Kastracja psa to dalej temat, który wzbudza wiele emocji i wiele pytań, pozostawiając opiekunów zwierzęcia w niepewności. Przeprowadza się ją nie tylko z uwagi na możliwość rozmnożenia. Jej celem jest zapobiegnięcie nieplanowanego zajścia w ciążę. Kastracja u psa jest także wykonywana w sytuacji, gdy występują do tego behawioralne wskazania. Wiele osób błędnie uważa, że ze strony właściciela jest to samolubny krok, bo zabieg ten krzywdzi psa — nic bardziej mylnego. Trzeba sobie zadać pytanie, czy w danej sytuacji opiekun poradzi sobie nie tylko z psem, ale też jego potomstwem? Co się z nim stanie, jeśli dojdzie do takiej sytuacji? Co warto wiedzieć o kastracji? Na czym polega, jak przebiega zabieg i jakie są jego wady i zalety?

Kastracja psa — na czym polega i jak wygląda zabieg?

Kastracja psa, jak wyjaśnia słownik, jest to zabieg chirurgiczny, którego celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zwierząt. Polega on na wycięciu chirurgicznym jąder i najądrzy u samców. Decydując się na taki zabieg, właściciel musi wiedzieć, że jego skutki są NIEODWRACALNE! Warto jednak wiedzieć, że świadomość społeczeństwa na ten temat stale rośnie, przez co wielu opiekunów czworonogów decyduje się na oddanie psa w ręce lekarza weterynarii. Kastracja psa jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, tzw. narkozie. Jest to zabieg inwazyjny, jednak przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę, jest w pełni bezpieczny.

Jakie są wady i zalety kastracji psa?

Behawioralnie psy pod wpływem działania hormonów oraz naturalnego instynktu płciowego chcąc zapłodnić sukę, są bardziej agresywne nie tylko w stosunku do swojego gatunku, ale także dla ludzi. Ich popęd płciowy sprawia, że często uciekają, wdają się w walki, a zabieg kastracji niweluje wszystkie te zachowania. Wśród ważnych zalet przeprowadzenia kastracji psa należy także wyróżnić:

  • regulowanie kwestii bezdomności,
  • ograniczenie popędu seksualnego samców i potencjalnych agresywnych zachowań,
  • redukcja instynktów terytorialnych,
  • zapobieganie chorobom nowotworowym,
  • ograniczenie ucieczek u psów.

Kastracja u psa to szereg zalet, ale też wad, których wystąpienie jest ściśle związane z operacją. Opiekun czworonoga powinien regularnie kontrolować, jak rana po kastracji psa się goi. Ważne jest sprawdzanie, czy nie dochodzi do krwawienia, ale też regularne dezynfekowanie powierzchni rady, tak by nie dopuścić do jej zanieczyszczenia. Wśród negatywnych konsekwencji kastracji u psa należy wyróżnić:

  • ewentualne powikłania pooperacyjne,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty,
  • problemy z nietrzymaniem moczu,
  • spowolnienie metabolizmu i ryzyko otyłości,
  • ryzyko schorzeń układu kostnego.

Właściciel zwierzęcia powinien pamiętać, by przed podjęciem decyzji o zabiegu dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety kastracji psa, gdyż pozwala to podjąć słuszną decyzję.

Pies po kastracji — najczęstsze problemy

Należy pamiętać, że najczęstszym problemem po zabiegu kastracji jest nadwaga i otyłość. Z tego też względu, opiekun powinien właściwie dbać o dietę swojego czworonoga. Najlepiej zapytać o to lekarza weterynarii, który podpowie, jaką karmę warto stosować oraz jaka jej ilość jest potrzebna, do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego. Warto regularnie kontrolować masę ciała psa po operacji, szczególnie w przypadku ras, które mają genetyczne skłonności do przybierania na wadze. 

Zachowanie psa po kastracji

Jak wspomniano wyżej, zachowanie psa po kastracji może ulec zmianie. Należy pamiętać, że jeśli pies bez względu na płeć rzuca się do ataku, to sama kastracja nie pozwoli nam odetchnąć z ulgą — pomaga jedynie w sytuacji, gdy problem wynika z nadmiaru testosteronu. Jeśli nie jest to przyczyna agresji u czworonoga, właściciel koniecznie powinien zasięgnąć porady u behawiorysty. Oczywiście kastracja psa może doprowadzić do wyeliminowania niepożądanych reakcji u psa. Wówczas stają się one mniej agresywne, ale to tylko wyłącznie przez wstrzymanie naturalnego instynktu, jakim jest pokrycie suki.

Opieka nad psem po kastracji

Po wykonanym zabiegu kastracji pies powinien się wybudzić z narkozy przy lekarzu, który kontroluje stan jego zdrowia. Właściciel, odbierając psa z lecznicy, powinien mieć ze sobą koc do okrycia pupila. Warto pamiętać, że znieczulenie zaburza ośrodek termoregulacji, stąd też nawet w cieplejsze dni zwierzę może czuć chłód. Przewiezienie psa do domu powinno odbywać się przy wykorzystaniu transportera.

W domu warto zapewnić psiakowi spokojne, ciche miejsce, gdzie będzie mógł swobodnie dojść do siebie. Opieka nad psem po kastracji z początku nie różni się niczym innym jak dbaniem o czworonoga jak po każdej innej operacji. Pies może się trząść po kastracji, tracić równowagę, być pobudzony, piszczeć czy szukać czegoś wzrokiem — to normalne po zabiegach. Na pewno weterynarz wskaże zachowania nietypowe, po których trzeba się zgłosić niezwłocznie do kliniki i pokieruje co robić w danym momencie.

kuferek transporter składany
Taki składany transporter zapewni psu po kastracji wygodną i komfortową podróż do domu.

 

Rekonwalescencja psa po kastracji — jak długo dochodzi do siebie?

Każdy organizm inaczej dochodzi do siebie, a czas gojenia się rany jest osobniczy. Do doby pies może być osowiały i mogą występować skutki uboczne znieczulenia. Wodę i jedzenie należy podać czworonogowi dopiero po upływie wskazanego przez weterynarza czasu. Najważniejsze jest ograniczenie psu aktywności fizycznej. Należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju zabaw, a spacery ograniczyć do minimum. Wszystko po to, by nie dopuścić do otwarcia się rany, ani wystąpienia innych komplikacji pooperacyjnych. Odpoczynek po zabiegu kastracji u psa jest najważniejszy.

Odzież ochronna dla psa po operacji

Głównym zadaniem ubranek po kastracji jest osłonięcie miejsca operacyjnego, tak by pies nie miał do niego dostępu. Lizanie czy podgryzanie rany jest zabronione i odzież ochronna pozwala wyeliminować występowanie tego typu sytuacji. W tym celu doskonale sprawdzą się wszelkie kubraczki, majtki dla psa, bluzki czy sweterki bawełniane, a nawet kołnierze. Odzież ochronną można zarówno kupić, jak i samemu wykonać — wystarczy zrobić dziury na łapy i od góry zawiązać.

Takie majteczki zabronią psu podrażniania rany po zabiegu.

Jeśli opiekun psa ma pytania związane z formą zabiegu czy z kwestiami zdrowotnymi psa, to powinien udać się do najbliższej kliniki weterynaryjnej. Tam lekarze weterynarii nie tylko podpowiedzą najlepsze rozwiązania, ale też odpowie na wszelkie pytania i wyjaśni wątpliwości.

Dodaj komentarz