Miłość do pupila powinniśmy okazywać na wiele sposobów. Dbać o to by był najedzony, zabierać go na spacery i treningi na świeżym powietrzu, zapewnić dużo czułości, uwagi i pieszczot oraz odpowiednio zadbać o jego higienę. To niezwykle ważne zarówno dla zdrowia czworonoga, jak i naszego. 

Od czego zacząć zabiegi pielęgnacyjne?

Częstotliwość i rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych, jakim powinniśmy poddawać nasze zwierzaki, zależy przede wszystkim od rasy. Rodzaje zabiegów zależą przede wszystkim od dwóch czynników. Niektóre wymagają bowiem częstszego szczotkowania, regularnego trymowania lub strzyżenia czy upinania długiej sierści

Dlaczego należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne?

Zabiegi pielęgnacyjne, a raczej ich brak, mogą wpływać na stan zdrowia Waszego pupila. Niestety, zaniedbanie pielęgnacji może prowadzić do przewlekłych chorób oczu, zębów czy skóry. To oczywiście są dalej idące konsekwencje, ale trzeba pamiętać, że i takie mogą wystąpić. 

Zabawka kaczka z piszczalka dla psa szara

Materiałowa kaczka do gryzienia to dobra metoda na utrzymanie higieny jamy ustnej naszego psa. Zabawka pozytywnie wpływa na uzębienie naszego pupila

Brak odpowiedniego dbania o swojego pupila wiąże się przede wszystkim z uczuciem dyskomfortu dla obu stron. Zaniedbany pies nieprzyjemnie pachnie, niewyczesany gubi o wiele więcej sierści, niepodcięte pazurki mogą sprawiać problemy z poruszaniem, a nie pozbycie się pcheł to już zupełnie nie fajna historia.

Czytaj także: Jak dbać o zęby psa?

Higiena psiego pyszczka

Niestety, o tym najczęściej zapominamy. Aby zapobiec problemom z zębami w przyszłości czy wyjątkowo nieprzyjemnym oddechem, należy dbać o uzębienie swojego pupila już od szczenięcych lat. Po pierwsze, warto szczotkować psie zęby. Potrzebna jest do tego specjalna psia pasta i szczoteczka. Warto robić to 2–3 razy w tygodniu. Po drugie – naturalne gryzaki! Te pyszne przekąski doskonale radzą sobie z kamieniem nazębnym, a do tego obłędnie smakują. To rozwiązanie ma w zasadzie same plusy – nie stresuje zwierzaka, a wręcz przeciwnie – daje mu smaczną zabawę na długi, długi czas. Rodzajów gryzaków jest naprawdę sporo, od twardych, jak poroża, nogi z racicami czy krtań wołowa, po bardziej miękkie, ale za to chrupiące, jak np. wołowy przełyk. 

Zaniedbanie jamy ustnej czworonoga może doprowadzić do konieczności usunięcia kamienia nazębnego lub nawet poszczególnych zębów w gabinecie weterynarii. Jest to oczywiście zabieg dość inwazyjny i odbywa się pod narkozą. Na takie rozwiązanie decydujemy się w momencie, gdy problemy z zębami są już naprawdę duże i żadne, mniej stresujące, sposoby nie pomogą. 

O czym pamiętać podczas psiej kąpieli?

talarki z kaczki maced przysmak

Talarki z kaczki stanowią doskonałe uzupełnienie psiej diety. Pies zaspokoi swoją potrzebę żucia oraz wzmocni i oczyści zęby

Kąpiel psa to chyba temat, na który urosło najwięcej mitów. Prawdą jest jednak to, że psy nie powinny być kąpane zbyt często. To, że psa nie trzeba kąpać za każdym razem, gdy się ubrudzi. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i zniszczenia jej naturalnej warstwy ochronnej. Oczywiście, po pewnym czasie, sierść będzie wymagać oczyszczenia. W innym przypadku zacznie się kołtunić, zlepiać  i wydzielać nieprzyjemny zapach. To też jest niebezpieczna sytuacja, ponieważ może doprowadzić np. do świądu. Podczas kąpieli, należy pamiętać, aby psi szampon rozcieńczyć z wodą w odpowiednich proporcjach. Właściciele bardzo często o tym zapominają, jednak radzilibyśmy tego unikać. Co do pytań: jak często kąpać psa? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od rasy, miejsca zamieszkania, klimatu – po prostu obserwuj sierść psa.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Poza myciem psich zębów i sierści, nie należy również zapominać o regularnym czesaniu. Nieważne czy pies ma sierść do ziemi, czy krótką – psa należy szczotkować. Zwłaszcza przed zimą i przed latem, gdy mocniej linieje. Dzięki temu psu jest wygodniej.

Czworonogom należy też regularnie obcinać pazury. Widzieliśmy już przypadki, gdzie pazury był tak długie, że utrudniały zwierzakowi chodzenie! Jest to bardzo bolesne dla pupila. Może także skończyć się złamaniem lub naderwaniem pazura.

Pamiętajcie też o podcinaniu, trymowaniu albo upinaniu psiej sierści. Włosy nie mogą przysłaniać oczu Twojego pupila. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na komfort Waszego czworonożnego przyjaciela! 

Czytaj także: Pies niszczy zabawki – czy to źle?

Dodaj komentarz