Pazury u psa, podobnie jak i człowieka, rosną regularnie. Aby nie sprawiały problemów zwierzęciu, muszą być regularnie skracane. Co prawda część psów ściera je sobie podczas spacerów, ale właściciel powinien regularnie dbać o ich prawidłowy wygląd. Część czworonogów ma również tzw. piąty pazur, który nie ma styczności z nawierzchnią, przez co zawsze jest najdłuższy. O czym pamiętać przy obcinaniu pazurów u psa?

Czy należy obcinać pazury u psa?

Pazury u psa, podobnie jak paznokcie u człowieka rosną regularnie. O ile człowiekowi zbyt długie paznokcie nie będą przeszkadzać, gdyż chodzą na całej powierzchni stopy, o tyle psom tak. Psy należą do palcochodów, stąd też podczas kontaktu z nawierzchnią, ich paznokcie kontaktują się z nią. Zasada ta sprawia, że pazury u psa dość często samoczynnie się ścierają. Nie oznacza to jednak, że właściciel nie musi obcinać pazurów u psa. Powinien on regularnie kontrolować stan łap, gdyż często pazury rosną szybciej, niż się ścierają. Za długie pazury u psa utrudniają mu komfortowe poruszanie się.

Jak często obcinać pazury u psa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto zwrócić uwagę na wiele czynników mogących mieć wpływ na szybkość ich rośnięcia. Zaliczyć do nich można:

 • rodzaj podłoża, po którym najczęściej porusza się pies,
 • poziom jego aktywności,
 • rasę czworonoga,
 • stosowaną dietę,
 • indywidualne predyspozycje.

Rzadziej można obcinać pazury u psa, który porusza się po twardych nawierzchniach. Jeśli aktywność czworonoga głównie odbywa się na polnych drogach czy w lasach, to ich powierzchnia tak szybko się nie zetrze, gdyż podłoże jest zbyt miękkie, by doprowadzić do mechanicznego ścierania pazurów. Dużo częściej należy obcinać pazury u starszych psów, gdyż ich aktywność jest mniejsza, a tym samym możliwości samodzielnego skrócenia również się zmniejszają.

Czyścik do łap dla dużego psa Petinio Beauty golden retriever
Czyścik do łap dla psa to dobre rozwiązanie dla psów, które nie lubią obcinania pazurów. Czyścik przyjemnie czyści i masuje łapki, przez co psy go uwielbiają. Krótki masaż po obcięciu pazurów szybko poprawi nastrój naszego pupila!

Jak obcinać pazury u psa?

Wielu opiekunów psów zastanawia się również jak obcinać pazury u psa, tak by było to bezpieczne dla pupila. Ważne jest użycie odpowiednich akcesoriów. Obcinanie pazurów u psa powinno się odbywać jedynie przy wykorzystaniu specjalnie do tego przeznaczonych obcinaczy. Są one bowiem właściwie dopasowane do kształtu pazurów, a jednocześnie antypoślizgowe i ergonomiczne, dzięki czemu ułatwiają pewne ich trzymanie i uniknięcia za mocno obciętych pazurów. Dodatkowo świetnie sobie radzą z twardymi, przerośniętymi pazurami u psa. Wywierają bowiem właściwy nacisk, dzięki czemu nie dochodzi do szarpania czy rozdwajania końcówek. Nigdy do obcinania pazurów u psa nie należy używać cążek do paznokci dla ludzi. Mogą one wywołać bolesne przycięcia i ogrom problemów zdrowotnych.

O czym jeszcze pamiętać?

Samo obcinanie pazurów u psa należy wykonywać z niezwykłą starannością i dokładnością. Początkujący opiekunowie powinno rozłożyć działanie to w czasie – warto stopniowo, po jednej łapce skracać paznokcie. Dużo trudniejsze jest również skracanie przerośniętych pazurów u psa. Chcąc ułatwić sobie zadanie, warto pospacerować z psem po wodzie – np. nad jeziorem, co pozwoli zmiękczyć je.

Za długie pazury u psa należy obcinać o odpowiedniej porze dnia, najlepiej, gdy jest on spokojny, zrelaksowany i wypoczęty. Sam właściciel również powinien być spokojny – stres dodatkowo utrudnia precyzyjne wykonanie zadania, co może skończyć się za mocnym obcięciem pazurów. Bardzo ważne jest, by pazury były obcinane pod kątem 45 stopni i z zachowaniem odstępu od macierzy o długości 1 mm. Po skutecznym obcięciu pazurów u psa należy czworonoga nagrodzić, podarowując mu ulubiony przysmak bądź też spędzić z nim kilka chwil na zabawie.

Czytaj także: Ile kosztuje wizyta u weterynarza

Czym może skończyć się nieregularne obcinanie paznokci?

Obcinanie pazurów u psa nie jest jedynie kwestią estetyki. Za długie pazury u psa oczywiście źle wyglądają, jednak mają również negatywny wpływ na jego zdrowie. Mogą nie tylko utrudniać codzienne poruszanie się, ale przede wszystkim mają wpływ na prawidłowe chodzenie. Przerośnięte pazury u psa powodują:

 • ból przy chodzeniu,
 • zaburzenia postawy i chodu,
 • zwyrodnienia stawów,
 • nadwrażliwość łap,
 • uszkodzenia kości palców,
 • stany ropne i zapalne,
 • zachwianie równowagi,
 • kulawiznę.

Powyższe wynika z faktu, iż przerośnięte pazury u psa powodują nacisk na łożysko paznokcia. W efekcie paznokcie się wyginają, co nie tylko jest nieestetyczne, ale też bolesne. W takiej sytuacji może również dojść do wrośnięcia pazura w poduszkę łapy. Co równie istotne – obcinanie pazurów u psa jest ważne, gdyż na gładkich powierzchniach nie będzie on łapał odpowiedniej przyczepności i najzwyczajniej będzie się ślizgał.

Konsekwencją wspomnianych przerośniętych pazurów u psa może być również wzmożone napięcie mięśniowe i zaburzenia w przyjmowaniu prawidłowej postawy. Takie zachowania to efekt przyjmowania pozycji oszczędzającej, tj. stawiania łap pod niewłaściwym kątem. Opiekunowie bardzo aktywnych zwierząt muszą również pamiętać, że w przypadku regularnego, szybkiego biegania, za długie pazury u psa mogą również zahaczyć się o nawierzchnię i wyrwać.

Zestaw pilnik szlifierka do pazurów
Bezprzewodowy cichy pilnik do pazurów to idealne rozwiązanie dla psów, które boją się obcinania pazurów. Szlifierka ma bardzo niską wibrację, przez co nie będzie przerażać psa.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Trudność w obcinaniu pazurów u psa mogą sprawiać czarne pazury. Wynika to z faktu, iż w przypadku jasnej płytki macierz jest dobrze widoczna. Niestety ciemne paznokcie uniemożliwiają właściwe rozpoznanie wrażliwego miejsca. Chcąc uniknąć efektu za mocno obciętych pazurów, warto użyć w tym celu latarki – wystarczy podświetlić pazur od dołu, by zobaczyć macierz. Dodatkowo pomocne może być skracanie paznokci dosłownie o milimetr – dzięki temu obcinanie pazurów u psa będzie bezpieczniejsze i nie skończy się ich uszkodzeniem. Dobrym rozwiązaniem może być również piłowanie pazurów u psa – sprawdzi się to jednak w sytuacji, gdy konieczne jest jedynie skrócenie ich o odrobinę.

A co z wilczym pazurem?

Część ras psów ma tzw. wilcze pazury. Jest to piąty palec znajdujący się po wewnętrznej stronie tylnej nogi. Nie jest on wykorzystywany przez psa do żadnej czynności, a dodatkowo jest osłabiony. W efekcie nie ma on kontaktu z podłożem, co wymaga regularnego obcinania pazurów u psa. Jest to ważne, gdyż tak samo, jak wszystkie inne pazury, może dojść do przerośnięcia pazura u psa, a w efekcie do powstania bolesnych obrażeń.

Skarpetki antypoślizgowe
Skarpetki antypoślizgowe są dobrą metodą na zabezpieczenie parkietu przed ostrymi pazurami. Miękkie skarpety na rzep ułatwią życie zarówno nam, jak i psu!

Czego unikać podczas obcinania pazurów u psa?

Bardzo ważne jest również, by obcinanie pazurów u psa nie odbywało się na siłę. Jak już wspominaliśmy, warto wybierać odpowiednią porę dnia. Piłowanie pazurów u psa czy też ich obcinanie połączone ze zmuszaniem może skończyć się ogromnym strachem. Zrażając psa do tej czynności pielęgnacyjnej, można znacznie utrudnić sobie kolejne próby – wiele psów boi się wręcz dotykania łap. Chcąc uniknąć tego typu problemów, warto już od małego dotykać psich łap i stopniowo przyzwyczajać psiaka do obcinania pazurów.

Warto również zadbać o oswojenie psa z narzędziami. W tym celu można dać mu obcinaczki czy pilniczek do powąchania, czy też delikatnie dotknąć nimi jego łap. Konsekwencją za prawidłowe zachowanie podczas obcinania pazurów u psa zawsze powinna być nagroda – przysmaki zawsze spotykają się z radością u czworonoga, choć dobrą nagrodą są także wspólne zabawy.

Czytaj także: Choroby psów i ich objawy

Dodaj komentarz