Kastracja psa to dalej temat, który wzbudza wiele emocji, wiele pytań pozostawiając nas w niepewności. Przeprowadza się ją nie tylko patrząc na możliwość rozmnożenia, by zapobiec nieplanowanej ciąży, której nie potrafilibyśmy udźwignąć, ale kastracja u psa zostaje również wykonywana w sytuacji, gdzie behawioralnie są do tego wskazania. Też wiele osób cały czas patrzy na to, że ze strony właściciela jest to samolubny krok, bo krzywdzi się psa – nic bardziej mylnego. Trzeba sobie zadać pytanie, czy każdy jest w stanie poradzić sobie z psim potomstwem? Co z nim się stanie, jeśli dojdzie do takiej sytuacji? Właśnie. Nawet nie chcę wiedzieć co mogło przejść każdemu z nas przez myśli.

Kastracja psa – na czym polega i jak wygląda zabieg?

Kastracja psa z samego słownika znaczy, dosłownie, uczynić psa bezpłodnym, jest to zabieg ubezpłodnienia. Sam zabieg polega na wycięciu chirurgicznym jąder i najądrzy u samców. Decydując się na taki zabieg, musimy pamiętać, że skutki są NIEODWRACALNE! Świadomość społeczna rośnie co do tego rodzaju operacji, więc wiele osób, dla dobra własnych czworonogów, oddają psiaka w ręce weterynarzy i akceptują wszystkie zalety, ale i wady.

Jakie są wady i zalety kastracji psa?

Behawioralnie psy przez hormony oraz przez naturalny instynkt płciowy chcąc zapłodnić sukę są bardziej agresywne w stosunku do swojego gatunku, ale także dla ludzi. Też przez popęd płciowy często uciekają, wdają się w walki, a zabieg kastracji niweluje wszystkie te zachowania. Największą zaletą mimo wszystko jest fakt, poparty wieloma badaniami – wydłużają życie naszych czworonogów. Często mówi się o mniejszym ryzyku zachorowania na choroby narządów płciowych.

Zalety zaletami, wady pojawiają się po zabiegu, bezpośrednio związanymi z samą operacją. Należy sprawdzać jak rana po kastracji psa się goi, czy nie dochodzi do krwawienia i nie dopuścić pod żadnym względem do zanieczyszczenia rany! Jednak później pies może cierpieć na zerwania więzadła krzyżowego przedniego w stanie kolanowym, niedoczynność tarczycy, nowotwór prostaty, mięsaki. Rak pojawia się stosunkowo rzadko do innych chorób, które zostały wymienione, ale to też należy wymienić jako wadę kastracji. Pamiętajcie, by przeanalizować wady i zalety kastracji psa, ale także innych zabiegów, którym czworonóg zostanie poddany w przyszłości.

Pies po kastracji – najczęstsze problemy

Należy pamiętać, że najczęstszym problemem po zabiegu kastracji jest nadwaga i otyłość. po zabiegu należy zadbać o dietę swojego czworonoga. Najlepiej zapytać o to lekarza weterynarii, który pokieruje, która karma i i jaka ilość energii jest potrzebna, by pokryć zapotrzebowanie, a nie pozwoli, by w komórkach magazynowały się składniki zapasowe. Pamiętajmy o kontroli masy ciała i dbać o rasy psów po operacji, które mają genetyczne skłonności do przybierania na wadze.

Zachowanie psa po kastracji

Zachowanie psa po kastracji jak wspomniałam wyżej, ulega zmianie przez brak popędu płciowego. Należy pamiętać, że jeśli pies bez względu na płeć rzuca się do ataku, to sama kastracja nie pozwoli nam odetchnąć z ulgą. Trzeba wtedy zasięgnąć rady u behawiorysty. Ogólnie uważa się, że kiedy kastrujemy psa znikają niepożądane reakcje u psa. Stają się mniej agresywne, ale to tylko wyłącznie przez wstrzymanie naturalnego instynktu, jakim jest pokrycie suki.

Opieka nad psem po kastracji

Po kastracji należy brać pod uwagę, że pies powinien wybudzić się z narkozy przy lekarzu, który kontroluje stan zdrowia naszego czworonoga. Kiedy odbieramy psa należy wziąć ze sobą koc, którym okrywamy pupila, ponieważ po znieczulenie został zaburzony ośrodek termoregulacji i może odczuwać zimno. Przygotowujemy transporter bądź koc, na którym kładziemy pacjenta i przewozimy psa do domu.
Zapewnijcie w domu psiakowi spokojne, ciche miejsce, gdzie będzie mógł swobodnie dojść do siebie. Opieka nad psem po kastracji z początku nie różni się niczym innym, jak dbaniem o czworonoga jak po każdej innej operacji. Pies może się trząść po kastracji, tracić równowagę, być pobudzony, piszczeć czy szukać czegoś wzrokiem – to normalne po zabiegach. Na pewno weterynarz wskaże zachowania nietypowe, po których trzeba się zgłosić niezwłocznie do kliniki i pokieruje co robić w danym momencie.

kuferek transporter składany
Taki składany transporter zapewni psu po kastracji wygodną i komfortową podróż do domu.

 

Rekonwalescencja psa po kastracji – jak długo dochodzi do siebie?

Każdy organizm inaczej dochodzi do siebie oraz czas gojenia się rany jest osobniczy. Do doby pies może być osowiały i występować skutki uboczne znieczulenia. Wodę i jedzenie należy podać po wskazanym czasie przez lekarza weterynarii. Przede wszystkim musimy psu ograniczyć aktywność fizyczną. Wszelką zabawę ograniczyć do minimum, a spacery robić krótkie tylko za potrzebą. Nie można dopuścić by rana mogła się otworzyć, ani by nie doszło do komplikacji pooperacyjnych. Odpoczynek przede wszystkim.

Odzież ochronna dla psa po operacji

Ubranka po kastracji muszą przede wszystkim osłonić miejsce operacyjne, by pies nie miał do tego dostępu. Lizanie czy podgryzanie rany jest zabronione i odzież ochronna ma na celu nie dopuścić do takiej sytuacji. Wszelkie kubraczki, majtki dla psa, bluzki czy sweterki bawełniane idealnie się do tego nadadzą. Tak samo samemu z tego materiału możemy samemu stworzyć taką odzież ochronną – zrobić dziury na łapy i od góry związać, i gotowe!

marynarskie majtki dla zwierzat w paski 3 kolory miniaturka
Takie majteczki zabronią psu podrażniania rany po zabiegu.

Jeśli macie dalej jakieś pytania z formą zabiegu czy w kwestii zdrowotnej psa – udajcie się do najbliższej kliniki weterynaryjnej by lekarze mogli Wam rozjaśnić wiele rzeczy, które mogą Was nurtować.

Dodaj komentarz