Yorkshire Terriery nie mają na ogół nadwagi, wręcz przeciwnie – mają tendencję do bycia szczupłymi psami. Jeśli jednak ćwiczenia i różnorodność zostaną zastąpione samymi smakołykami i jedzeniem lub jeśli dieta jest nieodpowiednia, z pewnością mogą przybrać kilka dodatkowych kilogramów. W standardzie FCI maksymalna waga to 3,2 kg. Jednak większe teriery lub psy o bardzo szerokiej budowie kości z pewnością mogą ważyć więcej. Dlatego zawsze należy upewnić się, że waga jest odpowiednia dla psa i dowiedzieć się jak prawidłowo karmić Yorka już od szczeniaka.

Jak rozpoznać, że waga Yorka jest za niska lub za wysoka?

Wyczuwanie żeber jest lepszym sposobem na zidentyfikowanie problemów z wagą niż patrzenie na wagę. Jeśli wyczuwasz palcami żebra, Twój pies nie ma nadwagi. Z drugiej strony, jeśli luki są zbyt uwydatnione i wydają się zapadnięte, York jest zbyt chudy.

Spójrz na sylwetkę swojego psa po kąpieli

Spojrzenie na grzbiet psa z góry również dostarcza informacji, najlepiej, gdy pies jest po kąpieli, a futro leży na nim ciasno. Jeśli przejście od klatki piersiowej do brzucha jest lekko zgięte do wewnątrz, oznacza to, że waga jest prawidłowa. Jeśli przejście jest proste lub jeśli brzuch jest wyraźnie zaokrąglony, wymagana jest dieta odchudzająca – najlepiej po konsultacji z weterynarzem.

Przysmak dla psa, naturalny, suszone ucho królicze
Ucho królicze jest dobrym urozmaiceniem diety dla małych Yorków. Suszone uszy zaspokoją potrzebę gryzienia u psa, jednocześnie dostarczając potrzebnych substancji odżywczych.

Jaka jest różnica między oceną sylwetki a ważeniem psa?

Różnica od samego ważenia polega na tym, że ocenia się całą sylwetkę Yorkshire Terriera. Bardzo wysportowany pies, który ma dużo masy mięśniowej, może również mieć „nadwagę” – pomimo prawidłowej sylwetki. Według wagi musiałby schudnąć, ale w takim przypadku nie byłoby to rozsądne ani zdrowe. Mimo to dodatkowe i regularne ważenie dobrze nadaje się do określania nagłych różnic. Mogą to być pierwsze oznaki choroby.

Jak rozpoznać prawidłowo odżywionego Yorkshire Terriera? Jak karmić Yorka miniaturkę?

Smukła linia i wyraźnie wyczuwalne żebra pokazują, że proporcje są prawidłowe. Ponadto, jeśli odpowiednie i ważne składniki odżywcze są przyjmowane w wystarczających ilościach – Twój pies wygląda zdrowo. Jak powinien wyglądać dobrze karmiony York:

 • lśniąca, gęsta sierść, która nie jest ani sucha, ani szorstka,
 • uformowane mięśnie,
 • lśniące oczy i zdrowa skóra,
 • zapach psa nie jest intensywny,
 • napięta i jędrna skóra,
 • pies wydaje się ciekawski i zrelaksowany,
 • lekkie wysiłki są łatwe do pokonania,
 • trwałe zdrowie i witalność.

Z drugiej strony, jeśli Yorkie ma biegunkę lub zaparcia, jeśli cierpi na kamienie pęcherza moczowego, częste wzdęcia, wysypki, ma silny zapach z ust i ciała lub inne nieprawidłowości, przyczyną może być jedzenie – źle dobrana dieta. Odpowiadają za to niezgodne składniki (pies też może mieć alergię), niekorzystny skład, zbyt mała ilość składników odżywczych lub zbyt bogate produkty (dostarczanie psu za dużo witamin lub białka). Przede wszystkim dlatego ważne jest, aby rozpoznać dobrą karmę dla psów.

Czytaj także: Jak wybrać szelki dla Yorka?

Czym karmić Yorki? Jak rozpoznać dobrą karmę dla psów? To zależy od jej składu!

Znalezienie wysokiej jakości produktu w gamie różnych rodzajów karm dla psów nie jest łatwe, biorąc pod uwagę ogromny wybór. Nawet patrzenie na listę składników może początkowo spowodować więcej zamieszania niż przejrzystości.

Decydując się na odpowiednią karmę dla Yorkshire Terrier, nie powinno jednak pomijać się przeglądania składników. Idealnie, składniki powinny być wymienione z dokładnymi wartościami procentowymi. To jasno pokazuje, że producent nie stara się zdobywać punktów twórczą treścią reklamową czy okładką, ale przejrzystością. Niestety jest tak tylko w przypadku niewielu.

Należy również uważać, jeśli lista jest bardzo długa. Oczywiście brzmi to imponująco, gdy uwzględni się kilka jagód i ziół. Jeśli jednak znajdują się na ostatnich miejscach, ich udział w paszy jest znikomy.

Przysmak dla psa maced sushi królik z rybą 60g
Przysmaki dla psa w kształcie sushi znakomicie sprawdzą się podczas tresury psa. Treserki są wykonane z naturalnych składników i dostarczają psu białka, które jest potrzebne do rozwoju.

Co jest lepsze – sucha czy mokra karma? Jedzenie mokre dla Yorka, a może domowe?

Różne są zdania, jeśli chodzi o żywienie Yorkshire Terriera. Niektórzy wyraźnie preferują mokrą karmę, inni są fanami suchych karm. Do tego wybór w sklepach zoologicznych jest po prostu przytłaczający. Jak należy decydować?

Jedzenie dla Yorków – od szczeniaka po dorosłego psa

Wiele szczeniąt woli jeść to, co otrzymało od hodowcy. Możesz karmić tym psa przez jakiś czas, a później przejść na karmę dla dorosłych psów (prawdopodobnie tej samej marki). W przeciwnym razie musisz wypróbować, co dobrze pasuje do Yorkshire Terriera i co lubi. Oczywiście to, na co ostatecznie się zdecydujesz, zależy również od Twojego budżetu.

Jeśli chcesz, możesz połączyć oba rodzaje karmy – mokrą i suchą, aby połączyć zalety obu wariantów. Pies będzie szczęśliwy, jeśli w swojej misce będzie miał trochę urozmaicenia. Jednak nadal istnieje alternatywa barfingu Twojego czworonożnego przyjaciela.

W każdym razie oba warianty karmienia mają swoje zalety i wady. Poniżej znajdziesz podsumowanie ich najważniejszych cech.

Zalety suchej karmy dla Yorkshire Terrier

Często jest tańszą opcją paszy, a poza tym ma długi okres przydatności do spożycia i można ją długo przechowywać. Inne zalety suchej karmy dla Yorka to:

 • niewielki zapach,
 • sucha karma zawiera więcej energii (jest bardziej kaloryczna) niż porównywalna ilość mokrej karmy,
 • psy potrzebują mniejszych porcji, aby się najeść,
 • resztki rozrzucone po miejscu karmienia można szybko zebrać,
 • twarde kawałki jedzenia pomagają oczyścić zęby psa (ale tylko wtedy, gdy pies nie połknie ich w całości),
 • łatwe porcjowanie (nadaje się do podróży),
 • może służyć też jako nagroda przy szkoleniu,
 • przyjazna dla środowiska, ponieważ zużywa się mniej materiału do pakowania niż w przypadku puszek, misek lub worków na karmę mokrą, czy porcjowaną w małych ilościach.

Wady suchej karmy

Sucha karma może mieć w sobie niewiele smaku, dlatego często stosuje się wzmacniacze, aby go poprawić. Dodatkowo zapotrzebowanie na płyny wzrasta po jedzeniu. Jest to niekorzystne dla psów, które są leniwe w piciu. Kawałki twarde nie są odpowiednie dla wszystkich psów, np. seniorów. Inne wady suchej karmy:

 • często zawiera konserwanty,
 • kawałki jedzenia pęcznieją w żołądku – pies odczuwa uczucie sytości dopiero później, dlatego może jeść więcej niż to konieczne,
 • niektóre odmiany są bogate w zboża, inne ubogie w składniki odżywcze i mają w sobie duże ilości wypełniaczy,
 • pies może wydalać dużo kału z powodu nieprzydatnych składników,
 • możliwe jest też niedokładne oznakowanie różnych składników.
Zabawka węchowa dla psa
Pluszowy miś Bobby z łańcuszkem serduszek to zabawka węchowa dla psa. Zabawka jest odporna na gryzienie, a w serduszkach można umieścić przysmaki. Pies zajmie się zabawką na długie minuty!

Korzyści ze stosowania mokrej karmy dla Yorkshire Terriera

Jak sama nazwa wskazuje – mokra karma – zawiera bardzo dużo wilgoci. Jest to dobre dla równowagi płynów Yorkshire Terriera. Często smakuje też lepiej niż sucha karma i dlatego jest preferowana przez wiele psów. Starsze psy i czworonożni przyjaciele z problemami z zębami i dziąsłami mogą ją jeść bez problemu, ponieważ jest miękka. Większe kawałki z pewnością można zmiażdżyć (ułatwiając psu jedzenie), a do tego jedzenie większej ilości nie pogarsza sylwetki Yorkshire Terriera, ponieważ jest mniej kaloryczna.

Wady mokrego jedzenia dla Yorkshire Terriera

Taka karma może jednak prowadzić do większej ilości wypróżnień. Czasami zawiera też konserwanty i wzmacniacze smaku. Jest mniej przyjazna dla środowiska, ponieważ generuje się dużo odpadów: puszki, opakowania plastikowe. Etykietowanie składników również czasami pozostawia wiele do życzenia.

Jakie jedzenie wybrać dla Yorkshire Terrierów? Czym karmić Yorka niejadka?

Zawsze jesteśmy pytani, jakie jedzenie polecamy dla Yorkshire Terriera, a w szczególności czym karmić Yorka niejadka, sukę w ciąży czy po sterylizacji, bez zębów lub szczeniaka. Psy często borykają się z biegunką, złymi wypróżnieniami, matową sierścią i mogą się drapać – jeśli nie mają dobranej odpowiedniej karmy. Ważne jest, aby jedzenie smakowało Twojemu Yorkshire Terrierowi i zawierało wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wiele rodzajów karmy zapewnia wystarczającą ilość pokarmu i utrzymuje psa w zdrowiu. Dlatego prawie niemożliwe jest wymienienie wszystkich bardzo dobrych rodzajów karm.

Jedzenie dla psa Yorka – możesz też kupić karmę u weterynarza

Karma jest indywidualnie dostosowana do rasy Yorkshire Terrier zgodnie z kalkulacją składników odżywczych opracowaną przez weterynarza. Jest nieco droższa niż jedzenie z supermarketu. Jeśli Twój pies ma jakieś problemy zdrowotne, a Tobie zależy na wzmocnieniu czworonoga to taki wybór będzie bardzo dobry.

Czytaj także: Akcesoria dla Yorka

Dodaj komentarz