Gryzienie to naturalna potrzeba potrzeba psa tak samo jak aktywność fizyczna czy zabawa. Nasila się ona i jest bardzo widoczna zwłaszcza w przypadku szczeniaków i młodych psów, którym wyrzynają się zęby, najpierw mleczne a później stałe. Gryzienie to naturalny odruch każdego psa i nie powinno się go bagatelizować i zabraniać psu zaspokojenia swojej potrzeby. Może to bowiem mieć negatywny wpływ na jego zachowanie.

 

O czym świadczy niszczenie zabawek?

 

Możemy mówić o kilku powodach, dla których pies niszczy zabawki. Głównym na pewno będzie jego naturalna potrzeba gryzienia, którą w ten sposób będzie zaspakajać. Nasilenie tego zjawiska zauważyć można w okresie wyrzynania się zębów i późniejszej ich wymianie na stałe. Młode psiaki bywają także bardzo ciekawe otoczenia, a nowe rzeczy często próbują poznawać poprzez gryzienie. Niszczenie zabawek przez psa może być także oznaką zwykłej nudy. Jeżeli psu brakuje aktywności fizycznej i zabawy z opiekunem, może on właśnie z tego powodu niszczyć zabawki. Trzecim powodem, dla którego będzie to robił będzie frustracja wywołana pozostawieniem go samego na dłuższą chwilę. Psy to zwierzęta stadne, które nie lubią przebywać w samotności. Dlatego tak bardzo ważne jest oswojenie go i nauczenie pozostawania samemu w domu kiedy musimy wyjść z domu na dłużej, np. do pracy.

 

Jak oduczyć psa gryzienia zabawek?

 

Zniszczone zabawki dla psów to niestety nieodłączny element pieskiego życia. Niestety nie unikniemy tego w stu procentach, ale warto zwrócić w tym wypadku na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim musimy dobierać psu odpowiednie dla niego zabawki. Jeżeli np. zauważymy, że mocno ściska zębami zabawkę, którą potrafi roznieść w pył w przeciągu chwili, warto wybrać te, które wykonane są z wysokogatunkowych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Należy zwrócić również uwagę na przeznaczenie zabawek dla psów, bowiem niektóre z nich odpowiednie są do zabawy z człowiekiem. 

Choć gryzienie to naturalna potrzeba psa, to już w młodym wieku należy uczyć pupila, że nie wszystko może on gryźć. A żeby zaspokoić jego potrzebę, warto zainwestować w wszelkiego rodzaju zabawki do gryzienia dla psa. Będą to różnego typu syntetyczne gryzaki dla psów a także naturalne w postaci kości, które dodatkowo zadbają o higienę i zdrowie zębów naszego czworonoga.

Aby oduczyć psa gryzienia naszych rzeczy należy mu zapewnić zabawkę którą będzie mógł gryźć. Ta piłka dentystyczna nie tylko zapewni masę zabawy ale także zadba o uzębienie psa.

Czytaj także: Dlaczego mały pies gryzie?

Czy można dawać psu przedmioty do obgryzania?

 

Pozwól psu gryźć! Wyrzynanie się zębów oraz ciekawość otoczenia i nowych rzeczy to główne powody gryzienia u psów. Oczywistym jest, by nie podgryzał i nie żuł byle czego. Choć w wielu przypadkach buty, zwłaszcza te nowe, okazują się być bardzo interesujące dla psa, nie możemy mu pozwolić na ich zniszczenie. Już od małego musimy nauczyć czworonoga co może gryźć a czego nie. Najlepiej reagować natychmiast, kiedy w jego pysku pojawi się coś, co nie powinno tam być. Nie chodzi tyle o szkody ale także o jego bezpieczeństwo, bowiem niektóre drobne i ostre elementy mogą zagrażać zdrowiu i życiu psa. Najlepszym sposobem będzie zainteresowanie go czymś innym. Potrzebę gryzienia z pewnością zaspokoją różnego rodzaju zabawki dla psa. Idealne będą kości dla psa, gryzaki czy wszelkiego typu piłki dla psa.

 

Trwałe zabawki dla psów niszczycieli

 

Aby znaleźć wytrzymałą zabawkę dla psa musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim powinny one być wykonane z materiałów o wysokiej jakości, która zapewni im trwałość. Tutaj możemy kierować się także wskazówkami producentów zabawek dla psów, którzy na opakowaniu zaznaczają, czy dany produkt nadaje się np.dla szczeniaków lub dorosłych, małych czy dużych psów. Trwałe będą także gryzaki, zwłaszcza te naturalne, których dodatkowym plusem będzie pomoc w pielęgnacji dziąseł i uzębienia.

W sklepie z artykułami dla psa znajdziemy także zabawki, które wydają różne dźwięki. Jeżeli takowa znajdzie się w posiadaniu naszego pupila, musimy zwrócić uwagę, jak zwierzę reaguje na wydawany przez zabawkę hałas. Może się zdarzyć, że będzie to irytować psa, co poskutkuje zniszczeniem przedmiotu. Jeżeli szukamy trwałych zabawek do przeciągania się i aportowania, warto wybrać sznury z wytrzymałych materiałów, najlepiej te o mocnym splocie.

Świąteczna zabawka dla psa piszcząca ze sznurkiem cała trójka
Jeżeli szukamy wytrzymałych zabawek ze sznurem to nasze zabawki z serii świątecznej świetnie się do tego nadają. Sznur jest wytrzymały a zabawka poręczna.

Jedzenie, z którym trzeba się pomęczyć

 

Ciekawym rozwiązaniem dla psa, który wszystko gryzie są także zabawki edukacyjne dla psa. Będą to wszystkie zabawki, w których możemy ukryć karmę lub smakołyki. Aby wydostać z nich jedzenie, pies musi się nieźle nagimnastykować. Tego typu zabawki edukacyjne będą idealnym zajęciem na dłuższą chwilę, np. gdy pies zostaje sam w domu. Dodatkowo będą one rozwijać jego umysł, instynkt i wyobraźnię. Ze względu na swoje zalety powinien ją mieć każdy psiak. Zapewni mu wiele rozrywki i ciekawej zabawy a przy tym pomoże rozwinąć jego inteligencję.

Czytaj także: Dlaczego pies się drapie?

Dodaj komentarz