Gdy psu burczy w brzuchu, wielu właścicieli zastanawia się, czy jest to objaw występowania dolegliwości ze strony układu trawiennego, czy też całkowicie normalna sytuacja. Niejednokrotnie można usłyszeć dziwne burczenie w brzuchu psa. Warto wiedzieć, że może to być symptom ciężkiej choroby, choć może to być następstwo złych nawyków żywieniowych. Co warto wiedzieć o bulgotaniu w brzuchu u psa? Wyjaśniamy poniżej.

Dlaczego psu burczy w brzuchu?

Bulgotanie w brzuchu u psa, nazywane również burczeniem czy przelewaniem powoduje strach u opiekunów czworonogów. Nic dziwnego – chcą oni dla nich jak najlepiej i chcą właściwie dbać o ich zdrowie. Burczenie w brzuchu psa jest najczęściej wywołane powstałymi gazami w jelitach, które przemieszczają się po ich wnętrzu. Występowanie gazów jest naturalnym zjawiskiem. Jeśli jednak dziwne odgłosy w brzuchu u psa są bardzo donośne, mogą być objawem poważniejszych dolegliwości. Jakie są najczęściej przyczyny bulgotania w brzuchu u psa?

Przysmaki dla psa

Przysmaki dla psa są w stanie zapewnić psu energię w ciągu dnia. Przysmaki wykonane są z naturalnego mięsa i podrobów, dzięki czemu stanowią idealne uzupełnienie codziennej diety.

Głód

Najczęstszym powodem burczenia w brzuchu psa, podobnie jak u człowieka, jak niedostateczna ilość spożywanego pokarmu bądź też nieprawidłowo zbilansowana dieta. Jeśli w jelitach nie znajdzie się odpowiednia ilość pokarmu, w wolnej przestrzeni zbiorą się gazy. To właśnie one odpowiadają za występowanie dziwnych odgłosów w brzuchu u psa. W takim przypadku bulgotanie w brzuchu u psa będzie występować do momentu, w którym zwierzę nie zje właściwej ilości pokarmu.

Nieodpowiednia dieta

Dziwne odgłosy w brzuchu u psa mogą występować również w wyniku spożywania niskiej jakości karmy bądź też nieprawidłowo zbilansowanych posiłków. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednie żywienie psa. Warto wybierać karmy wysokiej jakości bądź też gotować jedzenie bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze. Psia dieta pod żadnym pozorem nie może składać się jedynie z resztek jedzenia ludzkiego.

Czytaj także: Suplementacja witaminowa naszych pupili

Inne przyczyny burczenia w brzuchu

Zdarzają się również sytuacje, w których psu burczy w brzuchu z różnych innych powodów. Jeśli towarzyszą temu:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • senność,
  • obniżony apetyt,
  • nadmierne pragnienie,
  • osowiałość,

to warto się skonsultować z weterynarzem. Wspomniane objawy mogą bowiem występować również przy chorobach jelit i układu trawiennego, chorobach pasożytniczych czy też zapaleniu trzustki, choroby wątroby czy też zapaleniu żołądka. Rzadko, ale jednak burczenie w brzuchu psa w połączeniu z niepokojącymi objawami może być objawem niebezpiecznych nowotworów.

Miska dla psa

Miska dla psa z wymiennym wkładem dla psa to dobry wybór. Miska Pet Kaleido jest ergonomiczna i pozwala psu na wygodne spożywanie pokarmów.

Czy burczenie w brzuchu jest bolesne?

Dziwne odgłosy w brzuchu u psa nie tylko niepokoją właściciela pod względem rozwijania się groźnych chorób, ale też zastanawiają, czy nie są bolesne. Z uwagi na fakt, iż najczęściej nie bywają groźne, nie wywołują również reakcji bólowych, stąd też są obojętne zwierzęciu. Jeśli jednak bulgotanie w brzuchu u psa jest objawem jednej ze wskazanych groźniejszych chorób, mogą mu towarzyszyć dolegliwości bólowe.

Burczenie w brzuchu psa, w przeciwieństwie do czkawki czy wzdęć, nie jest ani męczące, ani wyczerpujące. Z tego też względu lekarze weterynarii często nie zalecają kompleksowych badań czy jakichkolwiek działań mających na celu ich wyeliminowanie. Diagnostyka jest natomiast uruchamiana w momencie wystąpienia innych niepokojących sygnałów w postaci ogólnego złego samopoczucia zwierzęcia bądź też wystąpienia innych symptomów. W przypadku przelewania w brzuchu u psa wywołanego chorobą bardzo ważna jest szybka reakcja opiekuna, która pozwoli możliwie jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Zaznaczamy jednak po raz kolejny, że tego typu objawy nie są najczęściej groźne, stąd też bulgotanie w brzuchu u psa warto ignorować.

Co robić, gdy psu ciągle burczy w brzuchu?

Jeśli burczenie w brzuchu psa jest ciągłe i uporczywe zarówno dla niego, jak i dla jego opiekuna, to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. W sytuacji, gdy zostaną wykluczone wszelkie choroby, w tym choroby układu pokarmowego, zalecane może zostać podawanie leków wykazujących działanie zobojętniające kwasy żołądkowe. Już niewielka ich ilość pozwala wyeliminować problem przelewania w brzuchu u psa.

Opiekun może zastosować również domowe sposoby na dziwne odgłosy w brzuchu u psa. Dobrym rozwiązaniem jest masaż. Gdy pies leży na plecach, warto wymasować mu podbrzusze – jest to przyjemne i relaksujące, stąd też wielu czworonogów lubi tego typu działania. Ważne jest także zadbanie o prawidłową pracę jelit. W tym pomogą probiotyki. Naturalnym probiotykiem, pomocnym w walce z burczeniem w brzuchu u psa, jest jogurt naturalny. Powinien on być jednak podawany w wersji bez cukrów i słodzików. Wśród suplementów diety, cenny jest także błonnik – dieta bogata w błonnik również pozytywnie wpływa na pracę jelit, a tym samym eliminuje przelewanie w brzuchu u psa. Dopiero w trudniejszych sytuacjach, gdy proste sposoby nie pomagają, polecane jest podawanie środków przeciwwzdęciowych.

Przysmak dla psa, naturalny, suszone ucho królicze

Królicze ucho jest dobrą przekąską, która dba o stan uzębienia naszego pupila. Ucho do żucia to doskonały pomysł na zajęcie psa na długie minuty.

Co powinien spożywać pies, gdy burczy mu w brzuchu?

W walce z burczeniem w brzuchu u psa pomocne jest zadbanie o właściwą dietę, która wspomaga prawidłowe działanie układu pokarmowego. Krok ten warto wykonać w porozumieniu z lekarzem weterynarii, który wskaże, jakich produktów unikać oraz jakie podawać. Wśród najczęstszych zaleceń znajdują się:

  • wyeliminowanie ziaren – opiekun powinien całkowicie wyeliminować zboża z posiłków, gdyż brak ich obecności pozytywnie wpływa na pracę jelit. Głównym czynnikiem wywołującym gazy jest mąka kukurydziana – można ją spokojnie wyeliminować, gdyż nie ma ona zbyt dużej wartości odżywczej,
  • zwiększenie ilości błonnika – błonnik jest kluczowy w prawidłowej pracy jelit. Odpowiednia jego ilość niweluje problemy żołądkowe, a tym samym pozwala uniknąć burczenia w brzuchu psa,
  • dodawanie do posiłków dyni – dynia oraz jej pestki zawierają wiele witamin i kwasów tłuszczowych. Wykazują one pozytywne działanie w łagodzeniu bólu żołądka czy jelit. Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie jej do jednego z posiłków zwierzęcia – można ją zmiksować i polać nią karmę,
  • wzbogacenie diety o enzymy – enzymy trawienne również są nieocenione w likwidowaniu uciążliwego przelewania w brzuchu u psa. Najczęściej lekarze weterynarii zalecają stosowanie jogurtów naturalnych bądź też enzymów pochodzenia roślinnego. W trudniejszych przypadkach można je dostarczać za pomocą środków farmaceutycznych.

Jak już wielokrotnie wspomniano, burczenie w brzuchu psa może, ale najczęściej nie jest objawem chorobowym. Jego występowanie jest naturalnym procesem wynikającym z przemieszczania się treści żołądkowej w jelitach. Dziwne odgłosy w brzuchu u psa nie powinny więc niepokoić — opiekun powinien wiedzieć, że u jednego psa mogą być bardziej słyszalne, niż u drugiego. Wynika to z faktu, iż podczas enzymatycznego trawienia i mechanicznej obróbki pokarmu, w jelitach wytwarza się gaz, który generuje dźwięki w całym przewodzie pokarmowym. W niegroźnych przypadkach przelewanie w brzuchu u psa trwa krótko — owszem może powracać, jednak nie jest ono ciągle słyszalne. Najlepszym potwierdzeniem, że bulgotanie w brzuchu u psa nie jest groźne, jest jego chęć do zabawy i apetyt — czynniki te potwierdzają, że czworonóg jest zdrowy i pełen sił.

Czytaj także: Co robić gdy pies nie chce smakołyków

Dodaj komentarz