Mocne i zdrowe zęby to chluba każdego psa. Jak wiemy, psy uwielbiają gryźć, bowiem jest to ich naturalna potrzeba. Dbanie o higienę psa, w tym także jego zębów to bardzo istotna kwestia, o której niestety wiele psich opiekunów zapomina. Zaniedbanie higieny może doprowadzić do ubytków w uzębieniu, stanów zapalnych, paradontozy i wypadania zębów. Ropne stany zapalne z kolei mogą niestety objąć szczękę a także przenieść się na inne organy wewnętrzne, powodując choroby nerek, wątroby i serca. Dlatego każdy właściciel psa powinien dbać nie tylko o dobrą karmę dla swojego pupila, ale także o jego higienę, w tym o jego ząbki.
Czy należy martwić się o stan mleczaków?
Przyjmuje się, że wszystkie mleczne zęby u psa powinny pojawić się pomiędzy 6 a 8 tygodnia życia. Pierwsze zęby zwierzęcia są bardzo ostre i ułożone są blisko siebie. Gdy zęby mleczne wypadają, pojawiają się oczywiście te stałe. Niemniej jednak powinniśmy także kontrolować stan mleczaków naszego pupila. Warto pamiętać, że wyrzynanie się zębów to mało przyjemny proces dla czworonoga. Wiąże się on z bólem, swędzeniem i ogólnym dyskomfortem. Pies może wtedy gryźć dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze. Aby ulżyć psu (i przy tym ochronić nasze meble) możemy kupić specjalny gryzak dla szczeniąt. Ale nie zapominajmy o profilaktyce. Idealnie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju przysmaki dentystyczne, które będą służyć nie tylko jako gryzaki ale także pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny zębów. Ponadto przeciwdziałają osadzaniu się kamienia nazębnego i wzmacniają dziąsła.
Mycie zębów psu
Profilaktyka jamy ustnej u psa polega nie tylko na szczotkowaniu jego zębów. Obejmuje ona także odpowiedni dobór karmy i smakołyków, które bogate w minerały i witaminy także będą pozytywnie wpływać na stan uzębienia naszego czworonoga. Przede wszystkim zapobiegają one osadzaniu kamienia nazębnego, co jest bardzo istotne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Biorąc pod uwagę sam fakt mycia zębów u psa, zaleca się, aby robić to codziennie a rytuał ten powinniśmy wprowadzić do naszego życia najwcześniej jak się da, by nasz pupil mógł się oswoić ze szczotkowaniem zębów. Wybieramy oczywiście pasty i szczoteczki przeznaczone specjalnie dla psa, które znajdziemy praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Nie zapominamy oczywiście o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym.
Zabawki poprawiające stan zębów u psa
Połączenie przyjemnego z pożytecznym? Jak najbardziej! Psiaki uwielbiają gryźć, zwłaszcza swoje zabawki. Warto wspomnieć o tych, które na pewno korzystnie wpływają na higienę jamy ustnej psa. Idealne będą wszelkiego rodzaju gumowe zabawki dentystyczne. Ścierają one podczas zabawy kamień nazębny a także masują dziąsła. Podobne działanie mają także sznurki do zabawy. Również wszelkiego rodzaju przysmaki dla psa mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej psa. Najlepiej wybierać te o wysokiej zawartości wapnia. Zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego a dodatkowo zapewniają świeży oddech u naszego pupila.
Czytaj także: Dieta psa – co i ile pies może zjeść
Kamień nazębny u psa – przyczyny
Kamień nazębny powstaje w wyniku resztek pokarmu, które się odkładają w jamie ustnej w połączeniu z bakteriami. W skutek tego procesu powstaje płytka nazębna. Jest to naturalny proces, któremu przeciwdziałamy właśnie dzięki codziennemu czyszczeniu zębów psiaka. Jednak w przypadku, kiedy nie zadbamy o prawidłową higienę zębów u psa może dojść do powstania kamienia nazębnego, który może być bardzo niebezpieczny dla jego zdrowia. Nieleczony bowiem, może doprowadzić do zaniku dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych, zapalenia dziąseł i zęba.
Usuwanie kamienia nazębnego u psa
Dbanie o prawidłową higienę intymną to obowiązek każdego psiego opiekuna, która polega przede wszystkim na codziennym szczotkowaniu zębów psa. Pomaga to w powstawaniu nalotu nazębnego, który nieusuwany może przerodzić się w kamień nazębny. Jak go rozpoznać? Jest to nalot widoczny przy linii dziąseł. Często pojawia się także stan zapalny dziąseł, nieprzyjemny zapach z pyska a także nadmierna produkcja śliny. Niestety nie ma domowych sposobów na usunięcie kamienia, dlatego musimy w takim wypadku udać się z naszym pupilem do weterynarza, gdzie zostanie poddany zabiegowi sanacji jamy ustnej. Jest to zabieg pod narkozą, który polega na oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego oraz kieszonek zębodołowych przy pomocy ultradźwiękowego skalera.
Higiena jamy ustnej jak widać jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju naszego czworonoga. Zarówno w przypadku zębów mlecznych jak i stałych powinniśmy zadbać o ich prawidłową i systematyczną higienę. Dokładniej mówiąc szczotkowanie zębów u psiaka należeć powinno do naszych codziennych obowiązków. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną pastę i szczoteczkę do zębów dla psa. Nie zapominajmy także o dobrej i pełnowartościowej karmie a także smakołykach i zabawkach dentystycznych, które zapobiegają powstawaniu nalotu nazębnego i zapewniają świeży oddech.
Czytaj także: Dlaczego mały pies gryzie?