Pazury u psa, podobnie jak i człowieka, rosną regularnie. Aby nie sprawiały problemów zwierzęciu, muszą być regularnie skracane. Co prawda część psów ściera je sobie podczas spacerów, ale właściciel powinien regularnie dbać o ich prawidłowy wygląd. Część czworonogów ma również tzw. piąty pazur, który nie ma styczności z nawierzchnią, przez co zawsze jest najdłuższy. O czym pamiętać przy obcinaniu pazurów u psa?
Czy należy obcinać pazury u psa?
Pazury u psa, podobnie jak paznokcie u człowieka rosną regularnie. O ile człowiekowi zbyt długie paznokcie nie będą przeszkadzać, gdyż chodzą na całej powierzchni stopy, o tyle psom tak. Psy należą do palcochodów, stąd też podczas kontaktu z nawierzchnią, ich paznokcie kontaktują się z nią. Zasada ta sprawia, że pazury u psa dość często samoczynnie się ścierają. Nie oznacza to jednak, że właściciel nie musi obcinać pazurów u psa. Powinien on regularnie kontrolować stan łap, gdyż często pazury rosną szybciej, niż się ścierają. Za długie pazury u psa utrudniają mu komfortowe poruszanie się.
Jak często obcinać pazury u psa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto zwrócić uwagę na wiele czynników mogących mieć wpływ na szybkość ich rośnięcia. Zaliczyć do nich można:
- rodzaj podłoża, po którym najczęściej porusza się pies,
- poziom jego aktywności,
- rasę czworonoga,
- stosowaną dietę,
- indywidualne predyspozycje.
Rzadziej można obcinać pazury u psa, który porusza się po twardych nawierzchniach. Jeśli aktywność czworonoga głównie odbywa się na polnych drogach czy w lasach, to ich powierzchnia tak szybko się nie zetrze, gdyż podłoże jest zbyt miękkie, by doprowadzić do mechanicznego ścierania pazurów. Dużo częściej należy obcinać pazury u starszych psów, gdyż ich aktywność jest mniejsza, a tym samym możliwości samodzielnego skrócenia również się zmniejszają.
Jak obcinać pazury u psa?
Wielu opiekunów psów zastanawia się również jak obcinać pazury u psa, tak by było to bezpieczne dla pupila. Ważne jest użycie odpowiednich akcesoriów. Obcinanie pazurów u psa powinno się odbywać jedynie przy wykorzystaniu specjalnie do tego przeznaczonych obcinaczy. Są one bowiem właściwie dopasowane do kształtu pazurów, a jednocześnie antypoślizgowe i ergonomiczne, dzięki czemu ułatwiają pewne ich trzymanie i uniknięcia za mocno obciętych pazurów. Dodatkowo świetnie sobie radzą z twardymi, przerośniętymi pazurami u psa. Wywierają bowiem właściwy nacisk, dzięki czemu nie dochodzi do szarpania czy rozdwajania końcówek. Nigdy do obcinania pazurów u psa nie należy używać cążek do paznokci dla ludzi. Mogą one wywołać bolesne przycięcia i ogrom problemów zdrowotnych.
O czym jeszcze pamiętać?
Samo obcinanie pazurów u psa należy wykonywać z niezwykłą starannością i dokładnością. Początkujący opiekunowie powinno rozłożyć działanie to w czasie – warto stopniowo, po jednej łapce skracać paznokcie. Dużo trudniejsze jest również skracanie przerośniętych pazurów u psa. Chcąc ułatwić sobie zadanie, warto pospacerować z psem po wodzie – np. nad jeziorem, co pozwoli zmiękczyć je.
Za długie pazury u psa należy obcinać o odpowiedniej porze dnia, najlepiej, gdy jest on spokojny, zrelaksowany i wypoczęty. Sam właściciel również powinien być spokojny – stres dodatkowo utrudnia precyzyjne wykonanie zadania, co może skończyć się za mocnym obcięciem pazurów. Bardzo ważne jest, by pazury były obcinane pod kątem 45 stopni i z zachowaniem odstępu od macierzy o długości 1 mm. Po skutecznym obcięciu pazurów u psa należy czworonoga nagrodzić, podarowując mu ulubiony przysmak bądź też spędzić z nim kilka chwil na zabawie.
Czytaj także: Ile kosztuje wizyta u weterynarza
Czym może skończyć się nieregularne obcinanie paznokci?
Obcinanie pazurów u psa nie jest jedynie kwestią estetyki. Za długie pazury u psa oczywiście źle wyglądają, jednak mają również negatywny wpływ na jego zdrowie. Mogą nie tylko utrudniać codzienne poruszanie się, ale przede wszystkim mają wpływ na prawidłowe chodzenie. Przerośnięte pazury u psa powodują:
- ból przy chodzeniu,
- zaburzenia postawy i chodu,
- zwyrodnienia stawów,
- nadwrażliwość łap,
- uszkodzenia kości palców,
- stany ropne i zapalne,
- zachwianie równowagi,
- kulawiznę.
Powyższe wynika z faktu, iż przerośnięte pazury u psa powodują nacisk na łożysko paznokcia. W efekcie paznokcie się wyginają, co nie tylko jest nieestetyczne, ale też bolesne. W takiej sytuacji może również dojść do wrośnięcia pazura w poduszkę łapy. Co równie istotne – obcinanie pazurów u psa jest ważne, gdyż na gładkich powierzchniach nie będzie on łapał odpowiedniej przyczepności i najzwyczajniej będzie się ślizgał.
Konsekwencją wspomnianych przerośniętych pazurów u psa może być również wzmożone napięcie mięśniowe i zaburzenia w przyjmowaniu prawidłowej postawy. Takie zachowania to efekt przyjmowania pozycji oszczędzającej, tj. stawiania łap pod niewłaściwym kątem. Opiekunowie bardzo aktywnych zwierząt muszą również pamiętać, że w przypadku regularnego, szybkiego biegania, za długie pazury u psa mogą również zahaczyć się o nawierzchnię i wyrwać.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Trudność w obcinaniu pazurów u psa mogą sprawiać czarne pazury. Wynika to z faktu, iż w przypadku jasnej płytki macierz jest dobrze widoczna. Niestety ciemne paznokcie uniemożliwiają właściwe rozpoznanie wrażliwego miejsca. Chcąc uniknąć efektu za mocno obciętych pazurów, warto użyć w tym celu latarki – wystarczy podświetlić pazur od dołu, by zobaczyć macierz. Dodatkowo pomocne może być skracanie paznokci dosłownie o milimetr – dzięki temu obcinanie pazurów u psa będzie bezpieczniejsze i nie skończy się ich uszkodzeniem. Dobrym rozwiązaniem może być również piłowanie pazurów u psa – sprawdzi się to jednak w sytuacji, gdy konieczne jest jedynie skrócenie ich o odrobinę.
A co z wilczym pazurem?
Część ras psów ma tzw. wilcze pazury. Jest to piąty palec znajdujący się po wewnętrznej stronie tylnej nogi. Nie jest on wykorzystywany przez psa do żadnej czynności, a dodatkowo jest osłabiony. W efekcie nie ma on kontaktu z podłożem, co wymaga regularnego obcinania pazurów u psa. Jest to ważne, gdyż tak samo, jak wszystkie inne pazury, może dojść do przerośnięcia pazura u psa, a w efekcie do powstania bolesnych obrażeń.
Czego unikać podczas obcinania pazurów u psa?
Bardzo ważne jest również, by obcinanie pazurów u psa nie odbywało się na siłę. Jak już wspominaliśmy, warto wybierać odpowiednią porę dnia. Piłowanie pazurów u psa czy też ich obcinanie połączone ze zmuszaniem może skończyć się ogromnym strachem. Zrażając psa do tej czynności pielęgnacyjnej, można znacznie utrudnić sobie kolejne próby – wiele psów boi się wręcz dotykania łap. Chcąc uniknąć tego typu problemów, warto już od małego dotykać psich łap i stopniowo przyzwyczajać psiaka do obcinania pazurów.
Warto również zadbać o oswojenie psa z narzędziami. W tym celu można dać mu obcinaczki czy pilniczek do powąchania, czy też delikatnie dotknąć nimi jego łap. Konsekwencją za prawidłowe zachowanie podczas obcinania pazurów u psa zawsze powinna być nagroda – przysmaki zawsze spotykają się z radością u czworonoga, choć dobrą nagrodą są także wspólne zabawy.
Czytaj także: Choroby psów i ich objawy