Posiadanie szczeniaka to wspaniała rzecz – można obserwować jak krok po kroku rośnie nasz przyjaciel, ale są momenty, gdzie słodka zabawa powoduje ból, a mowa tu o podgryzaniu przez czworonoga domowników. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że od samego początku należy nad tym zapanować, by nie miało to negatywnych skutków w przyszłości. 

 

Czy każdy szczeniak gryzie?

 

KAŻDY. Dzięki gryzieniu pies poznaje świat, niczym niemowlę, które wszystko bierze do buziaka. Szczeniak gryzie również dla zabawy z rodzeństwem i rodzicami. Na pewno łatwiej będzie od samego początku przeciwdziałać gryzieniu i to nie tylko mowa o rękach – szczenię bardzo lubi podgryzać również nogawki bądź stopy, więc trening przeciw gryzieniu wbrew wszystkiemu, należy wprowadzić od momentu, kiedy psiak pojawi się w domu. 

Czytaj także: Witaj w domu mały piesku

Gdzie kończy się zabawa?

 

Tutaj granica od samego początku jest bardzo cienka. Na dobrą sprawę od początku należy postawić granicę, że ręce i nogi człowieka nie służą do zabawy. Jest wiele dostępnych zabawek dla psów do gryzienia, które na pewno pomogą postawić linię, którą szczenię nie będzie przekraczać, ale oczywiście, wszyscy domownicy powinni wtedy przestrzegać żelaznych zasad pod tym względem. Nie może być tak, że ktoś dla zabawy jednak pozwoli na taką zabawę, gdyż nie będzie żadnych efektów.

 

Jak wprowadzić dyscyplinę u psa i oduczyć go gryzienia?

 

Wprowadzamy dyscyplinę od samego początku. Pokazujemy pupilowi, że nasza skóra jest wrażliwa i nie powinna być podgryzana dla zabawy, tak samo stopy. Jak karać psa? Najlepiej głośniejszy sygnał akustyczny “AU”, albo “boli” kiedy tylko pies muśnie zębami skóry. Po czym na chwilę ignoruj psa, żeby wiedział, że przechodzi karę. W żaden sposób nie bijcie psa czy nie krzyczcie! To może tylko wyrobić złe skojarzenie u czworonoga. Takie proste podejście, zdecydowanie wystarczy, by wprowadzić naukę szczeniaka. Można zawsze mieć gdzieś nieopodal jakieś pluszaki i zamiennie dawać je do gryzienia – będzie to sygnał, że nasze części ciała nie służą w żaden sposób do zabawy i po jakimś czasie powinien się uspokoić. 

Świąteczna zabawka dla psa piszcząca ze sznurkiem piesek
Taka zabawka to świetne rozwiązanie gdy nasz pies odczuwa potrzebę gryzienia.

Zabawki dla psa – by człowiek nią nie był

 

Najlepiej w domu zaopatrzyć się o przeróżne zabawki począwszy od gryzaków, po różne maskotki. Posegregujmy różne zabawki w punktach:

  1. Naturalne gryzaki stanowią też przekąskę, ale patrząc na uzębienie psiaka bierzcie niewielkie i stosunkowo miękkie. Może to być rybka suszona, królicze uszy i żwacze. 
  2. Gumowe kości z wypustkami masują dziąsła, co przynosi ulgę, kiedy zaczyna się wymiana uzębienia. Są różne kształty, więc wybór mały nie jest!
  3. Piłka dentystyczna z miejscem na smakołyki jest również bardzo dobrym wyjściem przy szczeniaku, który wymienia akurat ząbki. Masuje i jeszcze może coś podjeść! Merdający ogon gwarantowany! 
  4. Maskotki – przeróżne i można wybrać ich naprawdę sporo, patrząc na ostre kiełki czworonoga. Pamiętam, że mój bernol dziennie potrafił załatwić nie jedną maskotkę, nie mówiąc o poduszkach jeśli ich brakowało. Kupione były w większej ilości u mnie w domu tylko po to, by oszczędzić moich mebli i akcesoriów. Też widziałam bardzo przydatny gadżet dla psiaków, które tęsknią za rodzeństwem z początku – są pluszaki, które można podgrzać do temperatury ciała psa i dać do tulenia. Świetnie działa w takich sytuacjach i jak przeglądałam cieszy się ogromnym uznaniem. U mnie nie miałam tego problemu, ale jeśli u kogoś występuje – wiecie co możecie spróbować!
  5. Wszelkie piszczałki – dźwięk może mało dla nas komfortowy, ale dla każdego szczeniaka idealna forma zabawy! Jake (mój psiak), uwielbiał pierw znaleźć źródło dźwięku, rozszarpać zabawkę, po czym dumnie mi tą piszczałką piszczeć na każdym kroku… Miało to swój urok, do czasu kiedy zaczęła boleć głowa ;). 
  6. Szarpaki to super zabawa z psem. Przeciąganie, aportowanie – frajda na całego! Pamiętajcie tylko, że to szczenię, zabawa niech będzie delikatniejsza, wyczujcie, na ile możecie sobie pozwolić, by nie zrobić krzywdy.
  7. Piłeczki, piłeczki i jeszcze raz piłeczki! Ich ilość w sklepach jest ogromna, tylko zwróćcie uwagę, by była miękka i niewielka póki co – wielkość dostosujcie do psiaka.
Piłeczka dentystyczna którą można napełnić przysmakami to dla psa rozrywka ale także i rozwój.

Czytaj także: Jak zbudować zaufanie na linii pies – człowiek?

Odpowiednie rozumienie intencji psa

 

Gryzienie psa nie jest niczym nowy, a także wiem, jak może być uporczywe, ale nie należy tego interpretować, że pies jest agresywny, nie. Szczeniak może gryźć przez fakt, że dziąsła niezwykle swędzą przy wymianie uzębienia i szuka sposobu, by tylko móc sobie ulżyć. Młody pies wszystko gryzie w takich momentach, co tylko wpadnie w posiadanie, ale także… z nudów. Szczeniaki bawią się bardzo intensywnie, ale zarazem krótko. Regenerują się w trakcie drzemki i od nowa zabawa! Zębami też daje nam znać, że chce się bawić, po prostu nas zaczepia. Skuteczne na rodzeństwo, ale niekoniecznie na domowników. 

Zapewnijcie mu odpowiednią dawkę zabawek oraz zabawy, a na pewno długo nie będziecie musieli czekać na owoce Waszej pracy. 

 

Szczeniaki rosną bardzo szybko, więc nie czekajcie z nauką i dyscypliną. Im szybciej zaczniecie, tym lepiej dla Was, ale także dla szczeniaka – wypracujecie nie tylko odpowiednie zachowania, ale również zaczniecie budować między sobą niezwykłą więź.

Dodaj komentarz