Twój kot wymiotuje, a ty martwisz się i nie wiesz, kiedy powinieneś zabrać go do weterynarza? Służymy pomocą! Żołądek kota nie jest ani bardziej, ani mniej wrażliwy niż żołądek jakiegokolwiek innego zwierzęcia. Kocie wymioty mogą być nieszkodliwe, ale także niebezpieczne. Wymioty u kotów mogą mieć wiele przyczyn. Jeśli wymioty pojawiają się często przez dłuższy czas, należy wyjaśnić, czy jest to efekt uboczny poważnej choroby. Tutaj znajdziesz informacje na temat objawów (poza objawami nudności), przyczyn i możliwości leczenia wymiotów żółcią u kotów.

Często zdarza się, że koty zwymiotują – żółcią, kłaczkami, trawą

Mniej więcej raz w miesiącu wiele kotów wymiotuje kulami włosowymi, które zbierały podczas tygodniowego czyszczenia sierści. Jeśli włosy nie mogą zostać wydalone z kałem, pojawia się naturalny bodziec wymiotny, który powoduje wydalanie w ten sposób kul włosowych (często w połączeniu z wcześniej spożytym pokarmem).

Kot wymiotuje żółcią i pianą

Ostre wymioty, tj. jeśli trwają krócej niż trzy dni, zwykle ustępują po prostym leczeniu bez zdiagnozowania dokładnej przyczyny. Czy Twój kot wymiotuje znacznie częściej? Jeśli wymioty pojawiają się kilka razy w tygodniu i nie ustępują, zawsze powinieneś wyjaśnić przyczynę u weterynarza.

Kot wymiotuje na żółto – mój kot wymiotuje żółcią

Stłuszczenie wątroby lub pęcherzyka żółciowego, zakażenie nerek lub pęcherza moczowego, zatrucie krwi i stres mogą być przyczyną wymiotów u kotów. Inne przyczyny wymiotów u kotów to:

 • reakcje poszczepienne,
 • urazy poupadkowe,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • padaczka,
 • nowotwory lub leki,
 • przekarmianie,
 • niewłaściwy lub zepsuty pokarm,
 • alergia pokarmowa,
 • zmiana pokarmu,
 • nietolerancja laktozy,
 • trucizny,
 • infekcje przewodu pokarmowego,
 • reakcje na leki,
 • strach, panika,
 • ciała obce powodują również nagłe wymioty.

Jeśli kot wymiotuje na żółto, często jest to żółć. Tak się dzieje, gdy masz pusty żołądek i infekcję bakteryjną lub wirusową.

nietypowe zachowanie kotów
Wymiotowanie u kota zużywa dużo energii. Warto kupić kotu taką ergonomiczną miskę, która pomoże mu w uzupełnieniu płynów.

Dlaczego kot wymiotuje? Wymiotowanie żółcią u kota

Wymioty to funkcja ochronna organizmu, która pozwala szybko pozbyć się czegoś niestrawnego i na początku nie jest to nic złego. Koty pozbywają się z żołądka kul włosowych, które nagromadziły się tam podczas pielęgnacji. Trawa dla kota ze względu na swoją szorstką strukturę zachęca do wymiotów, a Twój kot szybciej pozbędzie się kul włosowych.

Kot wymiotuje żółcią i nie je

Jeśli Twój kot nie jadł przez ponad 12 godzin, może wymiotować żółtym śluzem. To kwas żołądkowy, a nie, jak się często zakłada, żółć. Ze względu na długi czas bez jedzenia żołądek jest prawie kwaśny. Rozwiązaniem tego problemu jest karmienie kota, a w przyszłości upewnienie się, że nie będzie głodny przez dłuższy czas.

Twój kot mógł również zjeść coś zepsutego lub coś, czego nie może tolerować. Wtedy żółte wymioty u kota są czymś w porządku – organizm sam się oczyszcza. Jednak powinno się ustalić jaki pokarm jest tego przyczyną.

Za wymiotami może być też poważniejsza przyczyna. Wiele chorób zakaźnych zaczyna się od wymiotów, a także w przypadku zatrucia u kotów, wymioty są typowym objawem i zdecydowanie należy udać się do lekarza weterynarii.

Kiedy kot wymiotuje żółcią?

Jeśli kot wymiotuje i pluje na żółto, należy to zawsze postrzegać jako objaw problemu lub choroby. Jednak samo wymiotowanie nie jest chorobą. Przyczyna może być połknięcie ciała obcego, lub czegoś, co nie jest dobre dla kota.

Organizm stara się jak najszybciej pozbyć się tego czegoś niestrawnego poprzez wymioty.

Pasożyty, a wymioty u kota – kot wymiotuje żółcią z pianą

Równie dobrze jednak może to być trucizna lub choroba wywołana przez pasożyty, która wywołuje wymioty, często piankowe – wymioty z pianą.

Infekcje żołądkowo-jelitowe i wymioty u kota

Infekcje żołądkowo-jelitowe lub rodzaj grypy są powodowane przez bakterie, lub wirusy. W większości przypadków powodują nudności i wymioty.

Przekąski dla kota
Odpowiednie przysmaki dla kota to dopełnienie zdrowej diety. Przekąski wykonane ze świeżych ryb są zdrowe dla futrzaków. Polecamy spróbować!

Sok żółciowy i żołądkowy – czy kot wymiotuje żółcią?

Kiedy kot nie ma już nic w żołądku, wymiotuje żółcią. Tutaj ważne jest, aby właściciel zabrał kota do weterynarza. Przełyk po takich wymiotach jest często podrażniony przez żółć. To również może powodować dalsze wymioty. Jeśli kolor jest żółty lub jasnożółty, kot wymiotuje albo żółcią, albo płynem żołądkowym. Może to być również infekcja przewodu pokarmowego.

Żółty śluz – czy kot musi iść do weterynarza? Żółte wymioty u kota

Jeśli kot wymiotuje raz lub dwa razy, nie trzeba go zabierać bezpośrednio do weterynarza. Jeśli jednak wymiotuje znacznie częściej i stale, drugiego dnia należy skonsultować się z weterynarzem. Zwłaszcza gdy właściciel nie może dowiedzieć się, co powoduje wymioty. Weterynarz może użyć próbki kału, aby wykluczyć zarażenie pasożytami, takimi jak robaki, które mogą prowadzić do wymiotów.

Kiedy iść do weterynarza z wymiotującym kotem?

Ze względów bezpieczeństwa kocięta, młode koty i seniorzy po powtarzających się wymiotach należy zabrać do zbadania do weterynarza. Przez wymioty, koty tracą dużo płynów i mogą się szybko odwodnić. Dzieje się to szczególnie szybko u bardzo młodych i starych sierściuchów i może prowadzić do zapaści krążenia.

Jeśli Twój kot wymiotuje kilka razy w krótkim czasie, wydaje się słaby i apatyczny lub jeśli występują inne objawy, takie jak biegunka, konieczna jest również szybka wizyta u weterynarza!

Jeśli wymiociny Twojego kota mają kolor ciemnej krwi, w większości przypadków jest to nagły wypadek i należy natychmiast zabrać kota do weterynarza!

Czytaj także: Biegunka u kota

Obserwuj uważnie kota po tym jak zwymiotował żółcią

Jeśli kot musi wymiotować przez dłuższy czas lub kilka tygodni, jest to stan niebezpieczny. Może wystąpić zwężenie zwieracza od ujścia żołądka. Jeśli pokarm gromadzi się w żołądku, kot ma ochotę zwymiotować. Taki stan często można usunąć tylko chirurgicznie.

Żółte wymioty z pianą – jak pomóc kotu?

W porozumieniu z weterynarzem właściciel może zrobić coś dobrego dla swojego kota za pomocą domowych środków. Częste wymioty podrażniają przełyk i powodują bóle brzucha.

Zrekompensuj kotu utratę płynów

Przede wszystkim kot potrzebuje dużo odpoczynku i powinien pić wystarczająco dużo wody. W rezultacie koty mogą bardzo szybko się odwodnić i dostać zapaści.

Dieta lekkostrawna dla kota po wymiotach

Kurczak z chudym twarogiem najlepiej bez laktozy jest dobrą dietą na wymioty dla kota, podobną do diety na biegunki. Jednak przed jedzeniem kot powinien odpocząć kilka godzin po ostatnich wymiotach.

Nie należy podawać pokarmów ciężkostrawnych przez 24 godziny. Alternatywnie gotowany ryż i warzywa można stosować jako lekką dietę. Jednak w ciągu dnia należy podawać tylko niewielkie ilości. Bez względu na to, jak bardzo kot błaga.

Szary Kosmiczny Plecak Dla Kota Psa Z Roletą Sputnik
Transporter sputnik to dobre rozwiązanie na przetransportowanie kota do weterynarza. Duży, przestronny i wygodny zapewnia spokojną podróż do weterynarza.

Karmienie kota w przypadku częstych wymiotów i po wymiotach żółcią

Nie należy pościć kota przez dłuższy czas po wymiotach, chyba że zaleci to weterynarz. Okresy postu dłuższe niż dwadzieścia cztery godziny mogą prowadzić do chorób wątroby u kotów. W większości przypadków, po rozstroju żołądka lub infekcji żołądkowo-jelitowej, podaje się kotu lekkostrawne jedzenie. Lekka karma weterynaryjna jest odpowiednia, zawiera dużo minerałów i jest lekkostrawna. Z reguły taką dietę podaje się do dwóch tygodni po chorobie. Twój weterynarz może ci udzielić najlepszej porady w tej sprawie, ponieważ zna kliniczny obraz Twojego kochanego przyjaciela!

Nasza wskazówka dotycząca żółtych wymiotów – jeśli kot zwymiotuje, nie panikuj od razu.

Jeśli jednak pluje na żółto lub jasnożółto, a nie tylko raz, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jest to zwykle spowodowane problemami żołądka lub pęcherzyka żółciowego, które należy leczyć.

Ten artykuł powstał w celach informacyjnych. Nie jest to artykuł medyczny. Ze wszystkimi problemami zdrowotnymi u Twojego kota radzimy skontaktować się z weterynarzem.

Czytaj także: Obroża na kleszcze

Dodaj komentarz