Psy możemy śmiało zaliczyć do grupy wrażliwych zwierząt. W zależności od rasy lub płci przywiązują się one mniej lub bardziej do swoich opiekunów. Niektóre z nich są psami typowo towarzyskimi, które nie lubią samotności. Dlatego też w niektórych przypadkach czworonogi będą w odosobnieniu mogą sobie z tym źle radzić.
Potrzeby społeczne psa
Psy to zwierzęta społeczne, co oznacza, że potrzebują uczucia przynależności do grupy oraz akceptacji. I niezależnie od jego rasy, wielkości, płci czy wieku każdy z nich ma swoje potrzeby. Pomijając te naturalne, czyli odżywianie, sen, ruch czy pielęgnację, możemy wyróżnić potrzeby społeczne psa. Najważniejszą z nich będzie na pewno kontakt psa z właścicielem, który daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Zaspokojenie tej potrzeby polega na stworzeniu silnej więzi z opiekunem, polegającej na zaufaniu, czułości, przywiązaniu i poprawnej komunikacji. Dzięki temu wyeliminujemy stres a pupil w pełni będzie mógł nam zaufać. Równie ważna będzie relacja psa z obcymi ludźmi. Zwierzę należy także oswajać z innymi ludźmi a dobrze wychowany pies nie powinien mieć problemów w kontaktach z nieznajomymi. Oswojony pies swobodnie będzie mógł się poruszać podczas spaceru na ulicy wśród innych przechodniów czy towarzyszyć przy wspólnych zabawach z naszymi przyjaciółmi. Nie możemy też zapomnieć o relacjach z innymi zwierzętami. Pies powinien mieć kontakt z innymi przedstawicielami jego gatunku. Dlatego już od małego, po poszczepiennej kwarantannie, warto oswajać go z innymi domowymi zwierzętami i innymi psami.
Na jak długo można zostawić psa samego w domu?
Wielu właścicieli czworonogów ze względu na pracę zmuszonych jest do zostawiania swoich podopiecznych samych w domu. Niemniej jednak to musi być wszystko wcześniej zaplanowane a pies musi być do takiej sytuacji przyzwyczajony. W tym wypadku najlepiej wprowadzić rutyny, czyli określone pory posiłku i spaceru. Dzięki stałym porom jedzenia psu łatwiej z pewnością będzie się oswoić z nową sytuacją. Jak długo będzie mógł zostać sam? Biorąc pod uwagę 8-godzinny tryb pracy, 8-9 godzin(z dojazdami) nasz pupil będzie mógł zostać sam w domu.
Czytaj także: Witaj w domu mały piesku
Jak nauczyć psa zostawać w domu?
Aby nasz pies nauczył się zostawać sam w domu, musimy poświęcić mu nieco czasu. Najlepiej zacząć od planowania. Dobrze jest pamiętać o stałych porach jedzenia i spaceru(przed i po pracy). Jeżeli wprowadzimy tego typu rutyny, psu będzie o wiele łatwiej poradzi sobie sam w domu. Na samym początku zacząć trzeba od wyjścia na chwilę, np. na 15 minut. Potem ten czas należy wydłużać, aż pies przyzwyczai się do faktu, że wychodzimy i wracamy po określonym czasie. Jeżeli jednak psiak nadal nie może się oswoić z naszą nieobecnością i wywołuje to u niego stres, warto zasięgnąć porady specjalisty. W tym celu pomoc behawiorysty okazać się może bezcenna.
Problematyczne zachowanie psa samego w domu
Niektóre z psów mogą cierpieć na lęk separacyjnym, spowodowany np. przedwczesnym oddzieleniem od mamy. W takim wypadku pozostawianie ich samych w domu może okazać dużym problemem, ponieważ pies będzie bardzo źle znosił nieobecność opiekuna. Będzie wtedy przerażony, może wpadać w panikę. Wyje, szczeka, drapie w drzwi i niszczy mieszkanie. W ten sposób próbuje znaleźć swojego opiekuna, za którym tęskni. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy pies nie jest po prostu nauczony zostawać sam w domu. Warto poświęcić mu wcześniej nieco więcej czasu i przekonać do zostania samemu w domu i jednocześnie pokazać, że po określonym czasie wraca się do domu. Jeżeli nie radzimy sobie sami, warto skonsultować problem z behawiorystą, który z pewnością znajdzie sposób, by nam pomóc.
Jak umilić psu samotny czas?
Psy to zwierzęta, które uwielbiają ruch. Wspólne zabawy z opiekunem, to coś, co psiaki wprost kochają. Jak zatem mają sobie poradzić podczas gdy my jesteśmy w pracy? Wyjście do pracy to bardzo długa nieobecność, podczas której nasz pupil często musi zostać sam w domu. Oczywiście jeżeli pies nie ma zajęcia może mu się nudzić. W takiej sytuacji psiak będzie szukał sobie rozrywki, bo przecież nie będzie spać godzinami. Aby uniknąć zdewastowanego mieszkania i pogryzionych butów, warto zaopatrzyć się w specjalne zabawki dla psa, które umilą mu ten czas. Idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne, które można wypełniać pokarmem. Wydobycie smakołyku z jej wnętrza będzie dla czworonoga nie lada wyzwaniem. To świetna zabawa na dłuższą chwilę, która także będzie rozwijać umysł psa. Również wszelkiego rodzaju zabawki do gryzienia bardzo dobrze sprawdzą się, kiedy pies zostaje sam w domu.
Pies musi także załatwiać swoje potrzeby. Jeżeli jest nauczony robić to tylko na zewnątrz i jest w stanie wytrzymać tę parę godzin to super. Ale zdarzyć się może, że podczas naszej nieobecności pies będzie musiał załatwić swoją potrzebę. Dobrze jest wcześniej w razie czego przygotować mu na to miejsce. Idealnie z pewnością sprawdzą się specjalne maty, na których będzie mógł zrobić np. siku.
Czytaj także: Jak zbudować zaufanie na linii pies – człowiek?