Posiadanie szczeniaków to jeden z momentów, gdzie moje życie nabierało więcej kolorów – optymizm kipiał ze mnie patrząc na te drobniutkie łapki, cudne mordki, małe uszka, a najbardziej mnie rozczulało, jak się tuliły szukając źródła ciepła i pokarmu. Nie każdy jest na to gotowy i niestety historie domów, w którym pojawiły się niechciane ciąże swoich podopiecznych, kończyły się bardzo różnie. W dobie tak postępującej weterynarii nie jest problemem temu zaradzić.

Sterylizacja suki – na czym polega i jak wygląda zabieg?

Sterylizacja suczki to nic innego jak chirurgiczne usunięcie jajników, jajowodów i macicy, co zabiera zdolności rozrodcze. To bardzo częsty zabieg w obecnych czasach, a przynosi również wiele korzyści w zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym. Społeczeństwo zaczyna dostrzegać problemy wynikające z rozmnażania psów bez opamiętania oraz pozostawiania ich “samym sobie”, więc jest to jedyne wyjście, które zabezpieczy czworonoga i nie dopuści do nieplanowanych ciąż.

Jakie są wady i zalety sterylizacji suczki?

Każda ciąża, planowana czy nie jest obciążeniem dla organizmu i należy o tym pamiętać. Niewątpliwie zaletą jest to, że zapobiegamy nadwyżce szczeniąt i walczymy z problemem bezdomności. Schroniska są przepełnione, a miejsc dla kolejnych psiaków nie ma, stąd to bardzo dobra forma walki z tą sytuacją.

Wielką zaletą jest również mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia ze strony układu moczowego. Nowotwory, torbiele, ropomacicze jest eliminowane na stałe, a są bardzo często spotykane u suk.
Suka po sterylizacji nie będzie musiała przejmować się zaburzeniami okołoporodowymi i poporodowymi. Nie dojdzie więc do ciężkiego porodu czy różnych zapaleń, ale także możecie zadbać o stronę psychiczną. Ciąża urojona to niełatwy czas dla właściciela, ale i dla psa. Na ogół można zauważyć, że suczka jest spokojniejsza, nie zostawia krwistych plam, a co najbardziej odczujemy na spacerach – brak natrętnych adoratorów. Istotnym czynnikiem przemawiającym za wykonaniem zabiegu sterylizacji przed pierwszą rują jest fakt, że zmniejsza ryzyko wystąpienia guzów sutka aż o 95%!

Wadą na pewno sterylizacji są komplikacje po samym zabiegu, albo po znieczuleniu ogólnym. Trzeba pamiętać, że może się zdarzyć nietrzymanie moczu przez psa, ale również należy mieć na uwadze, jak przebiega gojenie się samej rany. Większe krwawienia czy niepokojące objawy u psa, automatycznie obligują do skonsultowania się z lekarzem weterynarii, który wykonywał zabieg. Po operacji pozbawienia zdolności rozrodczych doprowadza do częstego zachorowania na niedoczynność tarczycy bądź zaburzeń ortopedycznych. Wady i zalety sterylizacji to zawsze wielka księga pytań i tylko weterynarz może swobodnie nam odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas zagadnienia – nie bójcie się pytać!

Zachowania i najczęstsze problemy z suką po sterylizacji.

Najczęstszym problemem po sterylizacji to grożąca nadwaga i otyłość. Wiele tutaj zależy od właściciela – to my decydujemy co dajemy psu i w jakich ilościach.
Zaleca się dostosować karmę do zapotrzebowania czworonoga, ale zazwyczaj podajemy karmę o zmniejszonej ilości kalorii. Wybór suchej czy mokrej karmy w tym momencie jest bardzo duży i na pewno lekarz weterynarii poda kilka propozycji. Nasz pupil nie będzie potrzebował tyle energii z pokarmu niż przed zabiegiem, a nie chcemy by ten nadmiar odkładać się jako materiał zapasowy w komórkach i prowadził do tycia.
Zachowanie suczki po sterylizacji na pewno ulegnie zmianie – będzie spokojniejsza, łatwiej będzie można kontrolować czworonoga na spacerach, ponieważ nie będzie otoczona przez inne psy, które by chciały pokryć sunię.

Czytaj także: Kastracja psa

Opieka nad psem po sterylizacji – co warto wiedzieć?

Zabieg sterylizacji powinien zostać wykonany w niedługim czasie po osiągnięciu dojrzałości płciowej. O dziwo, zależy to od rasy – małe psy dojrzewają szybciej, duże troszkę później. U suczki kiedy pojawi się cieczka powinniśmy udać się do weterynarza, który oceni stan zdrowia psa i kiedy najlepiej będzie można wykonać zabieg. Na pytanie, “kiedy sterylizować suczkę”, odpowie lekarz. Sam zabieg może trwać od godziny do półtorej, a cena operacji sięga kilkaset złotych.

Rekonwalescencja suki po sterylizacji. Jak sprawić aby szybko doszła do siebie?

Przede wszystkim od razu po odbiorze psa z kliniki, należy zapewnić mu ciepło, gdyż po znieczuleniu został zaburzony ośrodek termoregulacji. Opieka nad suką po sterylizacji z początku jest pracą na cały etat, ponieważ przez pierwsze doby w domu trzeba psa bacznie obserwować. Drgawki, zaburzenia równowagi, piszczenie, szukanie wzrokiem to typowe objawy, które pojawiają się, kiedy psiak jest po znieczuleniu. Zapewnić trzeba również ciszę i bardziej spokojne miejsce w domu – zmysły psa są wyostrzone i by mogła suczka w spokoju się wybudzić dajmy czas. Rana po sterylizacji powinna być tak zabezpieczona, by pies nie miał do niej żadnego dostępu! Należy tego pilnować i kategorycznie zrobić wszystko, by nie lizała rany, ani nie próbowała wygryźć szwów.
Ograniczamy wszelką aktywność i spacery – wychodzimy tylko za potrzebą. Nie chcemy dopuścić do komplikacji pooperacyjnych i trudniejszego gojenia się rany. Żadnych skoków, pląsów, pies musi przez jakiś czas się oszczędzać w tej kwestii.

Sweter-dla-psa-Gianni-różowy-na-dwóch-pieskach
Psom po operacji często jest zimno, dlatego warto się wyposażyć w ciepły sweter.

Czytaj także: Jak zadbać o psa po operacji?

Podajemy tylko leki PRZEPISANE PRZEZ LEKARZA! Na własną rękę niech nawet nikogo nie kusi podać cokolwiek innego, niż w zaleceniach pozabiegowych. Tak samo lekarza weterynarii należy zapytać, kiedy czworonóg może dostać pierwszy posiłek, woda może być postawiona gdzieś niedaleko, na pewno odzyskując siły z chęcią po nią sięgnie.
Sama rekonwalescencja suki po kastracji zależy od organizmu, stanu zdrowia i ogólnej kondycji. Jeśli wystąpią inne dolegliwości, o których nie wspominał Wam lekarz, nie czekajcie i skonsultujcie takie sytuacje jak najszybciej!

Odzież ochronna po sterylizacji

Na pewno trzeba założyć, że ubranko pooperacyjne trzeba będzie wymienić kilka razy. Plamienia z rany po sterylizacji suczki to nic nowego i z pewnością małe krwawienia wystąpią – to normalny efekt gojenia. Można zakupić gotowe kubraczki, ale widziałam, że wiele osób decyduje się również na odzież wykonaną z bawełny, bądź robią takie rzeczy same – w materiale robimy cztery dziury na łapki i wiążemy na plecach.
U suczek często zdarza się, że mają problem one z trzymaniem moczu z samego początku i można również się zabezpieczyć na takie dolegliwości majtkami dla psa – to rewelacyjny patent na tego typu sytuacje.
Tak samo by ogrzać psa właściciele decydują się na zakup skarpetek, by zapewnić ciepło swojemu podopiecznemu po zabiegu. Jest wiele fajnych rozwiązań dla naszych czworonogów i tutaj sprawdza się magiczne stwierdzenie – dla chcącego, nic trudnego!

Majtki dla psa ROSA różowe detale
Na rynku mamy obecnie duży wybór majteczek dla psa, a wzory są na prawdę urocze.

 

Podsumowując – czy warto poddać suczkę sterylizacji, myślę, że odpowiedź nasuwa się sama. Warto. Dla samego jej zdrowia warto, a nie ma czego życzyć bardziej, niż właśnie zdrowia dla naszych Pupilów.

Dodaj komentarz