Wszyscy wiemy, że nasze psiaki tak samo jak i my odczuwają lęki i obawy. Strach jest naturalną reakcją na sytuacje, które mogą stwarzać realne zagrożenie. Jest to stan emocjonalnego napięcia, jaki pojawi się w niebezpieczeństwie. Jak rozpoznać stan lękowy u psa? Przestraszony pies ma stulone uszy, przymruża oczy i unika kontaktu wzrokowego. Często kuli ogon, oblizuje nos i niepewnie zerka na na niepokojącą rzecz lub postać. W przypadku silnego przerażenia pies może także całkiem zwinąć się w kulkę i czekać, aż zagrożenie minie albo całkiem przeciwnie, może stać się agresywny, warczeć, pokazywać zęby. W jeszcze innym przypadku pies ze strachu może wytrzeszczać oczy zastygnąć w bezruchu.

 

Co powoduje strach?

 

Strach pojawia się w sytuacjach, które stwarzać mogą niebezpieczeństwo. Co może być powodem lęku u psa? Istnieje naprawdę wiele sytuacji i powodów, które będą wzbudzać stany lękowe u zwierzęcia. W dużej części będą to głośne i niespodziewane dźwięki, np. odgłosy wybuchu sztucznych ogni, grzmotu piorunów czy sprzętów domowych-odkurzacza, pralki etc. Pies może także odczuwać strach, kiedy zostaje sam, więc będzie to lęk przed samotnością. Przyzwyczajony do czyjegoś towarzystwa może nie radzić sobie w sytuacji, kiedy jest przez dłuższa chwilę sam w domu. Kolejnym lękiem może być ten, który pojawia się przed wizytą u weterynarza. Nieprzyjemny zapach gabinetu, obezwładnienie czy szczepionki to przecież nic fajnego. Również jazda samochodem może wywoływać u psa stany lękowe, które wywołane są zazwyczaj chorobą lokomocyjną lub “uwięzieniem” psa w klatce transportowej lub poprzez przypięcie pasami samochodowymi dla psów. Warto także zwrócić uwagę na strach przed obcymi ludźmi i konkretnymi przedmiotami, które w oczach psa stanowić mogą dla niego zagrożenie.

 

Czy strach można wyleczyć?

Zabawka
Gdy pies zaczyna się stresować warto podać mu jego ulubioną zabawkę. Gdy skupi uwagę na zabawce, opadnie mu poziom stresu.

Lęki i fobie są częstym elementem psiego życia. Są to naturalne stany emocjonalne, które pojawiają się w sytuacjach zagrożenia. Czy jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić? Tak. Najważniejsza jest szybka reakcja opiekuna psa, kiedy zauważa pierwsze objawy przerażenia u swojego pupila. Przede wszystkim nie możemy zbyt emocjonalnie reagować na jego lęki a tym bardziej karać psa za jego zachowanie. Należy pokazać czworonogowi, że ma w nas wsparcie i nic mu nie grozi. Można pogłaskać pupila, mówić spokojnym głosem, dodać mu otuchy. Dobrym sposobem jest także odwrócenie jego uwagi od tego, co wywołuje u niego strach, np. poprzez podanie mu jego zabawki.

Istotną rolę także będzie odgrywać szkolenie psów, które polega na oswajaniu zwierzęcia z sytuacjami lub przedmiotami wywołującymi u niego lęki i fobie.

Czytaj także: Uczucie samotności u psa

Czy szkolenie pomaga w przełamywaniu lęków?

 

Szkolenie to jedna z najlepszych metod walki ze strachem u psa. Polega na zapoznaniu psa z bodźcem wyzwalającym u niego strach oraz ćwiczeniami związanymi z oswojeniem się z daną sytuacją. Np. jeżeli mamy do czynienia z lękiem przed obcymi zwierzętami i ludźmi dobrym rozwiązaniem będzie bliższe spotkanie z innym psem. Początkowo z dalszej odległości. Następnie podchodzimy coraz bliżej. Jeżeli widzimy, że pies reaguje nerwowo, cofamy się i wracamy do etapu, w którym zwierzę czuło się swobodnie i powtarzamy procedurę. Jeżeli widzimy postępy nagradzamy psa np. smakołykiem.

Drugą metodą będzie zestawienie ze sobą bodźca wywołującego stres z tym, który jest dla psa przyjemny. W stresujących sytuacjach podajemy psu smakołyk, by mógł zacząć daną sytuację kojarzyć z czymś przyjemnym a nie jako zagrożenie.

 

Wsparcie pupila

 

W każdej stresującej psa sytuacji musimy pamiętać, aby być dla niego wsparciem. Pies będąc w niebezpieczeństwie w pierwszej kolejności szuka pomocy u osoby, której ufa, czyli swojemu opiekunowi. Dlatego, kiedy widzimy przerażonego pupila musimy być dla niego przyjacielem i okazać mu zrozumienie. Należy pokazać mu, że ma w nas oparcie. Takie podejście do psiaka z pewnością pomoże w walce z jego lękiem a dodatkowo wzmocni więź emocjonalną między czworonogiem a właścicielem.

 

Pewność siebie kluczem sukcesu

Warto nagradzać psa za każde przełamywanie lęku. Nasze talarki z kaczki świetnie się do tego nadają.

 

Brak pewności siebie u psa może być powodem rozmaitych lęków. Często możemy zauważ brak wiary w siebie u lękliwych psów ze schroniska, które mają swoją historię, niejednokrotnie jest to traumatyczna przeszłość i niemiłe doświadczenia. Aby odbudować u takiego czworonoga pewność siebie musimy poświęcić mu naprawdę wiele czasu i zaangażowania, by pies mógł nam zaufać. Poczucie bezpieczeństwa odgrywa tutaj bowiem bardzo ważną rolę. Pomocne będą szkolenia i ćwiczenia z psem. Psiak, ucząc się nowych rzeczy i otrzymując za nie pochwałę i nagrodę z pewnością wzmocni swoją wiarę w siebie a dzięki temu będzie mógł z pewnością sobie lepiej radzić z lękami i fobiami.

Czytaj także: Treser czy psi behawiorysta?

Dodaj komentarz