Środki znieczulające to aktualnie najlepszy sposób, by w trakcie zabiegów pacjent nie czuł bólu. Środki przeciwbólowe są znane nie od dziś – wykorzystywano wyciągi z ziół by uśmierzyć ból. Samo znieczulenie znosi ból, uspokaja zwierzę, powoduje zwiotczenie mięśni i zniesienie odruchów. Pies po narkozie po podaniu środków nie zrobi krzywdy sobie, ani lekarzowi, co jest jednym z najważniejszych czynników w trakcie zabiegu chirurgicznego.
Pies po narkozie – skutki uboczne
Zachowanie psa po narkozie jest różne, ale zazwyczaj kiedy pies się wybudza zachowuje się nieco dziwnie. Przede wszystkim należy pamiętać, by psa odebranego z kliniki położyć w spokojnym miejscu, gdzie będzie mógł porządnie odpocząć i się wyspać. Nic tak nie regeneruje niż dobry sen. Czworonóg musi mieć ograniczone wstawanie w pierwszej dobie, jeśli już to tylko za potrzebą. W takich sytuacjach może sobie coś zrobić przypadkiem podnosząc się, próbując iść, a nawet skorzysta z okazji by sięgnąć ku ranie. Wtedy należy psa zatrzymać. Na spacer zwykle wynosiłam psa na rękach i kładłam na ziemi by wstał, zrobił co trzeba i mogłam zabrać z powrotem. Jak wstanie to nie panikujcie na widok nienaturalnego chodu – po operacji chwiejny krok to normalna kolej rzeczy w pierwszej dobie. Pies po narkozie może również piszczeć, wpatrywać się w jeden punkt co też jest standardowym zachowaniem psa po operacji. Weterynarz na pewno powie co powinno nas niepokoić, więc o innych nietypowych zachowaniach, które wskazują, że trzeba będzie pojechać pilnie do kliniki, na pewno zostaniemy poinformowani.
Czytaj także: Jak zadbać o psa po operacji?
Jedzenie i picie dla psa po wybudzeniu
Po odebraniu psa z kliniki weterynaryjnej pies musi być pod ścisłą kontrolą. Musimy liczyć się z wymiotami, które mogą wystąpić po zabiegu i wtedy układamy psa na boku, z głową troszkę niżej, by nie zachłysnął się wymiocinami. Płyny można podać po całkowitym wybudzeniu czworonoga. Zdarza się, że pies po narkozie nie pije, ale zazwyczaj wystarczy lekka zachęta kierując w jego stronę miskę ze świeżą wodą i zaczyna troszkę próbować cokolwiek dotknąć. Z jedzeniem na pewno lepiej poczekać do kolejnego dnia, aż sam pokaże, że zgłodniał. Tutaj, jak w przypadku wody, podajemy troszkę pokarmu, najlepiej w formie półpłynnej. Jeśli pies zazwyczaj je suchą karmę, dolejcie tam troszkę wody i taką formę pokarmu z początku najlepiej podać. Pies po zabiegu, który był wykonywany w okolicy brzucha powinien mieć ściśle określone przez lekarza weterynarii co może pierw zjeść i kiedy. Rozchodzące się szwy i wzmożona perystaltyka jelit może doprowadzić do wielu komplikacji pooperacyjnych.
Dopiero po kilku dniach wróci do pełnej formy i do normalności z jedzeniem. Wszystko co nas niepokoi, pamiętajcie skonsultować z WETERYNARZEM!
Czytaj także: Kastracja psa
Jakie ubranka dla psa po zabiegu?
Pies po zabiegu ma zaburzony ośrodek termoregulacji, więc z pewnością koc się przyda do okrycia psa. Ubranka powinny nam pomóc kiedy z rany sączy się krew, a nawet zdarzy się, że zrobi siku, nie wytrzymując na spacer. Ubranka powinny być bawełniane, najlepiej również kilka sztuk mieć w zanadrzu, by nie dopuścić do żadnych problemów, które wynikają z braku higieny operowanego miejsca. Kubraczek dostajemy od weterynarza, ale jeden czasami to za mało. Luźne sweterki, bluzy bawełniane zapinane na plecach, a nawet własnoręcznie zrobione kubraki z serii “zrób to sam”, świetnie się sprawdzą na wymianę. Ja robiłam takie ubranko z prześcieradła – wycięłam otwory na łapy psa, od góry nożyczkami zrobiłam “sznurki”, by móc na plecach swobodnie zawiązać całość. Voila! Gotowe! W momencie kiedy pies potrafi nie wytrzymać do wyjścia na dwór, albo nie zdążymy zareagować, warto wyposażyć się w majtki dla psa. Może wydać się absurdalne, ale naprawdę – działają cuda. Skarpetki są też często wybierane, szczególnie te antypoślizgowe, by zapobiec ewentualnemu wypadkowi, kiedy to pies próbuje wstać. Ślizga nawierzchnia w tym nie pomaga, a skarpetki mogą pomóc, kiedy czworonogowi rozjeżdżają się łapki.
Leki przeciwbólowe dla psa po narkozie
Zaznaczam na wstępie – NIGDY NIE PODAJEMY LEKÓW BEZ KONSULTACJI LEKARZA WETERYNARII!
Coraz częściej właściciele zadają to pytanie, co podać, kiedy widzę, że psa boli? Oczywiście, że boli, ale każdy pacjent po wyjściu z kliniki od weterynarza dostaje wykaz, co ewentualnie podać, gdyż na pewno leki zostały podane po operacji. Działanie samego leku u psa może odbiegać od tego, jak działa na nas, więc nie sugerujcie się ulotką czy wskazaniami, bo możecie tylko zaszkodzić psu, a nawet doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Leki zostawmy weterynarzom, nie ryzykujmy życiem naszego Pupila.
Czytaj także: Sterylizacja suki
Sama narkoza na pewno nie jest czymś, co wprawia nas w zadowolenie, a myśl o samej operacji nas tym bardziej dobija. Pamiętajcie tylko, że to Wasze nastawienie wpływa również na psa. Wasz spokój tylko ułatwi sytuację przed zabiegiem, więc nie mamy co się bać. Oddajemy psy w najlepsze ręce i tylko po to, by mogły cieszyć się zdrowiem przy naszym boku, jak najdłużej.