Szczeniaczek – to jedno słowo i obrazek małego psiaka wywołuje uśmiech na ustach, a co dopiero kiedy ten mały pieszczoch ma niedługo zostać naszym członkiem rodziny. Ekscytacja sięga sufitu mieszkania, a nasze serca nagle się powiększają na nową miłość. Nie powinniśmy jednak zapominać w tej radości o fundamentalnej rzeczy – pojawiają się nowe obowiązki oraz życie ulegnie zmianie dzięki małemu pieskowi.
Jak przygotować dom do przyjęcia psa?
Zacznijmy od podstawy – cała rodzina musi wiedzieć, jak z psem należy postępować. Zacząć rozmowy, czytać o danej rasie różne opracowania, kupić nawet książkę by móc przygotować się teoretycznie na szczeniaka. Zacznijcie uczyć dzieci, że pies to nie zabawka i należy dbać o niego jak o innego członka rodziny.
Wspólnie idźcie na zakupy by nabyć nowe miski na karmę i wodę, poprzednio wybierając miejsce dla nich w domu. Legowisko dla psa to azyl – tam nie powinniśmy mu przeszkadzać, ma być to dla niego kąt, w którym może swobodnie odpocząć. Jak przyprowadziłam mojego berneńczyka pierwszy raz do domu zrobiłam mu większy kojec by zapewnić bezpieczeństwo kiedy bym musiała na chwilę wyjść, co było rozsądnym wyjściem na samym początku naszej wspólnej drogi. Czyścik do sierści bądź szczotka to nieodzowny gadżet, który powinien być w każdym domu przy rasach wymagających pielęgnacji. Pluszaki, gryzaki to kolejne z rzeczy, które się przydadzą, a na pewno nadmiar ich nie zaszkodzi, jeśli zdarzy się, że każdy będzie chciał wybrać co innego ;).
Pamiętajcie, że z szczeniakiem w domu trzeba obchodzić się jak z małym dzieckiem – niebezpieczne przedmioty czy substancje należy usunąć z miejsc, gdzie psiak będzie miał dostęp. Dmuchajmy na zimne, niż przypadkiem miało by dojść do tragedii.
Odbierając psiaka z hodowli hodowca często daje zabawkę szczeniaka, koc, coś co uspokoi psa w nowym domu. W trakcie transportu warto auto wyposażyć w transporter, a przede wszystkim dla nowego członka rodziny powinniśmy przygotować obróżkę z adresatką i smycz.
![Obroża dla psa PARRILLA bandana](https://petinio.com/wp-content/uploads/2020/02/Obroża-dla-psa-PARRILLA-bandana-400x400.jpg)
Taka stylowa obroża świetnie się nadaje dla małych i młodych psów. Wykonana z wysokiej jakości skóry.
Jak przygotować psa przed przyjęciem do domu?
Tutaj wiele zależy od hodowców – wiele szanujących się hodowli od początku asymiluje szczeniaki do życia codziennego w domu. Dźwięki odkurzacza, pralki, zmywarki i innych urządzeń codziennego użytku nie powinno powodować niepokoju u czworonoga. Hodowcy często także uczą odpowiednich zachowań, jak nie wchodzenia na kanapę czy nawet nauki toalety. Najważniejszą kwestią jest spotkanie się z psem przed odebraniem ostatecznie do domu – poznajcie się! To bardzo fajna sprawa i przyjemne doświadczenie jak wybieracie swojego pupila i powoli zaczynacie tworzyć więź między Wami. Tak samo ta zasada dotyczy psów, które się adoptuje – zadbajcie o liczne spotkania, by poznać bardzo dobrze Waszego przyszłego towarzysza.
Jakie problemy mogą pojawić się podczas wychowania psa?
Socjalizacja psa to bardzo istotna rzecz, to tylko od nas zależy, jak ona przejdzie. Pierwszy etap przechodzi u hodowcy, drugi zaś u nas do okresu dwóch lat. Pies w nowym domu nie powinien się bać Waszego dotyku! Jeśli jak powyżej, hodowca zaczął socjalizować szczeniaka od podstaw, nie powinniście mieć z tym żadnego problemu.
Warto sięgnąć po porady w tej dziedzinie od weterynarza, w którym będziecie leczyć pupila, a także zalecam zakup książek, które świetnie uczą nas, jak zacząć wychowywać psiaka. Z mojego doświadczenia wiem, że należy wprowadzić od samego początku zasady dla wszystkich domowników – co pies może, a czego nie. Tak samo dzieci należy nauczyć, jak mają się zachowywać przy psie i bacznie obserwować jego reakcje. Patrzcie uważnie na sygnały wydawane przez czworonoga – wiele subtelnych sygnałów, które nam pokazuje, my odbieramy zupełnie inaczej.
Czytaj także: Obroża dla psa – bezpieczeństwo przede wszystkim!
Lęk separacyjny
Problem lęku separacyjnego u psa jest coraz szerszy. To jest nic innego jak obsesyjna obawa przed… samotnością. Kiedy wychodzimy, pies może wyć, więcej szczekać, niszczyć wokół przedmioty, a nawet okaleczyć siebie. Tak samo u niektórych czworonogów możemy zaobserwować zachowania, które powtarzają, tzw. pobudzenie psychoruchowe (kręcenie się w kółko, inne powtarzalne działania).
Lęk separacyjny może być spowodowany różnymi sytuacjami:
- nagłą zmianą w życiu pupila,
- przeprowadzką do nowego domu,
- zmiana rytuałów, do których psiak już przywykł,
- śmierć właściciela.
Żeby jakkolwiek poradzić sobie z tym problemem należy niezwłocznie sięgnąć po poradę do behawiorysty, który zaczyna pracować z nami i psem prostych komend. Później próbujemy krótkich wyjść , by uczyć samodzielności. Psiaka za dobre zachowanie należy nagradzać czy to ciasteczkami dla psa, czy to naszym dobrym i radosnym słowem. Nie wolno psa w żaden sposób karać!
![talarki z kaczki maced przysmak](https://petinio.com/wp-content/uploads/2020/07/talarki-z-kaczki-maced-przysmak.jpg)
Takie talarki z kaczki to świetne rozwiązanie. Mogą służyć jako nagroda a także jako gryzaki. Każdy młody psiak je doceni.
Fajnym sposobem na psa z tym problemem jest pozostawianie telewizora włączonego na czas nieobecności albo dostarczyć zabawki interaktywne, które same po jakimś czasie się uruchomią.
Pies niekorzystający z legowiska
Zmora wielu opiekunów. Tutaj najważniejsza jest konsekwencja i udział wszystkich domowników w nauce.
Zacznijmy od podstawy – legowisko powinno znaleźć się blisko nas, by pies czuł się bezpiecznie. Ja nawet spałam pierwsze dobry obok legowiska z początku, by tylko psiak się oswoił – zadziałało. Zwróćmy uwagę, by legowisko nie było zbyt małe, ani za duże. Z jednej strony może przytłoczyć, a z drugiej za dużo przestrzeni powoduje niepokój.
W wychowanie psa musi być zaangażowany każdy i w trakcie nauki nie możemy ulec – szkoda naszej pracy. Legowisko powinno być w pomieszczeniu, gdzie sami śpimy i pupil ma nas w zasięgu wzroku. Wybór posłań, mat dla psów jest ogromny, więc z pewnością znajdziemy coś idealnego dla naszego czworonoga.
Pies odmawiający jedzenia i picia
Szczeniak niestety może pierw odmawiać jedzenia i picia, a to na skutek rozłąki z mamą i rodzeństwem. Hodowca zazwyczaj powinien dać zabawkę z hodowli, którą pies się bawił oraz trochę suchej karmy, którą jadał, by poczuł się odrobinę “jak w domu”. Jeśli chcemy przejść na dobrą karmę dla psa polecaną przez weterynarzy, poczekajcie chwilę, by pupil mógł zapoznać się z nowym miejscem i poczuć się bardziej komfortowo.
Ogólnie szczenię nie powinno sprawiać problemy z piciem, aczkolwiek jeśli problem by się przedłużał i widać, że uparcie nie chce pić nawet świeżo nalanej wody w trakcie dnia, albo po prostu nie jadł wizyta w klinice weterynaryjnej na pewno nie zaszkodzi.
Czytaj także: Co zrobić kiedy pies nie chce pić?
Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?
Cierpliwość kluczem do sukcesu. Tutaj najważniejsza jest obserwacja. Bądźcie przygotowani na fakt, że możecie wyjść kilka razy na dobę z psiakiem na dwór za potrzebą. Zazwyczaj po piciu czekałam kilka minut i zabierałam psa na spacer. Za każde udane wyjście nagradzałam ciasteczkami pupila.
Na pewno zdarzy się, że czasami załatwi się w domu na środku pokoju, ale w żaden sposób nie stosujcie kar cielesnych! Weźcie smycz, wyjdźcie na dwór – dacie mu sygnał, że to tu powinien zrobić co trzeba.
Widzicie, że się kręci, nerwowo szuka miejsca? Zakładamy buty i szybko na spacer! To najczęstszy sygnał, jaki daje szczenię, że chce wyjść za potrzebą.
Bądźcie cierpliwi i stanowczy, a efekty przyjdą szybciej niż myślicie.
Psia sierść na ubraniach
Dla innych to zmora, dla innych to żaden problem, przecież to pies i sierść zostawiać będzie wokół siebie. Można to zminimalizować i rasy psów z długim włosiem dawać do czesania do psiego fryzjera, bądź codziennie szczotkować. Im bardziej zadbamy o pielęgnację psa, tym mniej sierści wokół. Przy moim berneńskim psie pasterskim codziennie muszę go czesać, by włosów było mniej, a najgorzej jest w okresach, gdzie pies linieje. Rasy psów z krótkim włosiem łatwiej czesać i z pewnością pielęgnacja ich włosia jest mniej czasochłonna. Jednak wyznaję zasadę – cierp ciało, coś chciało! Chciałam dużego psa, to wiedziałam, że będzie co robić.
Pamiętajcie! Przed zakupem, adopcją, przyjęciem szczeniaka bądź psa do domu porządnie się zastanowić: czy podołacie zmianie dotychczasowego życia. Pies zmienia niejedno w domu, ale uczy niesamowitego pokładu empatii i bezwarunkowej miłości, której nie oddałabym, na nic innego w świecie!