Biorąc pod swój dach psa musimy być świadomi wynikających z tego obowiązków. Opieka nad czworonogiem to odpowiedzialne zadanie. Opieka weterynaryjna, specjalny kącik w domu dla psa i cała wyprawka to podstawowe rzeczy, o których nie możemy zapomnieć. Ale co najważniejsze, musimy wybrać dla swojego pupila odpowiednią dla niego karmę. Jakie zatem karmy dla psa będą najlepsze?
Znaczenie diety
Jak mówi ostatnio dość modne powiedzenie “jesteś tym, co jesz”, sposób naszego odżywiania ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie a także może chronić organizm przed różnymi chorobami. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku psów. Ich sposób żywienia tak samo będzie mieć wpływ na ich zdrowie. Dobrze zbilansowana dieta i wysokogatunkowa karma to idealne zabezpieczenie przed różnego typu chorobami takimi jak na przykład cukrzyca czy nadwaga. Dlatego powinniśmy dbać o właściwą dietę, by nasz pupil mógł cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Zawsze czytaj skład
Zarówno w sklepach zoologicznych jak i praktycznie wszystkich marketach mamy szeroki wybór przeróżnych karm dla psów. Ale jaką karmę dla psa zatem wybrać? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Pomijając już fakt czy ma być to karma dla szczeniaka czy dorosłego psa, przede wszystkim bierzemy pod uwagę jej skład. Nie pozostaje nam nic innego, jak zapoznać się informacjami o składnikach produktu, które oczywiście znajdziemy na jego opakowaniu. Zwracamy także uwagę na to, czy jest to karma pełnoporcjowa, czyli taka, która wystarcza, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie oraz karma uzupełniająca, która jedynie w połączeniu z innymi produktami będzie w stanie zaspokoić potrzeby odżywcze psa. Najlepsze karmy dla psów to te, których składnikiem będzie świeże mięso bogate w walory odżywcze i smakowe. Powinno stanowić duży procent całego składu. Zaraz po nim w składzie karmy powinny znaleźć się także oleje rybne oraz surowce pochodzenia roślinnego oraz warzywa.
Karma sucha czy mokra?
Właściwa dieta dla psa to dieta zbilansowana bogata w minerały odżywcze. Jaka karma dla psów?Tylko mokra czy tylko sucha? Odpowiednia dieta czworonoga powinna uwzględniać zarówno suchą jak i mokrą karmę dla psa, ponieważ każda z nich spełnia swoje funkcje w żywieniu psa. Sucha i twarda karma jest sycąca a jej rozgryzanie oczyszcza zęby, co bardzo dobrze wpływa na zachowanie zdrowia jamy ustnej. Mokra zaś pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz wspiera pracę układu moczowego. Jest też dużo mniej kaloryczna, co ma także znaczenie w utrzymaniu prawidłowej sprawności fizycznej psa.
Czytaj także: Jak dbać o zęby psa?
Jakość i smakowitość karmy
Jakość karmy określić możemy na podstawie jej składu. Im lepsze i bardziej wartościowe składniki, tym jej jakość będzie dużo wyższa. Jak przy każdym produkcie obowiązuje zasada, im krótszy skład tym lepiej. Dobre karmy dla psów powinny być bogate w mięso, warzywa a także składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze czy włókna pokarmowe. Dobre będą także oczywiście dodatki takie jak witaminy. Ale wysokojakościowa karma to nie wszystko. Powinna ona także smakować naszemu pupilowi. Smakowitość karmy to akceptacja pokarmu przez psa i chęć jego jedzenia. Karma o wysokiej smakowitości wzmaga apetyt czworonoga, dzięki czemu zjada on przeznaczoną dla niego porcję i dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę wartości odżywczych i energii.
Warto także dodać, że smakowitość karmy zależy od zapotrzebowań psa (rasa, cechy indywidualne) oraz wpływu czynników środowiskowych, czyli np. czy jest to pies żyjący w domu czy w bloku.
Czego należy unikać
Wiedząc już, jakie składniki powinny znaleźć się w psiej karmie, powinniśmy zwrócić uwagę także i na te, których powinniśmy unikać. Przede wszystkim będą to zboża, które zawierają gluten. Może on uczulać psy. Reakcje alergiczne mogą także wywoływać sztuczne barwniki, których także unikamy oraz soję. Fitoestrogeny sojowe mogą bowiem prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu rozrodczego, zwłaszcza u zwierząt rosnących lub tych po sterylizacji.
Badania pupila są bardzo ważne
Stała opieka weterynaryjna oraz regularne wizyty w gabinecie to obowiązek każdego opiekuna psa. Przede wszystkim należy kontrolować wagę psa. Nadwaga i otyłość u psa mają bardzo negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie zwierzęcia ale także na jego zdrowie, bowiem może być przyczyną wielu innych chorób, np. układu krążenia lub serca. W gabinetach weterynaryjnych pojawiają się także coraz częściej psy z cukrzycą, problemami trawiennymi czy z niewydolnością nerek i wątroby. Dlatego tak bardzo ważne są regularne badania czworonoga. Dzięki zdiagnozowanej chorobie będziemy z pewnością w stanie wybrać dla niego jak najlepszą karmę, która dzięki bogatym w wartości odżywcze składnikom pomaga w zahamowaniu postępowaniu chorób.
Czytaj także: Czego nie może jeść pies – fakty i mity