Choć w każdym sklepie z artykułami dla zwierząt znajdziemy ciekawą, nowoczesną i elegancką obrożę dla psa oraz inną stylową biżuterię, możemy się spotkać na ulicy psa, który ma żółtą wstążkę. Nie możemy jej mylić z ozdobą, ponieważ nie jest ona dodatkiem do całego outfitu. Co zatem oznacza żółta wstążka, czego jest symbolem?

 

Co oznacza żółta wstążka?

 

Żółta wstążka lub kokarda przypięta do obroży, szelek lub smyczy to wbrew pozorom nie jest zwyczajna ozdoba, która uzupełnieniem całej garderoby. Ma ona bowiem swoje znaczenie.  Żółta wstążka oznacza, że pies potrzebuje przestrzeni. Ale nie ze względu na “widzimisię” jego właściciela, który chce, by jego pies w spokoju spacerował, ale z konkretnych ku temu powodów. To optyczny znak dla innych, aby nie zbliżać się do czworonoga, który wymaga odseparowania go od ludzi i innych zwierząt. Żółta wstążka jest symbolem projektu Yellow Dog, czyli ogólnoświatowej akcji, który stworzony został z myślą o psach, które potrzebują nieco więcej przestrzeni dla siebie.

 

Piłka interaktywna Wobble Wag
Nie każdy pies lubi się bawić z innymi psami. Warto wtedy zainwestować w zabawki którymi nasz pupil może bawić się sam.

Jak się zachować widząc “żółtego psa”?

 

“Żółty pies” to tak samo normalny pies jak każdy inny, jedynie z konkretnych powodów może potrzebować więcej miejsca i przestrzeni a żółta wstążka powinna być dla nas ostrzeżeniem. Dlatego widząc takiego psa na ulicy po prostu do niego nie podchodzimy, nie klepiemy po głowie, nie głaszczemy bez zgody właściciela. Nie nawołujemy zwierzęcia a jeżeli jesteśmy ze swoim pupilem na spacerze nie pozwalamy na przywitanie się zwierząt a tym bardziej na wspólną zabawę czy inny bliższy kontakt. Oczywiście, zachowując bezpieczną odległość, zawsze możemy zapytać jego właściciela, czy psiaki mogą ze sobą się pobawić, ale pamiętamy o tym, by nie nalegać ani nie naciskać.

 

 

Kiedy założyć żółtą kokardę na naszego pupila?

 

Żółta wstążka u psa wbrew pozorom nie pełni funkcji ozdobnej ale jest pewną formą przekazu informacji. Oznacza, że jej właściciel potrzebuje więcej spokoju i przestrzeni dla siebie. Kiedy zatem powinniśmy ją założyć psu? Istnieje wiele powodów, dla których pies może nosić żółtą kokardę. Wydawać się może, że będzie to głównie agresja psa wobec innych zwierząt i ludzi. Ale nie tylko. Pies bowiem może potrzebować więcej przestrzeni w sytuacji, gdy np. jest chory, jest po zabiegu lub operacji, przechodzi kwarantannę, jest w czasie rekonwalescencji. Żółtą wstążkę można ubrać także psu, który jest podczas szkolenia specjalistycznego, odbywa rehabilitację, suczce, która ma cieczkę oraz tym wszystkim czworonogom, które po prostu niechętnie dają się głaskać, bo tego najzwyczajniej w świecie nie lubią.

Czytaj także: Tłumacz pies-człowiek. Podstawy psiego języka. 

Czy wstążka działa?

Smycz Furberry
Gdy nasz pies potrzebuje przestrzeni warto do smyczy przypiąć żółtą wstążkę lub kokardę. Smycz powinna być stylowa i wytrzymała.

 

Choć symbol żółtej wstążki funkcjonuje od dawna na całym świecie, niestety nie do końca wszyscy znają jego znaczenie. Jeszcze wiele osób z powodu braku odpowiedniej edukacji do końca nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy pies jest inny i nie zawsze skory jest do bliższego kontaktu z innymi zwierzętami i ludźmi. A co więcej, wielu ludzi nie zna w ogóle jej znaczenia. Z pewnością, jeżeli temat byłby bardziej rozpowszechniony, więcej ludzi zdawałoby sobie sprawę z powagi sytuacji i na pewno niejednokrotnie można by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji między zwierzętami spotykającymi się na spacerze a co za tym idzie spięć i kłótni między ich opiekunami.

 

Wstążka nie zwalnia z odpowiedzialności

 

Jeżeli wiemy, że na pupil jest jednym z tych psów, które ewidentnie potrzebują z wiadomych powodów więcej przestrzeni, powinniśmy idąc z nim na spacer przekazać te informacje innym, których mijamy na swoje drodze. Oczywiście nie da się tego zrobić w każdym przypadku słownie, dlatego warto takiego psa oznaczyć żółtą wstążką. Każdy opiekun jest bowiem odpowiedzialny za swojego czworonoga i powinien dać optyczny sygnał innym, by nie zbliżali się do jego psa, jeżeli on tego nie lubi. Biorąc pod uwagę agresywne psy jest to bardzo istotna kwestia. Żółta wstążka na obroży, smyczy lub szelkach takiego psa może być znakiem, by dla własnego bezpieczeństwa się do niego nie zbliżać. Niemniej jednak taki symbol nie zwalnia właściciela psa z odpowiedzialności prawnej. Jest on jedynie komunikatem dla innych. Dlatego każdy opiekun powinien brać odpowiedzialność za swojego czworonoga i dopilnować tego, by na przykład agresywny pies nie wyrządził nikomu krzywdy.

Czytaj także: Jakie negatywne nawyki pies może nabyć od człowieka?

Dodaj komentarz