Szczeniaki wprowadzają wiele radości, ale także masę odpowiedzialności. Możemy godzinami je tulić, głaskać, ale od kiedy jest to wskazane? Co dokładnie trzeba zrobić, by odpowiednio wspomóc suczkę w opiece nad nimi?

 

Czy suczka poradzi sobie sama z wychowywaniem szczeniąt?

 

Okazuje się, że każda suczka opiekuje się inaczej szczeniakami. Różnice w zachowaniu i traktowaniu szczeniąt są czasami ogromne i trzeba to traktować jako cechy osobnicze. Nadopiekuńczość nie musi iść dalej w kolejnych pokoleniach – później psiak może traktować opiekę nad szczeniakami zadaniowo, a inne psie mamy potrafią zachować równowagę między pielęgnacją maluchów, a odpoczynkiem. Nie zawsze wykazują się ogromnym zaangażowaniem. Co najbardziej istotne – im lepsza więź z mamą, tym szczeniak bardziej odważny, przyjazny i otwarty na kontakty z człowiekiem. Mniej dają się wytrącić z równowagi, kiedy pojawia się bodziec stresujący. 

Wiadomo, jeśli widzimy, że suczka nie daje rady, trzeba ją wspomóc, ale mając w przeszłości hodowlę seterów nie przypominam sobie, żebym miała ten problem. Aczkolwiek nie oznacza to, że psiaków nie obserwowałam! Malutkie pieski wymagają nadzoru, a psiej mamie nieraz pomoc jest przydatna w późniejszym czasie.

Czytaj także: Witaj w domu mały piesku

 

Kiedy człowiek powinien zacząć ingerować?

 

Przez pierwsze dwa tygodnie nie jest potrzebna nasza ingerencja, chyba, że widzimy, że suczka nie daje sobie rady, aczkolwiek pierwszy dotyk człowieka, pierwsze głaskanie i podnoszenie jest wskazane od 3. tygodnia życia maluchów. Należy to robić delikatnie i dbać o to, aby dostarczyć wyłącznie pozytywnych bodźców. 

Nie lekceważcie też psiej mamy – sprawdzajcie reakcje czworonoga, kiedy bierzecie potomstwo na ręce. 

 

Dieta szczeniąt i suczki po porodzie

 

U suczki możemy zaobserwować wzmożony apetyt co jest normalną koleją rzeczy – potrzebuje wysokowartościowego pokarmu, by móc nakarmić młode. Przez pierwsze 4 tygodnie szczeniaki w domu żywią się mlekiem. Potem szczenięta przechodzą na stały pokarm. U psiej mamy w trakcie laktacji wzrasta zapotrzebowanie na białko i warto podzielić posiłek na mniejsze porcje i rozłożyć je w trakcie dnia. Ważne jest, by nie przeciążyć przewodu pokarmowego, ale także służy to mleku, które jest na pewno lepszej jakości. Ale uważajcie by nie przekarmić czworonoga – możemy doprowadzić do powstania nadwagi, ale także do uczulenia zwierząt na mleko. Jeśli zauważycie taką możliwość skonsultujcie sprawę z weterynarzem i obniżcie białko wraz z tłuszczem w diecie suki.

Tak samo oprócz białka potrzebne są zdrowe oleje, warzywa, nabiał, jaja, wątroby, drożdże, glony. Dostarczycie niezbędnych mikro i makroelementów w trakcie diety, która zapewni idealną dietę.Warto także zapytać weterynarza o suplementy diety, które mogą pomóc w tym czasie. 

i hurricane fur wizard pet fur lint remover with self cleaning base burned

Fur Wizard to narzędzie do zbierania sierści. Szybko i delikatnie zbierze sierść z kanapy czy z ubrań.

Kiedy można oddzielić szczeniaki od matki?

 

Ogólnie przyjmuje się, że najlepiej jak pies pozna nowego właściciela nim ukończy 11. tydzień życia. W 7. i 8. tygodniu szczeniak zaczyna się usamodzielniać i jest w stanie przyjmować inny pokarm, niż mleko matki. To jest też czas na poświęcenie mu uwagi i wychowanie szczeniaka. Spokojnie można zacząć podstaw, ale nie dziwcie się, mimo, że jest w dobrych, nowych rękach, to będzie tęsknić. Będzie, to normalna kolej rzeczy. Poświęćcie mu więcej czasu, podajcie mu ulubionego pluszaka, kocyk, by mógł się wtulić, jak wcześniej do swojego rodzeństwa i na pewno będzie mu łatwiej się przyzwyczaić do nowego otoczenia. 

Czytaj także: Jak zbudować zaufanie na linii pies – człowiek?

 

Pierwsza wizyta u weterynarza i odrobaczanie szczeniaka

Rozwój szczeniąt powinien być monitorowany od samego początku. Pierwsza wizyta jest niezwykle ważna i pozwala pokazać psiakowi, że takie spotkania nie są niczym strasznym i bolesnym. Weterynarz bacznie powinien spojrzeć na reakcję psa, jaki jest ogólny stan fizyczny psa. 

Gdy się uspokoi, weterynarz zważy pupila, sprawdzi dokładnie głowę, stan zgryzu, stan skóry, pazury i opuszki. Powinien także zmierzyć temperaturę, osłucha i skontroluje oddech. Palpacyjne badanie brzucha pozwala wykluczyć schorzenia i wszelkie nieprawidłowości fizyczne. 

Za to kiedy odrobaczyć szczeniaka? Już w 2. tygodniu życia! I tak co dwa tygodnie, aż do dwóch tygodni po odstawieniu szczeniąt od mamy. Ale, co najważniejsze, suczkę odrobaczamy w tym samym czasie co miot! Nowy właściciel powinien kontynuować terapię i tak samo należy się stosować do szczepień ochronnych. Wszystko z pewnością wyjaśni i przekaże lekarz weterynarii.

Zestaw pilnik szlifierka do pazurów

Pilniczek elektryczny jest niezbędnym narzędziem w domu każdego właściciela psów.

Ten kto miał szczeniaka wie, jak cudnie jest patrzeć na jego dalszy rozwój. Zadbajcie o wszystko od samego początku, a ten zimny nosek będzie Wam towarzyszył stale, kiedy będziecie tego potrzebować.

Dodaj komentarz