Kaszel nie oznacza wyłącznie przeziębienia – może być to niegroźna dolegliwość, ale także zwiastun choroby, która może zagrażać nawet życiu. 

 

Czy każdym kaszlem należy się przejmować?

 

Kaszel u psa to nagły i silny wydech powietrza przez nagłośnię. Zdarza się, że kaszlowi towarzyszą wymioty lub ulewanie. Kaszel to nic innego jak odruch obronny układu oddechowego, a przyczyny mogą być różne – od przeziębienia, po poważniejsze schorzenia. Z pewnością nie wolno bagatelizować tego i najlepiej udać się do kliniki weterynaryjnej by sprawdzić, z czym mamy do czynienia. 

Czytaj także: Profilaktyczna kontrola zdrowia psa – czy o niej pamiętasz?

 

Kaszel a przeziębienie u psa

 

Infekcja górnych dróg oddechowych to jedna z przyczyn, gdzie może pojawić się kaszel. Przeziębienie u psa powoduje odruch kaszlu o mniejszym nasileniu, niż w przypadku kaszlu kenelowego. Z pewnością łatwiej się go leczy, więc z pewnością lekarz weterynarii poradzi na tą przykrą dolegliwość, często połączoną z katarem u psa.

Aby nasz pies się nie przeziębił podczas spaceru warto go wyposażyć w ciepłą bluzę dresową. Adidog to absolutny hit sprzedażowy!

Kaszel kenelowy u psa

 

Kaszel kenelowy u psa powodowany jest szeregiem wirusów i bardzo łatwo o powikłania w formie zakażeń bakteryjnych. Bardzo szybko się rozprzestrzenia w skupiskach psów – w hodowlach czy schroniskach. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego o zakażenie pupila nie problem nawet na spacerze

W łagodnym kaszlu kenelowym leczenie przebiega jak przy przeziębieniu. Na pewno będzie osłabiony, apatyczny, mniej skory do zabawy. Jeśli zaobserwujemy gorączkę, duszący i nasilający się kaszel, wypływ z nosa to infekcja niestety się rozwinęła. Przy lekkich objawach wystarczy podać leki przeciwzapalne, preparaty podnoszące odporność i ograniczające napady kaszlu. W przypadku, gdzie infekcja się rozwinęła, należy będzie podać antybiotyki przepisane przez weterynarza. Nie bagatelizujcie problemu, ponieważ może to przejść w zapalenie płuc, które na stałe odbije się na zdrowiu czworonoga.

 

Kaszel sercowy u psa

 

Jeden z objawów poważniejszych chorób, ale właściciele często nie kojarzą tego z takim zachorowaniem. Pies kaszle w fazie spoczynku, zwłaszcza w nocy. W przypadku innych schorzeń kaszel może wystąpić, kiedy pies jest podekscytowany czy aktywny fizycznie i prowadzić może do omdleń. Od razu należy udać się do weterynarza robiąc podstawowe badania i potwierdzić chorobę, a także zacząć psa leczyć.

 

Kaszel wsteczny u psa

 

Kaszel wsteczny to tak naprawdę kichanie wsteczne i to jedno z tych schorzeń, który nie powinien nas zbytnio martwić. Kichanie wsteczne to nic innego jak nagłe, napadowe szybkie wdechy bez wydechu, który występuje przy kichnięciu. Kiedy widzimy takie “duszenie się” psa, przykładamy rękę do nosa psa – koniec problemu. Spowodowane jest to skurczem krtani, który występuje przy silnych emocjach, ciągnięciu na obroży, czy nagłej zmiany temperatury. 

 

Kaszel alergiczny u psa

 

Tak jak w naszym przypadku – reakcje alergiczne u psa mogą również wystąpić w postaci kaszlu. Kaszel powoduje trudności w oddychaniu i wymaga szybkiej interwencji weterynaryjnej – należy wyeliminować alergen z otoczenia psa oraz z jego diety.

Przysmak dla psa Maced sushi królik z rybą 500g
Gdy nasz pies ma alergię, należy dokładnie czytać składy karm i przysmaków. Nasze przysmaki są wykonane bez sztucznych dodatków i konserwantów.

Rodzajów kaszlu wcale nie jest mało, a jak widać, nie można bagatelizować takiego objawu. Najlepiej w każdym przypadku udać się do weterynarza, by tylko sprawdzić, czy faktycznie kaszel nie zwiastuje większych problemów zdrowotnych. 

Czytaj także: Jakie negatywne nawyki pies może nabyć od człowieka?

Dodaj komentarz