mają 15-20 cm wzrostu. Natomiast największą z małych ras psów jest Staffordshire Bull Terrier o wadze 11-17 kg i wzroście 35 cm.

Decyzja o posiadaniu małego psa – sprawdź 10 najpopularniejszych małych ras psów!

Zanim zdecydujesz się na małego psa, na początku musisz wiedzieć, czy chcesz naprawdę małego psa, takiego jak Chihuahua, czy bardziej skłaniasz się ku większym psom, takim jak Staffordshire Bull Terrier. Mniejsze psy mają tę zaletę, że są łatwe do przenoszenia i transportu. Oto niektóre z najmniejszych ras psów:

 1. Chihuahua,
 2. Pinczer miniaturowy
 3. Pekińczyk,
 4. Buldog francuski,
 5. Mops,
 6. Kyi-Leo,
 7. Bichon Frise,
 8. Pomeranian – Szpic miniaturowy,
 9. Walijski Corgi Pembroke
 10. Yorkshire terier.
czyścik do sierści
Posiadanie małych ras psów z sierścią będzie powodować wiele problemów z wszechobecną sierścią. Warto się przygotować, poprzez zakupienie czyścika do sierści. FurWizard zbiera sierść aż miło!

Która rasa małych psów jest dla mnie odpowiednia? Jakie małe psy są popularne? Jakie są małe psy?

Aby znaleźć odpowiedniego psa rasy małej dla siebie lub swojej rodziny, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy pies powinien być stałym towarzyszem, czy raczej opiekować się domem?
 • Czy uważasz, że ważne jest, aby był bardzo uczący się, czy wolisz, aby był psem do przytulania?
 • Masz ochotę na wspólne długie wędrówki, czy też Twój czworonożny przyjaciel powinien być zadowolony z leżenia na kanapie?
 • Czy musi lubić dzieci lub umieć dogadać się z innymi zwierzętami?

Małe rasy psów do adopcji, do mieszkania, z włosami lub krótkowłose

Zebraliśmy kilka odpowiednich małych ras psów dla wielu kryteriów. Na pierwszy rzut oka widać, które psy, mocno linieją lub które mają szczególnie mało sierści. Jednak warto wiedzieć też, jakie rasy małych psów nadają się dla alergików, lub które są bardziej spokojne od innych i są odpowiednie dla dzieci.

Rasy małych psów łatwe w tresowaniu i małe rasy psów dla dzieci

Poniżej znajdziesz rasy małych psów, które są uważane za najłatwiejsze do wyszkolenia, co za tym idzie, są też odpowiednie dla dzieci. Istnieją oczywiście i inne rasy, które są również bardzo posłuszne, takie jak Hawańczyk, ale nie są tutaj wymienione. Zależy to również od osobliwości danego psa. Każdy pies ma własną osobowość i może wykazywać zachowanie nietypowe dla jego rasy.

Rasy małych psów, które można szczególnie łatwo wyszkolić:

 • Pudel miniaturowy,
 • Owczarek szetlandzki,
 • Falen,
 • Sznaucer miniaturowy.

Rasy małych psów, które nie linieją lub mało linieją – małe rasy psów dla alergików

Jeśli nie chcesz być stale uzbrojony w szczotkę do kłaczków i odkurzacz we własnych czterech ścianach, powinieneś przy wyborze psa upewnić się, że dana rasa nie zrzuca ani jednego włosa, a przynajmniej tylko kilka. Ogólnie można przyjąć, że im dłuższa sierść psa, tym więcej linienia. Nie jest to jednak prawdą. Na przykład Yorkshire Terrier ma bardzo dużo sierści, ale zrzuca mało włosów. Jest to też mała rasa psów z włosami. Kolejne miejsca na liście psów, przy których nie trzeba tak często używać odkurzacza to:

 • bardzo żywiołowy Pudel miniaturowy,
 • i uwielbiający polowanie Jamnik.

Bez obaw, z tymi rasami nie zauważysz nieproszonych gości, nie musisz się też martwić o to, gdy masz:

 • Shih Tzu,
 • Sznaucera miniaturowego,
 • czy psa rasy Chihuahua.

Czytaj także: Jak wybrać szelki dla Yorka

Bezuciskowe szelki dla psa PEPCIA ze smyczą dwa psy
Szelki bezuciskowe dla małych ras psów są idealne na spacery, ponieważ nie cisną i nie uwierają psa. Szelki mają w zestawie smycz, pozwalającą na spięcie dwóch psów jednocześnie.

Małe psy o wysokim poziomie energii

Aktywni ludzie również potrzebują takich psów. Każdy, kto lubi chodzić na długie spacery lub uprawiać sport ze swoim czworonożnym przyjacielem, powinien wybrać swojego małego psa spośród ras, o których wiadomo, że mają szczególnie wysoki poziom wytrzymałości. Pudel miniaturowy, którego z czystym sumieniem można nazwać psem o wysokim zapotrzebowaniu na ruch, najbardziej nadaje się dla osób aktywnych. Wydaje się w ciągłym ruchu i ma ogromną siłę skakania. Jest mu też trudno przestać, gdy już się “uruchomi”. Więc absolutnie potrzebuje właściciela, który będzie mógł za nim nadążyć i postawi go na pierwszym miejscu z kochającą, ale i surową ręką, jeśli pies nie będzie się mógł uspokoić w szalonej zabawie.

Parson Russell Terrier zajął drugie miejsce, a Foksterier gładkowłosy i szorstkowłosy zajął trzecie miejsce. Jak prawie wszystkie teriery, te dwa są bardzo aktywne, zwłaszcza jeśli chodzi o pogoń za zwierzęciem lub kopanie dziur. Terierom należy poświęcić dużo uwagi i bawić się z nimi, w przeciwnym razie – pozostawione same sobie te psy będą się nudzić i mogą rozrabiać. Wtedy terier lubi coś pogryźć lub wykopać pół ogrodu i w ten sposób czasem znajduje drogę pod płotem i ucieka “na wolność”.

Jakie jeszcze psy ras małych mają silną potrzebę ruchu?

Psy o takich potrzebach to również:

 • Beagle,
 • Yorkshire Terrier,
 • Schipperke,
 • West Highland White Terrier,
 • i Petit Basset Griffon Vendeen

Dla właścicieli oznacza to również, że muszą zaspokajać potrzeby swojego psa. Przynajmniej jeden długi spacer, ale lepiej dwa dziennie i gry, w których czworonożny przyjaciel musi dużo chodzić i biegać.

Małe psy o niskim poziomie energii – psy kanapowce

Nie każdy właściciel psa lubi chodzić godzinami lub biegać ze swoim czworonożnym przyjacielem, lub po prostu nie może tego robić z powodu problemów z chodzeniem, lub innych ograniczeń fizycznych. W takich przypadkach warto wybrać psa, który zniesie mniej ruchu lub nawet to doceni, jeśli nie musi tak często opuszczać komfortu własnych czterech ścian na długie spacery. To powiedziawszy, Pekińczyk jest najbardziej leniwy ze wszystkich wymienionych ras.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Gryfa Brukselskiego, Shih Tzu i Buldoga Francuskiego. Lubią się też bawić, zwłaszcza gdy są młode, ale wraz z wiekiem te rasy są coraz mniej zainteresowane poruszaniem się i wolą wygodnie odpoczywać przy właścicielu.

Zabawki węchowe dla psa
Zabawka węchowa dla psa Ramen jest bardzo dobrym wyborem dla małych psów. Zabawka ta zmęczy psiaka – doskonale pasuje do psów domowników.

Jakie jaszcze psy nie potrzebują dużej ilości ruchu?

Do takich psów można zaliczyć jeszcze:

 • Sealyham Terriery,
 • Cavalier King Charles Spaniele,
 • Hawańczyka,
 • i Bichon Frise.

Te rasy od czasu do czasu są żywe, ale nie jest to typ psa, którego Pan lub Pani musi często wychodzić na spacer, lub bawić się z nimi w nieskończoność. Ponadto niektóre psy w tym przeglądzie są tak małe, że niewielka odległość według ludzkich standardów oznacza dla nich dużą wyprawę. Nawet przy stosunkowo krótkim spacerze czworonożny przyjaciel otrzymuje ćwiczenie odpowiednie do jego wielkości ciała. W związku z tym właściciele takich psów muszą również uważać, aby nie przytłoczyć swoich podopiecznych. Jeśli wyraźnie wzdycha, należy zrobić sobie przerwę.

Czytaj także: Jak szkolić psa?

Dodaj komentarz