Kiedy tylko pies szczeknie na innego zwierzaka, z ust jego opiekuna niemal po sekundzie pada stwierdzenie “A bo ten mój pies to nie lubi innych psów” . Czy to na pewno brak sympatii do innych czworonogów jest powodem takiego zachowania? Czym objawia się brak tolerancji wobec pozostałych psowatych? Czy z psem, który nie wita się z każdym napotkanym na spacerze psim kumplem coś jest nie w porządku? Przeczytajcie. 

Dlaczego mój pies nie lubi innych psów?

Napięcie smyczy i jej złe dopasowanie powoduje u psa stres. Oznacza to, że pies może się stać agresywny przez nasz błąd. Dobrze dopasowane szelki i luźna smycz zmniejszają stres u psa.

Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, najpierw należy ustalić czy taka sytuacja faktycznie ma miejsce. Psy to zwierzęta stadne, z reguły lubią towarzystwo, nie są konfliktowe, sprawnie się ze sobą komunikują. Dlatego przyjrzyj się sytuacji dokładnie i zobacz, czy aby na pewno za każdym razem to Twój zwierzak prowokuje, czy wręcz atakuje inne psy? Może nie do końca dobrze czytasz sygnały. To, że pies nie merda wesoło ogonem mijając yorka Pani Kasi wcale nie znaczy, że nie lubi wszystkich psów. Na początek, przestań się stresować za każdym razem, gdy przechodzicie obok innego zwierzaka, nie ciągnij psa i zachowaj spokój – to też może wiele zmienić.

Oczywiście, zdarzyć się może, że pies „nie lubi innych psów”, powodów takiej niechęci można dopatrywać się w kilku czynnikach. Zacznij od wykluczenia wszystkich przyczyn zdrowotnych, zwłaszcza neurologicznych. Przypomnij sobie i zapytaj hodowcę czy pies był odpowiednio socjalizowany w okresie szczenięcym. Czy nie został zbyt wcześnie zabrani od matki? To może powodować problemy z komunikacją z innymi czworonogami. Błędna komunikacja z innymi psami, może rodzić konflikty.

A może Twój psiak nie pochodzi z hodowli, bo po prostu go adoptowałeś? Ciężka przeszłość, krzywda wyrządzona przez człowieka, pobyt w schronisku, ataki ze strony innych psów – nie wiesz, co przeszedł Twój przyjaciel. Wszystko to doświadczenia mogły negatywnie odbić się na jego psychice.

Czytaj także: Reaktywność smyczowa – jak ją rozpoznać

Obserwacja zachowań psa

Podczas bacznej obserwacji swojego pupila, która jest konieczna do zdiagnozowania problemu, nie zapominaj o analizowaniu zachowań pozostałych czworonogów. Może spojrzysz wtedy na swojego pupila łaskawszych okiem, bo okaże się, że reaguje on niechęcią jedynie na psy, które są natarczywe? Albo strasznie głośne? Pobudzone? Może szczekanie i warczenie to po prostu sposób komunikacji i próba uniknięcia zatargu z agresywnym przeciwnikiem?

 Może problem jest w nas?

Ustaliliśmy już, że lubisz analizować więc oceń też własne zachowanie. Być może na siłę zmuszasz psa do harców i zabaw z innymi zwierzakami nawet wtedy, gdy nie ma na to ochoty? Socjalizację zacznij od własnego podwórka, a nie placów zabaw dla zwierząt. A może z obawy przed agresywnym(w Twoim odczuciu) zachowaniem Twoje psa całkowicie izolujesz go od innych zwierząt? A kiedy już jakiś czworonóg mija Was na spacerze z daleka napinasz smycz i nerwowo ciągniesz psa? Absolutnie nie powielaj takich zachowań. Pozwól psu być psem ?

Przysmak dla psa Maced sushi królik z rybą 500g
Przysmaki tego typu idealnie nadają się do tresury psa. Treserki zawsze pozytywnie wpływają na zainteresowanie psa tresurą.

Co robić by poprawić nastawienie psa

Pozwól decydować psu na zabawę z psami, z którymi ma ochotę. Postarajcie się unikać tych wyjątkowo natarczywych i nachalnych. Skupiaj psa na sobie, baw się z nim, poświęcaj mu czas, nagradzaj smaczkami za odpowiednie zachowanie. A przede wszystkim – wybierzcie się do dobrego behawiorysty. Ten po wywiadzie i obserwacji pomoże Wam ułożyć skuteczny plan działania.

Co jeszcze można zrobić?

Nie wymagaj od psa zbyt wiele. Nie musi lubić każdego napotkanego po drodze zwierzaka, machać beztrosko ogonem i wzajemnie obwąchiwać się godzinami – nie masz prawa tego żądać. Powtórzymy raz jeszcze: Pozwól psu być psem – po prostu. Wtedy wszyscy będziecie dużo bardziej szczęśliwi!

Czytaj także: Jak zwracać się do psa? 

Dodaj komentarz