Pojawienie się w rodzinie nowego czworonożnego członka jest nie lada wyzwaniem dla wszystkich. Przez pierwsze kilka tygodni wiele codziennych czynności ulega diametralnej zmianie. Dla każdego domownika pojawiają się kolejne obowiązki związane z opieką nad nowym domownikiem. Niezależnie od wieku psiaka, musimy wypracować sobie zarówno metody wychowawcze oraz jak nauczyć chodzenia na smyczy.
Dlaczego pies ciągnie na smyczy?
Posłuszeństwo psa, wykonywanie komend, czy odpowiednia reakcja na spacerze mówi wiele nie tylko o temperamencie naszego pupila, ale również o więzi jaka jest pomiędzy nami a nim. Zdarza się, że wspólny spacer, który miał być chwilą relaksu przeradza się w istne przeciąganie liny. Gdy dorosły pies ciągnie na smyczy zazwyczaj ma to związek z wcześniejszym nieumiejętnym posługiwaniem się smyczą przez właściciela. Linka ma być łącznikiem pomiędzy opiekunem a zwierzęciem. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, by w odpowiedni sposób jej używać. Przedmiot ten powinien być kojarzony z czymś miłym i w żadnym wypadku nie służyć do karania. Przez nasze ciągnięcie, szarpanie czy krzyki, robimy psu niesamowitą krzywdę. Zwierzę zamiast skupiać się na otoczeniu jest w ciągłym stresie co może w efekcie generować agresywne zachowania. Związane jest to z tym, że pies na uwięzi ma ograniczone możliwości reakcji. Wiedząc, że nie może uciec przyjmuje postawę obronną. Gdy szarpiąc za smycz nie pozwalamy czworonogowi “przywitać się” z mijanymi psami, zamiast zaspokajania jego ciekawości wzbudzamy w nim reakcje agresji do mijanych zwierząt.
Czytaj także: Reaktywność smyczowa – jak ją rozpoznać?
Nauka chodzenia z psem na smyczy – od czego zacząć?
Żeby czas spędzony na wspólnych spacerach był jak najbardziej efektowny zarówno właściciel jak i psiak powinni nauczyć się kilku podstawowych rzeczy. Psa najprościej jest nauczyć chodzenia na smyczy gdy jest jeszcze szczeniakiem. Nie należy rozumieć, że wtedy jest to łatwe zadanie. Zanim zaczniemy się zastanawiać jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy powinniśmy skompletować niezbędne do tej nauki akcesoria. Co będzie potrzebne?:
- odpowiednio dobrana smycz;
- prawidłowa obroża;
- smakołyki stosowane jako nagrody.
Smycz dobieramy w zależności od wielkości psa. Zbyt cienka może utrudniać kontrolę nad naszym pupilem lub co gorsza poranić nasze dłonie w sytuacji, gdy zwierzak nas pociągnie. Szczeniak będzie potrzebował cieńszej, lżejszej i delikatnie elastycznej smyczy. Natomiast jeśli ma to być nauka chodzenia na smyczy dorosłego psa, powinniśmy poszukać produktu z mocnego tworzywa i z niezawodnym zapięciem. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej obroży, do której będziemy smycz przypinać. Obecnie najbardziej popularne są obroże z polipropylenu oraz skórzane. Zwróćmy uwagę, aby miejsce przypięcia smyczy do obroży było odpowiednio wzmocnione. Możemy również zdecydować się na wybór szelek zamiast tradycyjnej obroży. Trzeba pamiętać, że szelki nie dają takiej możliwości kontroli podczas treningów posłuszeństwa przez osłabiony kontakt właściciela z pupilem. Zadanie wyszkolenia psiaka do chodzenia na smyczy ułatwią smakołyki podawane jako forma nagrody.
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?
Pies ciągnący na smyczy to zmora wielu opiekunów. Potrzeba czasu, sposobów i determinacji aby spacer był przyjemnością. Zanim zaczniemy treningi powinniśmy się zastanowić co jest przyczyną tego, że dorosły pies ciągnie na smyczy. Czasem przyczyna jak i rozwiązanie moga okazać się bardzo trywialne. Nasz pupil, jak dobrze wiemy ma świetny węch. Spacer jest dla niego przede wszystkim okazją do poznania nowych zapachów. Może się okazać, szarpanie się na smyczy jest właśnie wynikiem chęci dostania się do czegoś nowego, ucieczki od zapachu który źle na niego działa lub po prostu spożytkowania nadmiaru energii. Dlatego tak ważne jest abyśmy dali psu możliwość odkrywania otoczenia. Warto zainwestować w dłuższą linkę bo jeśli wiemy już jak chodzić z psem na smyczy to powinniśmy wiedzieć również jak ważne jest przeplatanie nauki z zabawą. Musimy dać naszemu czworonogowi swobodę chociażby w wyborze kierunku spaceru. Taki aktywny spacer dużo łatwiej jest przeplatać krótkimi szkoleniami czy odpowiednimi ćwiczeniami. Pamiętajmy również, że każdy pies ma inny temperament i charakter a co za tym idzie odmienne potrzeby. O tyle o ile szczeniaki łatwiej i szybciej reagują na naszą edukację, to nauka chodzenia na smyczy dorosłego psa może wymagać od nas dużo więcej wytrwałości, cierpliwości i zrozumienia.
Jak chodzić z psem na smyczy?
W treningu polegającym na tym jak nauczyć psa chodzić na spacery bardzo wiele zależy od naszej determinacji, konsekwencji i stanowczości. Chodzenie z psem powinniśmy zacząć od spokojnych miejsc aby jak najmniej rzeczy z otoczenia mogło go rozpraszać. Powinniśmy pamiętać, żeby smycz trzymać zawsze w lewej ręce. Jeśli przez cały czas wyjścia na dwór będziemy starali się szkolić naszego pupila, to bardzo szybko osiągniemy efekt odwrotny niż zamierzony. Istotą tego jak nauczyć starego psa chodzenia na smyczy jest aby poruszał się on blisko nas, na długość luźnej smyczy. Psiak zamiast traktować spacerek jak przyjemność będzie kojarzył go z musztrą. Zwracajmy uwagę na relacje z czworonogiem. Podczas spaceru nasza uwaga jako przewodnika powinna być skupiona głównie na nim. Przeplatajmy zadania ze swobodą aby mu się nie nudziło. Na początku łagodnie zachęcajmy psiaka aby podążał za nami. Powinniśmy doceniać jego dobre zachowania i początkowo często je nagradzać. Pies zasługuje na pochwałę, gdy idąc obok nas linka nie jest napięta. Gdy tylko czujemy, że to się zmienia stajemy w miejscu i czekamy aż psiak podejdzie do nas bliżej.
Nauka chodzenia na smyczy dorosłego psa
Wiele rodzin w obecnych czasach decyduje się zamiast szczeniaka, wziąć ze schroniska dorosłego już psa. Pewne jest, że kilkuletni zwierzak ma już swoje konkretne przyzwyczajenia i nawyki. Możemy się mocno zdziwić widząc reakcje nowego członka rodziny, jakże inne niż byśmy tego oczekiwali. Zdarzają się również tak, że decydujące jak nauczyć starszego psa chodzić na smyczy jest to w jakich warunkach wcześniej psiak mieszkał i jakie miał możliwości rozwoju. Dorosłego psa należy “odkryć”. Nigdy nie należy egzekwować niczego siłą, bo może to spowodować, że straci on do nas zaufanie, którego odzyskanie może być ni elada wyzwaniem. Zabawę z tym jak nauczyć starego psa chodzić na smyczy zaczynamy nieco inaczej niż w przypadku szczeniaka. Musimy pamiętać, że nauka to nie tresura. Nauka polega na nagradzaniu odpowiednich zachowań przy jednoczesnym ignorowaniu tych niepożądanych. Wyposażenie “starszaka” w niezbędny ekwipunek jest tak samo konieczne.
Jak uczyć szczeniaka chodzić na smyczy?
Gdy pojawia się w naszym domu mały piesek codzienność zostaje przewrócona do góry nogami. Sporo czasu upłynie, aż szczeniak nauczy się podstawowych zachowań, komend czy reakcji na to co do niego mówimy. W ogromnej mierze będzie to zależało od naszego nastawienia, cierpliwości i ciepła jakie psiakowi okażemy. Podstawą dobrych stosunków jest zasada jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy.Jeśli udało nam się już dobrać niezbędny do spacerowania ekwipunek możemy zaczynać. Aby szczeniak mógł wychodzić na dwór niezbędne jest by posiadał komplet szczepień. Ten czas spędzony w zaciszu domowym może być bardzo twórczy. Najpierw sami powinniśmy zdobyć wiedzę jak nauczyć psa spaceru na smyczy, posiłkując się profesjonalnymi artykułami czy oglądając filmy coraz częściej dostępne online. Czas w domu możemy spożytkować na naukę podstaw posłuszeństwa czyli chodzenia na smyczy przy nodze. Zaczynamy od zakładania szczeniakowi obroży i pozostawiamy ją na kilka minut na szyi. Z każdym dniem wydłużamy ten czas, aż w końcu dopinamy do niej smycz. Kolejnego dnia przygotowujemy smakołyki i próbujemy chodzić po domu. Zawsze, gdy szczeniak zrobi kilka kroków przy naszej nodze bez szarpania, chwalimy go i nagradzamy smakołykiem. Gdy opanujemy z naszym pupilem podstawowe zasady i komendy w domu to możemy zacząć próbować jak nauczyć psa chodzić na spacery pomiędzy inne zwierzęta.
Czytaj także: Smycz behawioralna – jak z niej korzystać?