Kiedy wreszcie zapada ta wymarzona decyzja: „Kupujemy psa!” No i super! Tylko jakiego? Jak wybrać rasę psa? Czym się kierować? To naprawdę istotna kwestia, dlatego zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Podpowiemy, jak wśród wszystkich dostępnych ras wybrać tę właściwą dla siebie.
Jakiego psa potrzebujemy?
Każdy z nas od dzieciństwa marzy o czworonożnym przyjacielu, a w związku z tym ma w głowie zarysowany jego obraz. Niektórzy marzą o małym, uroczym piesku, którego sierść można ozdobić malutką spineczką, a inni zakochani są w niemal 60 kg dogach niemieckich. Oczywiście to ważne – pies powinien CI się podobać również z wyglądu. Natomiast są rzeczy ważniejsze. Weźmy pod lupę przykład wywołanego do tablicy doga. Zanim zdecydujesz się na tę rasę warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dasz radę okiełznać taką wielką bestię? Oczywiście, wychowanie i treningi posłuszeństwa są w stanie sprawić, że pies na każdym spacerze będzie grzecznie chodził przy nodze. ALE! Pamiętajmy, że każdy zwierzak może impulsywnie zareagować na interesujący go bodziec. Jesteś w stanie zapanować nad 60kg psem? Pomyśl.
Usposobienie – jest baaardzo ważną kwestią! Masz dwójkę dzieci i kota? Sprawdź, czy rasa, która Cię interesuje lubi takie towarzystwo. Dogi niemieckie, mimo swej ogromnej postury są naprawdę przyjazne, bardzo przywiązują się do właściciela i lubią dzieci. Jeśli chodzi natomiast o inne zwierzęta nie jest już tak kolorowo. Będą wobec nich tolerancyjne, ale pod warunkiem, że od wczesnych lat będą przyuczane do ich obecności. Podczas podejmowania decyzji uwzględnij, jakie preferencje i potrzeby ma dana rasa, nie zapominaj o tym. Postaraj się „dopasować” psa do swojego trybu życia. Jeśli każdy wieczór spędzasz na kanapie przed netflixem, to Jack Russell Terrier raczej nie będzie dobrym wyborem. To oczywiście duże uproszczenie, chodzi jednak o to, żeby odrzucić rasy, posiadające wymagania, których spełnić nie możemy lub nie chcemy.
Czytaj także: Adopcja czy zakup psa?
Ograniczenia w wyborze rasy
Szukając swojego wymarzonego przyjaciela trzeba na uwadze mieć fakt, że istnieją rasy, których chęć posiadania wymagają uzyskania konkretnego pozwolenia – są to rasy znajdujące się na liście ras psów agresywnych. O sensowności samej listy napisać można by cały artykuł więc nie będziemy się na tym skupiać. Lista istnieje i trzeba to zaakceptować a także wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli interesuje nas psiak, który się na niej znajduje.
Należą do nich:
1) amerykański pit bull terrier;
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
3) buldog amerykański;
4) dog argentyński;
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
6) tosa inu;
7) rottweiler;
8) akbash dog;
9) anatolian karabash;
10) moskiewski stróżujący;
11) owczarek kaukaski.
Klasyfikacja FCI
FCI dzieli rasy na 11 grup. Klasyfikacja przedstawia się następująco:
Grupa 1 – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
Grupa 2 – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła
Grupa 3 – Teriery
Grupa 4 – Jamniki
Grupa 5 – Szpice i psy w typie pierwotnym
Grupa 6 – Psy gończe i rasy pokrewne
Grupa 7 – Wyżły
Grupa 8 – Aportery, płochacze i psy dowodne
Grupa 9 – Psy ozdobne i do towarzystwa
Grupa 10 – Charty
Grupa 11 – Rasy nieuznane przez FCI
Już sam ten podział, może nam sporo podpowiedzieć o usposobieniu wymarzonego szczeniaka. Pamiętajcie, żeby wiedzę, a co najważniejsze – samego psiaka kupić wyłącznie z hodowli, która zarejestrowana jest w Związku Kynologicznym w Polsce.
Łagodne rasy psów
Jak się okazuje, dużą popularnością cieszą się tzw. „łagodne rasy psów”. Na takie zwierzaki decydują się osoby, które posiadają dzieci. Pies, który będzie wychowywał się z małym człowiekiem musi mieć pewne cechy charakteru. Tylko co rozumiemy pod pojęciem łagodna rasa psów? Przede wszystkim pupila o dużych pokładach cierpliwości, spokojnego, łagodnego, który traktuje człowieka jak członka stada. Dla rodzin często polecane są labradory lub golden retrivery. Psy te często wykorzystuje się do dogoterapii, są naprawdę cierpliwe, mądre i opiekuńcze.
Pamiętajmy o wychowywaniu psa!
Jednak niezależnie od tego, na jaką rasę się zdecydujesz, musisz zadbać o odpowiednie wychowanie psiaka! Zapewnić mu nie tylko pełną miskę, ale poczucie bezpieczeństwa, własny kąt, w którym będzie mógł się wyciszyć, a także trening posłuszeństwa i aktywną zabawę z ulubionymi smaczkami!
Czytaj także: Duży pies a mieszkanie w bloku