Każdy psiak musi mieć swoją smycz. Tylko dzięki niej swobodnie możemy spacerować z psem w różnych miejscach, a także jak obroża – kontroluje zachowanie czworonoga.

 

Co zrobić, gdy pies nie chce chodzić na smyczy?

 

Psa przyzwyczajamy do smyczy od szczenięcia – wtedy najlepiej nauczyć, że istnieje coś takiego jak smycz i warto wtedy psiaka nagradzać. Z wielką dozą cierpliwości uczymy, żeby nie ciągnął, szedł koło nas, żeby też nie ignorował naszych poleceń. Tak samo niechęć do smyczy może wynikać… z samej smyczy. Smycz dla psa może być po prostu za ciężka, gdy np. wybieramy smycz metalową na małego psa. Tak samo NIGDY nie karajcie psa smyczą! Jest to niedopuszczalne, skoro chcemy przyzwyczaić psa do niej. 

Chwalcie pupila jak będzie szedł spokojnie przy zapiętej smyczy – to zwykle wystarczy, by pies się zaczął uczyć chodzenia na smyczy. 

Czytaj także: Obroża dla psa – bezpieczeństwo przede wszystkim!

 

Kiedy pies musi chodzić na smyczy?

 

Smycz musicie traktować jako narzędzie podstawowe, które należy posiadać, gdy idziemy do weterynarza, jedziemy w podróż, wybieramy się do psiego salonu urody, kiedy przeprowadzamy trening, prezentujemy psa na wystawie, uprawiamy psie sporty czy wychodzimy na codzienne spacery. Zdarza się, że pies ciągnie na smyczy kiedy widzi coś ekscytującego, kiedy wie, że naszym celem jest weterynarz, ale to nie świadczy o złym wychowaniu jak wiele osób sądzi – pies ma prawo pokazać, że nie podoba mu się coś, albo na odwrót. Cóż, ja swojego bernola noszę do weterynarza, bo taki cykor jest z niego, więc zazdroszczę właścicielom, gdzie pupile tylko ciągną za smycz, by nie iść w dane miejsce… 😉

 

Różne rodzaje smyczy spacerowych dla psów

 

Przy wyborze smyczy trzeba pamiętać o tym, że walory estetyczne zostawiamy na szarym końcu. Trwałość i solidne wykończenie to podstawa. Warto też się zorientować z jakiego tworzywa jest zrobiona, czy karabinka jest wytrzymała i z jakimi łączeniami mamy do czynienia (nity czy szycie). Są różne długości smyczy, długa smycz dla psa będzie idealna dla każdego wędrownika, który uwielbia zwiedzać teren. Grubość samej smyczy również ma znaczenie – za wąska przy wielkim psie może zostać uszkodzona, gdy nagle nasz pupil nas mocniej pociągnie. Dokładnie zwróćcie uwagę, czy dana smycz jest odpowiednia do wielkości i aktywności Waszego czworonoga. 

Zwykła smycz spacerowa jest zakończona z jednej strony rączką, a z drugiej karabińczykiem, do którego przypinamy szelki lub obrożę. Zrobiona jest z różnych materiałów – skóra, metalowy łańcuszek, taśma parciana i wiele innych i tutaj należy wybrać tak smycz, by nie przeszkadzała czworonogowi. 

Czytaj także: Jakie akcesoria sprawdzą się podczas spaceru z psem?

 

Smycz automatyczna typu FLEXI

 

Smycz automatyczna typu FLEXI posiada w rączce mechanizm, dzięki któremu pies poruszając się do przodu, wysuwa smycz. Często jest ona wykonana z linki bądź taśmy. Widzimy częściej właścicieli, którzy pozwalają się oddalać psiakowi na na całość długości smyczy przy małych rasach psów. Na tym typie smyczy nie uczymy psa prawidłowego chodzenia na luźnej smyczy. Szczeniak swoją siłą regulując odstęp od właściciela z czasem przestaje zwracać uwagę na człowieka, który zostaje w tyle. My idąc za psem za to, nie jesteśmy w stanie nawiązać kontaktu.

Ostatnio również w naszej ofercie można zakupić podwójną smycz dla właścicieli, którzy posiadają więcej czworonogów. Wiele osób sobie chwali takie rozwiązanie i jest bardzo zadowolonych. 

Podwójna smycz to świetne rozwiązanie dla właścicieli wielu czworonogów.

Smycz ringówka

 

Tą smycz wykorzystujemy tylko w trakcie prezentowania psiaka na wystawach psów rasowych. Przypomina klasyczną, tyle, że jest zakończona pętelką, która jest jakby formą obroży dla psa. Ważne jest, by ringówka nie rzucała się w oczy i była dopasowana kolorem do maści psa. Szerokość, wielkość również dopasowujemy pod rasę psa. 

 

Smycz przepinana

 

Tak zwana smycz regulowania jest zakończona dwoma karabińczykami. Na całej długości doszyte są metalowe kółka, które umożliwiają przepinanie jej na różnych wysokościach. W razie różnych sytuacji, można zmniejszać bądź zwiększać dystans między psem, a właścicielem, co nieraz jest bardzo przydatną funkcją. 

 

Smycze o specjalnym przeznaczeniu

 

Bieganie z psem teraz to żaden problem, kiedy można zakupić smycz z amortyzatorem, który amortyzuje szarpnięcia. Tak samo z rowerem – smycz rowerowa dla psa ma odpowiednią długość i amortyzator, który ułatwia kontrolę psa podczas jazdy. Tylko pamiętajcie, by pokazać rower psiakowi i pozwolić mu się zapoznać z dźwiękami oraz prawidłowym zachowaniem podczas takiego spaceru. Na rynku są również dostępne smycze z wbudowanym parasolem.

Smycz z latarką LED to doskonały wybór na wieczorno-nocne spacery. Latarka ma do 8 metrów zasięgu.

Smycz treningowa, czyli behawioralna

 

Smycz behawioralna pomaga w utrzymaniu kontaktu z psem podczas pracy. Stosujemy ją w trakcie szkoleń, co prawda, nigdy nie była mi potrzebna, ale znam wiele osób, które chętnie po nią sięgają.

 

Jak widzicie rodzajów smyczy jest strasznie dużo i warto spojrzeć, która służy do czego. Ja przy bernolu chwalę sobie przepinaną – przy bliźniakach nieraz ta regulacja ułatwiała mi spacerowanie, kiedy szłam z wózkiem. Flexi również posiadamy, ale tą używam wyłącznie, kiedy spacerujemy po lesie, nad morzem, by mógł poznać więcej terenu niż przy mojej nodze. 

 

.

 

Dodaj komentarz