Kupno psa czy adopcja – odwieczne pytanie, które pojawia się w głowie wielu osób, które chcą przyprowadzić nowego członka rodziny do domu. Kupując czworonoga uczymy go wszystkiego od szczeniaka czy adoptując dorosłego psa musimy przeanalizować siebie samych – czy damy radę z nowym obowiązkiem, które doda nowych i nieznanych nam wyzwań?

 

Cechy skłaniające do adopcji psa

 

Pies to nowa odpowiedzialność i nie tylko. Trzeba wziąć pod uwagę, że adopcja psa przynosi wiele obowiązków, ale także zastanówcie się porządnie, czy w ogóle stać Was na utrzymanie psa. Żywienie, higiena, leczenie, profilaktyka oraz zabiegi pochłaniają nie mało pieniążków, a pamiętać należy, że biorąc psa ze schroniska czasami trzeba poprosić o pomoc behawiorystę. Warto też pod lupę postawić pracę, w jakim trybie się pracuje i pamiętać, że pies nie może przez dłuższy czas być sam w domu. Samotność prowadzi do lęku separacyjnego, a tu nieduży krok do problemów z zachowaniem psa. 

Przed adopcją część schronisk czy fundacji przeprowadza wywiad z przyszłymi właścicielami, gdzie zostaje po przeanalizowaniu materiału wydana decyzja pozytywna, bądź negatywna co do przygarnięcia czworonoga. Pracownicy sprawdzają czy przyszły dom zapewni bezpieczeństwo, odpowiedni ruch, jedzenie oraz leczenie w przypadku zachorowania. Na pewno warto dwa, a nawet trzy razy się zastanowić nad psiakiem, by samymi chęciami uratowania go zza krat, nie wyrządzić krzywdy. 

Dawanie psu przysmaków to dobra metoda na przełamanie lęku.

Jak dobrać rasę psa do naszego charakteru?

 

Tutaj pojawia się pytanie znowu do nas samych – jesteśmy aktywni? A może wolimy siedzieć w zaciszu domowym czytając książki? Piesze wędrówki? Podróżowanie? Praca w terenie? Dla każdego znajdzie się rasa, która sprosta Twojemu stylu życia. Nie jeden pies do adopcji na pewno sprosta Waszemu stylowi życia. Patrząc na psa rasowego, hodowca najczęściej wykonuje wywiad, po którym stwierdza, czy pies będzie u Was szczęśliwy. Warto rozejrzeć się przed zakupem czy przygarnięciem czworonoga, jaka rasa czego potrzebuje i dopasować to do swojego charakteru. Pełno znajdziemy informacji o tym w internecie, książkach, publikacjach – każde źródło na pewno podpowie, która psiak będzie przy Was szczęśliwy. 

Czytaj także: Smycze spacerowe – jak wybrać odpowiednią?

 

A może jednak kundelek ze schroniska?

 

Na pewno pracownicy potrafią określić mniej więcej czego pies się boi, co sprawia mu radość i jaki charakter przejawia. Sama budowa psa może już nam nakierować, czego będzie mogło potrzebować. Tak samo możecie sami poznać psa przed adopcją, sprawdzić, czy będziecie dla niego odpowiednimi opiekunami. Tutaj ważna jest obserwacja, ale także nie wykluczone, że pies nie polubi nowych rzeczy! Można nauczyć go stopniowo dłuższych wędrówek, ale pamiętajcie, że małymi kroczkami. 

Na dłuższe wędrówki wieczorem polecamy smycz z latarką LED, która oświetla do ośmiu metrów przestrzeni.

Pies szkołą dla człowieka

 

Nie znam osoby, która by powiedziała, że pies nie zmienił czegokolwiek w ich życiach. Zmienia bardzo wiele. Uczymy się nie tylko empatii, ale radości… z niczego. Częściej dostrzegamy wiele pozytywnych rzeczy, ale także uczy nas odpowiedzialności i miłości. Zalet posiadania psa jest bardzo dużo, ale prawda jest taka, że dostrzegamy to dopiero wtedy, kiedy pojawia się czworonóg w naszych czterech ścianach. Nagle nie znamy pojęcia samotności, pies to towarzysz na całe pieskie życie, które na pewno zostanie w naszych sercach.

 

Zmiany w psychice człowieka

Nie dość, że po dłuższym kontakcie z psem poziom oksytocyny jest wyższy, niż u osób nie obcujących z psiakami, ale także podnosi poziom endorfiny, która uśnieża ból i pomaga walczyć ze stresem. Samo głaskanie, zabawa powoduje spadek kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Nie mówiąc i dopaminie, która odpowiada za dobre samopoczucie! Adopcja psa czy kupno psa także wymusza na nas, chcąc nie chcąc, konieczność spacerów, więc wyrabiamy kondycję, spada ciśnienie tętnicze oraz zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo – naczyniowych o naprawdę spory procent. 

Nie bez powodu pojawiła się dogoterapia, która w wszelkich schorzeniach jest wykorzystywana coraz częściej. Popularność tej metody jest coraz większa, a efekty terapii są zniewalające. 

 

Czego można więcej chcieć – nowy członek rodziny, nie ważne skąd przyniesie z pewnością wiele korzyści, wiadomo, nie wyjedziemy może na upragnione wakacje, jeśli nie mamy go z kim zostawić, czy inne plany zostaną odłożone w czasie bądź anulowane, ale jednego jestem pewna – większej bezwarunkowej miłości nie doświadczycie. Ten zimny nos, nieraz Wam to udowodni, że było warto. Powodzenia! <3

Dodaj komentarz